Ogłoszenia duszpasterskie, Niedziela – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, Rok B – 19.05.2024.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
Niedziela – Uroczystość Zesłania Ducha Świętego
Rok B – 19.05.2024.

1. Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, zwaną tradycyjnie Zielonymi Świątkami, która to Uroczystość kończy liturgiczny okres Wielkanocy, natomiast czas Komunii wielkanocnej trwa tydzień dłużej, czyli do Uroczystości Trójcy Świętej – w tym roku do 26 maja. Jest to dzień odpustu w naszej wspólnocie parafialnej.

2. Także dzisiaj w naszej parafii o godz. 12.00, dzieci z klas IV Szkół Podstawowych – w liczbie 37 – będą przeżywały Rocznicę I Komunii świętej. Dzieci i ich rodziny polecamy w naszych modlitwach.

3. Również dzisiaj – z racji trzeciej niedzieli miesiąca maja – mamy możliwość udzielenia wsparcia finansowego dla Instytutu Teologicznego im. Błogosławionego Wincentego Kadłubka w Sandomierzu. Przed wejściem do świątyni stoi ministrant ze skarbonką, do której będzie można złożyć swój dar na ten cel. Bóg zapłać za każdą ofiarę!

4. Także dzisiaj Nabożeństwo majowe o godz. 16.30. Zapraszamy!

5. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– poniedziałek, 20.05. – liturgiczne święto Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła – tradycyjna nazwa to drugi dzień Zielonych Świątek. Msze święte o godz. 7.00 i 18.00. Nabożeństwo majowe o godz. 17.30.

– czwartek, 23.05. – liturgiczne święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego Kapłana. Papież Benedykt XVI zaproponował, żeby w czwartek po niedzieli Zesłania Ducha Świętego do kalendarza liturgicznego wprowadzić nowe święto ku czci Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Pierwsze obchody tego święta odbyły się 23 maja 2013 roku.

– piątek, 24.05. – liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożycielki Wiernych.

– sobota, 25.05. – w tym dniu w Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Janowie Lubelskim odbędzie się Diecezjalne Spotkanie Dzieci Komunijnych. Początek spotkania o godz. 10.30. Szczegółowy program znajdziemy na tablicy ogłoszeń.

6. W przyszłą niedzielę przypada Uroczystość Trójcy Świętej – dzień odpustu parafialnego. Zapraszamy na koncelebrowaną sumę odpustową o godz. 12.00, której będzie przewodniczył oraz skieruje do nas Słowo Boże Proboszcz parafii Wola Trzydnicka – Ks. Mgr Bartosz Skoczylas. Przypominamy, że w tym dniu kończy się okres spowiedzi i Komunii wielkanocnej.

7. Za półtora tygodnia od dzisiaj, czyli 30 maja br., będziemy przeżywali Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa – Boże Ciało. Główna Msza święta o godz. 12.00 będzie sprawowana na Rynku Zaklikowskim. Po Eucharystii odbędzie się uroczysta procesja Bożego Ciała wokół Rynku! Prosimy o przygotowanie ołtarzy według następującej propozycji: 1/ pierwszy ołtarz – tradycyjnie już – 5 Szczep Harcerski „Brzask”; 2/ drugi ołtarz – także tradycyjnie – Rodzice dzieci „pierwszokomunijnych”; 3/ trzeci ołtarz – mieszkańcy Zaklikowa, ulice: Rozwadowska, Ujazdowska, Kwiatowa, Lipowa, Jasna i Ptasia oraz 4/ ołtarz czwarty – mieszkańcy Zaklikowa, ulice: Pułankowa, Akacjowa, Słoneczna, Piłsudskiego, Słubickiego i Krzywa. Podstawowe wyposażenie ołtarzy, a więc: stelaże konstrukcyjne, stół i podium pod Najświętszy Sakrament, także dekoracja zasadnicza, tzn. banery, obrusy i materiały kolorystyczne, będą przygotowane w wyremontowanej sali dekoracyjnej przy budynku gospodarczym.

