«

»

Kwi 23

Msza święta “harcerska”

W ramach rozpoczętej “akcji naborowej” do reaktywowanego przy naszej Parafii harcerstwa gościliśmy harcerzy z 4 Szczepu Harcerskiego “Feniks” ze Stalowej Woli. Przygotowali oni oprawę liturgiczną oraz z pomocą prezentacji multimedialnej opowiedzieli o swojej harcerskiej przygodzie.

Dwudziestoosobowa reprezentacja istniejącego przy Parafii pw. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli środowiska harcerskiego na czele z Ks. Kapelanem Mateuszem Bajakiem i Drużynowym hm. Markiem Wójcikiem obecna była podczas Mszy świętej dla dzieci o godz. 11.00.

Po uroczystym wejściu do świątyni w harcerskim szyku zostali powitani przez Ks. Proboszcza Michała Mierzwę. Harcerze włączyli się czynnie w Liturgię – śpiewali pieśni przy akompaniamencie gitary, czytali lekcje mszalne i modlitwę powszechną, zaśpiewali psalm i uczestniczyli w procesji z darami.

Reprezentujące środowisko drużynowe –  druhna Karolina Pawłowska i druhna Natalia Rusin podzieliły się z licznie obecnymi w świątyni dziećmi, młodzieżą i dorosłymi swoją skautową przygodą, rozpoczętą we wrześniu 2013 roku. Poprzez wyświetlane zdjęcia z pierwszych zbiórek, biwaków, obozów, zimowisk oraz wydarzeń miejskich i parafialnych druhny pokazały bogactwo doświadczeń i przygód, jakie niesie za sobą harcerska przygoda.

Wskazały też na osobiste doświadczenia bycia harcerzem podkreślając, iż ta pasjonująca i pełna przygód droga do realizacji skautowych ideałów poprzez stawianie sobie wyzwań nauczyła ich życiowej zaradności, dała pewność siebie oraz pokazała piękno życia według wartości, wynikających z Przyrzeczenia Harcerskiego – “Służby Bogu, Ojczyźnie i bliźniemu.”

Podczas Mszy świętej “harcerskiej” obecni byli również zaklikowscy instruktorzy harcerscy, którzy pragną utworzyć kadrę reaktywowanego harcerstwa. Na zakończenie uroczystej Eucharystii odśpiewana została Modlitwa harcerska.

Kolejne wydarzenie, związane z promocją i naborem do harcerstwa odbędzie się w środę 26 kwietnia o godz. 18.00 na placu przy “Oratorium św. Wojciecha.” Wtedy to będzie miało miejsce obrzędowe harcerskie ognisko, poprowadzone przez harcerzy ze Szczepu “Bieszczadnicy” z Woli Rzeczyckiej. Poprzez śpiewy przy gitarze, zabawy i gawędy przybliżą oni harcerskie klimaty.

Zapraszamy na to ognisko dzieci ze Szkoły Podstawowej (począwszy od klasy 1) wraz z rodzicami oraz młodzież gimnazjalną  i ponadgimnazjalną.  Będzie wtedy możliwość uzyskania bliższych informacji na temat nowych gromad i drużyn oraz zapisania się do harcerstwa. Czuwaj!

 

4 Szczep Harcerski “Feniks” powstał 14 września 2013 roku przy Parafii pw. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli. Utworzenia Szczepu od podstaw podjął się ks. Kamil Dziurdź – ówczesny wikariusz Parafii. Duży wkład w jego powstanie mają również harcerze ze Szczepu Harcerskiego ZHP “Bieszczadnicy” z Woli Rzeczyckiej, którzy pomagali w organizacji naboru i prowadzeniu pierwszych zbiórek. Terenem działalności Szczepu jest Parafia pw. Opatrzności Bożej, gdzie w budynku plebanii mieści się harcówka.

Obecnie Szczep liczy ponad 130 osób, należących do 5 jednostek:

41 Stalowowolskiej Gromady Zuchowej „Narnia”

– 14 Stalowowolskiej Gromady Zuchowej „Hakuna Matata”

– 24 Stalowowolskiej Drużyny Harcerskiej „Szekle”

– 42 Stalowowolskiej Drużyny Harcerskiej „Hoksila”

– 43 Stalowowolskiej Drużyny Starszoharcerskiej „Imperatyw”

 

https://www.facebook.com/harcerstwoopatrznosc/

 

(Zdjęcia – Sylwia Janiszewska)