Harcerze ZHP

Po kilkunastoletniej przerwie harcerstwo powróciło do Zaklikowa!

Próby utworzenia Szczepu Harcerskiego ZHP podjął się ks. Kamil Dziurdź, wikariusz parafii. Nie byłoby to możliwe bez zaangażowania i pomocy wielu życzliwych osób, które obecnie tworzą 11 osobową kadrę instruktorską.

Przy bardzo dużym wsparciu ks. Proboszcza Michała Mierzwy udało się na nowo “ożywić” Oratorium św. Wojciecha, mieszczące się w budynku starej plebanii. Tam w jednym z pomieszczeń urządzono harcówkę. W prace remontowe bezinteresownie zaangażowało się wielu parafian, dzięki czemu Oratorium wypełniło się grupami duszpasterskimi.

W kwietniu 2017 roku rozpoczęto akcję promocyjną i naborową do gromad i drużyn harcerskich.

Składała się ona z dwóch etapów:

Z początkiem maja rozpoczęły się pierwsze zbiórki. Komendant Lasowiackiego Hufca im. Powstańców Styczniowych w Stalowej Woli rozkazem z dnia 5 czerwca 2017 roku otworzył okres próbny 6 jednostkom nowego szczepu i mianował komendanta i drużynowych.

5 Szczep Harcerski “Brzask” w Zaklikowie istnieje od maja 2017 roku.

Nasze środowisko liczy obecnie 182 osoby.

Gromady i drużyny tworzy 171 zuchów, harcerzy i harcerzy starszych (104 dziewczyny i  67 chłopców).

Komenda szczepu to 11 osób kadry, w tym 9 dorosłych, a 8 ze stopniami instruktora ZHP. Dodatkowo w skład kadry wchodzi 6 harcerzy starszych w funkcji przybocznych.

Bazą Szczepu jest harcówka w budynku “Oratorium św. Wojciecha”, znajdująca się przy kościele Trójcy Przenajświętszej w Zaklikowie. Na terenie przy harcówce znajduje się plac apelowy z masztem na flagę RP oraz nad plebańskim stawem uroczy kącik harcerski z miejscem na ognisko.

W każdą drugą niedzielę miesiąca o godz. 10.30 w naszym kościele parafialnym odbywają się Msze święte harcerskie.

Szczep tworzy 7 jednostek:

– 15 Gromada Zuchowa “Łowcy przygód” (klasy 0 i  1 – 2 Szkoły Podstawowej) – 24 osoby
/zbiórki w każdy piątek od godz. 15.30 do 17.00/

Drużynowa: pwd. Marta Twardygrosz
Przyboczne: pwd. Alicja Tokarczyk, dh. Julia Orzechowska

– 25 Gromada Zuchowa “Poszukiwacze skarbów” (klasy 3 – 4 Szkoły Podstawowej) –  31 osób
/zbiórki w każdy piątek od godz. 17.30 do 19.00/

Drużynowa: pwd. Anna Surdel
Przyboczne: dh. Katarzyna Daniel, dh. Katarzyna Rapa, dh. Julia Ziółkowska

– 35 Drużyna Harcerska “Terra” (klasy 5 -7 Szkoły Podstawowej) – 19 osób
/zbiórki w każdy czwartek od godz. 16.30 do 18.00/

Drużynowa: pwd. Iwona Pająk                                                                                                          Przyboczne: dh. Natalia Pająk, dh. Alicja Lenart