8. Na bocznych ołtarzach: Najświętszego Serca Jezusa oraz św. Józefa znajdują się skarbonki oraz koperty z nadrukiem „Moja ofiara na odnowienie zabytkowych fresków w prezbiterium kościoła Świętej Trójcy – Zaklików 2024”. Prace konserwatorskie na freski na ten rok zostały wycenione na wartość 121 489,89. Od Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków z siedzibą w Przemyślu otrzymaliśmy dotację w wysokości 60 tys. złotych, pozostałą kwotę, tj. 61 489,89, powinna zabezpieczyć parafia. Z góry więc dziękuję za każdy złożony dar przeznaczony na ten cel. Natomiast drugą, o wiele droższą inwestycją, jest generalna restauracja ołtarza głównego, w tym renowacja 2 obrazów ołtarzowych, odnowienie ambony i chrzcielnicy wraz z elementami ozdobnymi, na całkowitą kwotę 1 280 tys. złotych /jeden milion dwieście osiemdziesiąt tysięcy złotych/. Na wykonanie tych prac otrzymaliśmy: 1/ Z Polskiego Ładu w roku 2023 – kwotę 1 250 tys. zł.; 2/ Z Urzędu Miasta i Gminy Zaklików – 30 tys. zł. Od parafii nie jest wymagany żaden wkład finansowy.

9. Prasa katolicka: Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i do czytania katolickiej lektury.

10. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy przedstawicieli Rodzin mieszkających przy ul. Zamkowej, nr od 1 do 20. Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

11. Podziękowania:

– Rodzicom dzieci klas czwartych, a także i samym dzieciom, z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie oraz z Zespołu Szkół w Zdziechowicach dziękujemy za posprzątanie świątyni w minionym tygodniu oraz za złożoną ofiarę 280 złotych na kwiaty i środki czystości. Pracowali w poniedziałek: Wioletta Braniewicz, Danuta Bucior?, Bartosz Czerwiński, Renata Czerwińska, Ewelina Duda, Edyta Gremska, Natalia Gremska, Oliwia Gremska, Ewelina Grzesik, Maja Grzesik, Emilia Janik, Ewelina Janik, Anna Krzyżanowska, Idalia Krzyżanowska, Justyna Małagocka, Wiktor Małagocki, Joanna Marzec, Dominika Niekra, Anna Partyka, Marta Partyka, Artur Pietras, Beata Pietras, Lena Pietras, Bożena Polnicka, Nikola Polnicka, Małgorzata Pyć, Marysia Pyć, Maja Sieczkoś, Małgorzata Sieczkoś, Dawid Sudoł, Urszula Sudoł, Małgorzata Szyszka, Natalia Szyszka, Dorota Tur, Anna Zakościelna, Milena Zakościelna, Rafał Zakościelny i Anna Zawół (razem 38 osób!), natomiast w sobotę: Katarzyna Ciołek, Kornelia Ciołek, Sylwia Fleszar, Justyna Murias, Aneta Karapetyan, Iwona Karbarz, Ewelina Rybińska i Katarzyna Wróblewska. Bóg zapłać!

– wszystkim Rodzicom dzieci pierwszokomunijnych dziękujemy za owocne zaangażowanie w ciągu całego roku przygotowań do Uroczystości I Komunii świętej, a więc: za czynny udział w liturgii niedzielnych Mszy świętych dla dzieci, za przygotowanie kościoła na uroczystość I Komunii świętej oraz za dar ołtarza, którym jest ofiara 2 250 złotych na obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Dziękujemy również za wykonane prace porządkowe wokół naszego kościoła i plebanii.

– Pani Izabeli Spyra składamy podziękowania za chętną i twórczą posługę katechetyczną i muzyczną w ciągu roku szkolnego oraz w trakcie przygotowań do Pierwszej Komunii świętej i do Rocznicy I Komunii świętej.

– Pani Agnieszce Pąk dziękujemy za wykonanie dekoracji kwiatowej w kościele na Uroczystości związane z I Komunią świętą i z Rocznicą I Komunii świętej.

– księdzu Pawłowi składamy podziękowania za całoroczną posługę kapłańską dla dobra dzieci i ich Rodziców oraz za przygotowanie uroczystości I Komunii świętej, za poprowadzenie spotkań „Białego Tygodnia” zakończonego wczorajszą całodniową pielgrzymką do Sanktuarium błogosławionej Rodziny Ulmów w Markowej k/Łańcuta oraz za organizację dzisiejszej Rocznicy I Komunii świętej. Bóg zapłać!

– Rodzicom dzieci klas czwartych dziękujemy za ofiarę wysokości 1350 złotych złożoną z okazji Rocznicy I Komunii świętej. Dar ten został przeznaczony na obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy.

12. W minionym tygodniu odeszła do wieczności + Barbara Hamera z Ireny. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa