Kaplica pw. św. Antoniego w Antoniówce

Kaplica Św. Antoniego Padewskiego znajduje się we wsi Antoniówka (ok. 1 km od Zaklikowa). Otoczona jest z jednej strony stawami rybnymi, z drugiej zaś lasem. Obok kaplicy ustawione są ławki dla uczestników nabożeństw.

Kaplica zbudowana została w drugiej połowie XVIII wieku. Ufundowała ją rodzina Małachowskich, która wówczas była właścicielem wsi Antoniówka i miała tutaj swój folwark. Pierwotnie w kaplicy znajdowała się figura Św. Jana Nepomucena. Figura ta jednak została zniszczona przez upływający czas. Kaplica początkowo nosiła tytuł  św. Jana Nepomucena, a od końca XIX w. – św. Antoniego Padewskiego.

Kaplica jest murowana, podłoga i sufit są drewniane, dach jest kryty gontem. W ołtarzu znajduje się obraz św. Antoniego. Według relacji żyjących mieszkańców od dawna istniał zwyczaj odwiedzania tej kaplicy w drugi dzień Świąt Wielkanocnych. W okresie po II wojnie światowej wierni zaczęli się tam gromadzić w dzień odpustu, czyli w niedzielę po 13 czerwca (wsp. św. Antoniego), na uroczystej Mszy świętej. W maju i październiku mieszkańcy prowadzą nabożeństwa majowe i różańcowe.

 


Msze święte sprawowane są dwa razy w roku:                                                                                         – wspomnienie św. Antoniego (niedziela po 13 czerwca, godz. 12.00)                                                   –  niedziela po wspomnieniu św. Huberta (3 XI).