Rodzina Serca Jezusowego

Rodzina Serca Jezusowego to światowy ruch modlitewny, żyjący duchowością Najświętszego Serca Pana Jezusa. Celem tego ruchu duchowego jest doprowadzenie do wieczystej adoracji Najświętszego Sakramentu i zadośćuczynienie Bogu przez ogół osób, które łączą się w tej wspólnocie. Ta modlitwa do Pana Boga ma na celu poznanie i jeszcze większą miłość Jego Serca dla szczęścia wszystkich ludzi.

Ruch ten zrodził się w Kanadzie w 1971 r. Założył go ksiądz Piotr Gendron, który opracował szereg tekstów i jako punkt wyjściowy przyjął nowennę do Najświętszego Serca Pana Jezusa. Modlitwą są na ogół wybrane fragmenty Pisma Świętego tworzące ową nowennę.
Ruch bardzo szybko rozszerzył się w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej. W 1979 roku nabożeństwo dotarło do krajów arabskich, do Afryki i Azji, a po upadku komunizmu do Europy Wschodniej.

W Polsce Rodzina Serca Jezusowego oficjalnie rozpoczęła działalność w lutym 2002 roku. W ciągu roku powstało 140 takich Rodzin w różnych diecezjach Polski. Powstawały z inicjatywy i z pomocą ks. Antoniego Ulaczyka, który zakładał również Rodziny w Austrii. Krajowym moderatorem RSJ jest ks. Józef Gaweł, a odpowiedzialną świecką Pani Genowefa Surma – założycielka I Rodziny Serca Jezusowego w Polsce.

Rodzina nabrała rozmachu poprzez apostolstwo świeckich. Wiele osób angażuje się i staje się apostołami, tworząc 14 osobowe grupy modlitewne. Zobowiązanie członka polega na modlitwie przez 9 dni, według dat wyznaczonych przez apostoła – trzy razy w roku. Kiedy jedna osoba kończy modlitwę, następna ją zaczyna. W ten sposób modlitwa jest nieustająca. Każdego dnia składa się w Sercu Pana Jezusa modlitwę uwielbienia, dziękczynienia i wynagrodzenia Jego Sercu za grzechy nasze i całego świata. Są sprawowane również Msze św. w tych intencjach. Należący do Rodziny powołani są do modlitwy jedni za drugich. Modlitwa odbywa się w intencjach:
– uwielbienia, dziękczynienia i wynagrodzenia za grzechy osobiste i całego świata
– za Kościół Święty i za Ojca Świętego
– za wszystkich Pasterzy Kościoła
– o pokój na świecie
– za rodziny i za zmarłych z rodzin
– za członków Rodzin Serca Jezusowego, o obfitość darów Bożego Serca

 

W Parafii św. Anny w Zaklikowie Rodzina Serca Jezusowego formalnie powstała i rozpoczęła działalność formacyjną 14 marca 2017 roku.

Spotkania formacyjne odbywają się w pierwszy wtorek miesiąca po Mszy świętej wieczornej od godz. 19.00 do 20.00 w Oratorium św. Wojciecha.

Opiekun: Ks. Proboszcz Michał Mierzwa.