Harcerze ZHP

Po kilkunastoletniej przerwie harcerstwo powróciło do Zaklikowa!

Próby utworzenia Szczepu Harcerskiego ZHP podjął się ks. Kamil Dziurdź, wikariusz parafii. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania i pomocy wielu życzliwych osób, które obecnie tworzą 11 osobową kadrę instruktorską.

Przy bardzo dużym wsparciu ks. Proboszcza Michała Mierzwy udało się na nowo “ożywić” Oratorium św. Wojciecha, mieszczące się w budynku starej plebanii. Tam w jednym z pomieszczeń urządzono harcówkę. W prace remontowe bezinteresownie zaangażowało się wielu parafian, dzięki czemu Oratorium wypełniło się grupami duszpasterskimi.

W kwietniu 2017 roku rozpoczęto akcję promocyjną i naborową do gromad i drużyn harcerskich.

Składała się ona z dwóch etapów:

Z początkiem maja rozpoczęły się pierwsze zbiórki. Komendant Lasowiackiego Hufca im. Powstańców Styczniowych w Stalowej Woli rozkazem z dnia 5 czerwca 2017 roku otworzył okres próbny 6 jednostkom nowego szczepu i mianował komendanta i drużynowych.

5 Szczep Harcerski “Brzask” w Zaklikowie istnieje od maja 2017 roku. Liczy prawie 170 zuchów i harcerzy oraz 12 osób kadry instruktorskiej (w tym 10 dorosłych).

Bazą Szczepu jest harcówka w budynku “Oratorium św. Wojciecha”przy parafii pw. św. Anny w Zaklikowie. Przy nim znajduje się też plac apelowy z masztem na flagę RP oraz nad stawem – kącik harcerski z ogniskiem.

W każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 10.30 w naszym kościele parafialnym odbywają się Msze święte harcerskie.

Szczep tworzy 7 jednostek:

– 15 Gromada Zuchowa “Łowcy przygód” (klasy 0 i  1 – 2 Szkoły Podstawowej) – 18 osób
/zbiórki w każdy piątek od godz. 15.30 do 17.00/

Drużynowa: dh. Marta Twardygrosz
Przyboczna: dh. Alicja Tokarczyk

– 25 Gromada Zuchowa “Poszukiwacze skarbów” (klasy 3 – 4 Szkoły Podstawowej) –  26 osób

/zbiórki w każdy piątek od godz. 17.30 do 19.00/

Drużynowa: dh. pwd. Anna Surdel
Przyboczna: dh. Katarzyna Daniel

– 35 Drużyna Harcerska “Terra” (klasy 5 -7 Szkoły Podstawowej) – 22 osoby
/zbiórki w każdy czwartek od godz. 16.30 do 18.00/

Drużynowa: dh. Iwona Pająk                                                                                                          Przyboczne: dh. Natalia Pająk, dh. Alicja Lenart