Historia i dziś

Budynek „Oratorium św. Wojciecha” to dawna plebania zaklikowska. Znajduje się na placu parafialnym tuż obok kościoła pw. Trójcy Przenajświętszej. Obecnie, obok świątyni, pełni rolę centrum duszpasterskiego naszej parafii. Trzy sale oraz zaplecze kuchenne jest dla wielu drugim domem.

Po wybudowaniu nowej plebanii ówczesny ks. proboszcz Piotr Tarnowski przeznaczył go na miejsce spotkań grup duszpasterskich, istniejących przy parafii. Swoje miejsce znalazła tam m.in. Schola „Cantate Deo”, Liturgiczna Służba Ołtarza, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Koło Misyjne Dzieci czy też istniejąca wówczas drużyna harcerska.

W marcu 2017 roku budynek „Oratorium”, po kilkunastoletniej przerwie, na nowo zaczął nabierać życia. Nowy ks. proboszcz Michał Mierzwa podjął decyzję o generalnym remoncie, gdyż jego opłakany stan nie pozwalał na normalne funkcjonowanie i prowadzenie działalności duszpasterskiej.

Z inicjatywy kadry instruktorskiej tworzącego się 5 Szczepu Harcerskiego „Brzask” w pierwszej kolejności odnowiono salę, gdzie miała wkrótce powstać harcówka. Pomalowano ściany, drzwi i okna oraz urządzono pomieszczenie typowo po harcersku. W przyszłej harcówce został wybudowany kominek, ogrzewający cały budynek, gdyż poprzedni system grzewczy był przestarzały i mało ekonomiczny.

W najbardziej zawilgoconych fragmentach fundamentów dokonano iniekcji poziomej z zabezpieczeniem profesjonalnym płynem.

Z czasem dokonano generalnego remontu węzła sanitarnego – położono płytki, urządzono nową toaletę oraz łazienkę z prysznicem. Powstała także kuchnia – położono płytki, zakupiono nowe meble, kuchenkę i lodówkę oraz wybudowano nowy piec kaflowy.

Urządzone zostały także pozostałe pomieszczenia – odnowiono i odmalowano małą salę i dużą salę, hol oraz przedsionek. Położono wykładzinę oraz zamontowano nowe półki z wieszakami. Zamontowane zostały nowe żyrandole oraz włączniki i gniazdka.

Z czasem wymienione zostały wszystkie okna w budynku na plastikowe oraz wewnętrzne drzwi. Zamontowano rolety okienne. W jednym z pomieszczeń urządzono składzik na sprzęt harcerski, m.in. namioty biwakowe i ekspresowe, sprzęt obozowy, krótkofalówki, materace czy materiały do prowadzenia zbiórek.

Dzięki harcerskim akcjom zarobkowym do harcówki zakupiono rzutnik multimedialny wraz z ekranem, mobilne nagłośnienie, laserowe urządzenie wielofunkcyjne (drukarka, kopiarka i skaner), instrumenty muzyczne czy też sprzęt do telewizji naziemnej.

W ostatnim czasie wymienione zostały wszystkie rynny dachowe wraz z rurami spustowymi.

Obok „Oratorium” jest już na finiszu budowa  ogrodzonego wysoką siatką trawiastego „Orlika” do gry w piłkę nożną i siatkówkę, zaś nieco dalej nad parafialnym stawem znajduje się „Harc-Kąt” – miejsce na harcerskie ogniska i zbiórki w plenerze.

Dzięki tak wielkiemu generalnemu remontowi budynek na nowo zaczął żyć i wypełnił się dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Każdego tygodnia przez jego pomieszczenia przewija się około 300 osób z różnych grup duszpasterskich.

W planach jest jeszcze:

– udoskonalenie ogrzewania, gdyż kominek i piec kaflowy nie są w stanie dostatecznie ogrzać całego budynku,

– należy także wymienić przestarzałe stoliki i krzesła w dużej i małej sali oraz dodatkowo umeblować te pomieszczenia,

– do dużej sali planowany jest zakup telewizora wraz z nagłośnieniem, 

– wymiany wymagają także nieszczelne drzwi zewnętrzne,

– bardzo pilną sprawą jest dokonanie iniekcji poziomej całego budynku, gdyż jego zawilgocenie jest bardzo duże, a następnie należy dokonać ocieplenia ścian oraz sufitów, –

– zagospodarowania wymaga także pokój z balkonem na poddaszu,

– w planach jest też wybudowanie obok „Oratorium” i „Orlika” drewnianej wiaty grillowej na spotkania większej ilości osób w plenerze.

Warto podkreślić, iż to dzieło nie byłoby możliwe bez determinacji księży oraz bezinteresownej pomocy wielu parafian.

Nie otrzymaliśmy na to dzieło, które animuje życie tak wielkiej grupy miejscowej społeczności, żadnych dotacji zewnętrznych.

Mamy nadzieję, że to miejsce, nazywane szczególnie przez dzieci i młodzież drugim domem, uda się jeszcze bardziej udoskonalić i dostosować do potrzeb naszej lokalnej społeczności – począwszy od najmłodszych po najstarszych.

Drzwi dla każdego są otwarte!

Niech ten dom stanie się drugim domem dla kolejnych osób z naszej małej Ojczyzny!