Ogłoszenia duszpasterskie, V Niedziela Wielkanocy, Rok B – 28.04.2024.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
V Niedziela Wielkanocy, Rok B – 28.04.2024.

 

1. Dzisiaj – z racji czwartej niedzieli miesiąca – Nabożeństwo do Świętej Trójcy o godz. 16.30. Zapraszamy!

2. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– poniedziałek, 29.04. – liturgiczne święto świętej Katarzyny ze Sieny, Dziewicy i Doktora Kościoła oraz Dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej ustanowiony przez Episkopat Polski w 2002 roku w rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego w Dachau (29.04.1945.). Szacuje się, że w latach 1939–1945 z rąk okupantów niemieckich śmierć poniosło blisko 3 tysiące polskich duchownych, czyli około 20% stanu przedwojennego, a w samym tylko Dachau – prawie 900 kapłanów i zakonników. Po Mszy świętej wieczornej zapraszamy do kościoła dzieci z klas trzecich na spotkanie przygotowujące do I Komunii świętej.

– wtorek, 30.04. – Nowenna do świętej Anny o godz. 17.30. Zapraszamy! Po Mszy świętej wieczornej spotkanie przygotowujące do I Komunii świętej.

– środa, 01.05. – w tym dniu rozpoczynamy nabożeństwa majowe. Przez cały miesiąc maj, w dni powszednie o godz. 17.30, a w niedziele o godz. 16.30, będziemy oddawali cześć Matce Bożej śpiewając litanię, każdego dnia na inną melodię. Natomiast w każdy czwartek maja uczcimy Maryję majówką śpiewaną w języku łacińskim. Pięć minut przed majówką będzie prowadzona nauka śpiewu nowych melodii litanii oraz pieśni maryjnych. Podczas tegorocznych nabożeństw majowych – zatytułowanych „Tam, gdzie mieszka Matka Boża” – odwiedzimy rozsiane po całym świecie sanktuaria, w których czczona jest Matka Boża. Każdy z 30-tu obrazków przedstawia miejsce „maryjne” odpowiadające wezwaniu w litanii, natomiast na planszy – oprócz widoków świątyń i sanktuariów Maryi – znajduje się pełny tekst litanii Loretańskiej.

– czwartek, 02.05. – liturgiczne wspomnienie św. Atanazego, Biskupa i Doktora Kościoła. Wyjątkowo w tym dniu odwiedzimy chorych w domach z racji I-go Piątku od godz. 8.30.

– piątek, 03.05. – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz święto Konstytucji 3 Maja. Porządek Mszy świętych będzie niedzielny, a główna Uroczystość odbędzie się w Rynku Zaklikowskim. Jej program przedstawia się następująco: godz. 11.30 – zbiórka pocztów sztandarowych oraz delegacji uczestniczących w uroczystych obchodach 233 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja przed pomnikiem J. Piłsudskiego; następnie złożenie wieńców przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz okolicznościowe wystąpienie Pana Burmistrza Dariusza Toczyskiego; godz. 11.45 – koncert chóru Gloria oraz Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Zdziechowicach, a o godz. 12.00 będzie sprawowana Uroczysta Msza święta koncelebrowana. Jest to także Pierwszy piątek miesiąca – spowiedź podczas wszystkich Mszy świętych, natomiast w parafii Liśnik Duży jest to dzień odpustu parafialnego – suma odpustowa będzie sprawowana o godz. 12.00.

– sobota, 04.05. – liturgiczne wspomnienie św. Floriana, Męczennika, Patrona strażaków. Jest to także Pierwsza Sobota miesiąca maja – o godz. 17.30 – majówka, a po Mszy świętej wieczornej /ok. godz. 18.30/ – Nabożeństwo I Soboty miesiąca: – wystawienie Najświętszego Sakramentu, – 15 minutowa refleksja na temat jednej z tajemnic różańcowych, – modlitwa różańcowa – całość w intencji wynagradzającej. Zapraszamy! Natomiast w tym dniu, o godz. 12.00, w kościele Świętego Ducha przy Krakowskim Przedmieściu w Lublinie będzie sprawowana Msza święta, a po niej odbędzie się odsłonięcie i poświęcenie tablicy upamiętniającej Księży pracujących w tej świątyni. Wśród nich jest nazwisko Ks. Prałata doktora Piotra Tarnowskiego, późniejszego wieloletniego proboszcza parafii świętej Anny w Zaklikowie. Burmistrz Miasta i Gminy Zaklików, P. Dariusz Toczyski, udostępnia Busa Urzędu Gminy na przejazd na tę uroczystość. Zbiórka chętnych na wyjazd o godz. 10.00 na przystanku PKS w Zaklikowie. Zapraszamy!

3. Przyszła niedziela jest pierwszą niedzielą miesiąca maja, stąd możliwość wsparcia Radia Maryja i TV Trwam poprzez ofiarę złożoną do puszek po każdej Mszy świętej. W kwietniu przekazaliśmy na ten cel 580,00 złotych. Bóg zapłać!

4. Za dwa tygodnie od dzisiaj, to jest w niedzielę 12 maja, podczas Mszy świętej o godz. 12.00 dzieci z klas III Szkół Podstawowych w Zaklikowie i w Zdziechowicach – w liczbie 44 – po raz pierwszy przystąpią do Komunii świętej. Ze względu na niewielką przestrzeń naszej świątyni, miejsca siedzące w kościele będą zarezerwowane – tak jak w ubiegłych latach – tylko dla dzieci i dla ich rodziców, natomiast innym uczestnikom liturgii pozostaną miejsca stojące. Prosimy więc parafian, aby w tej Eucharystii uczestniczyła najbliższa rodzina i zaproszeni goście. Ze względu na rezerwację miejsca, kościół zostanie otwarty tuż przede Mszą świętą. Fotografie i nagrania podczas Mszy świętej będą mogli wykonywać tylko operatorzy zamówieni przez rodziców. Prosimy wszystkich o wyrozumiałość i wyczucie powagi chwili, aby dzieci mogły owocnie pod względem duchowym przeżyć to niepowtarzalne wydarzenie w ich życiu. Dzieci i ich rodziny polecamy w naszych modlitwach.

5. Burmistrz Zaklikowa oraz Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zaklikowie zapraszają na Majówkę Kulturalną, Zaklików 2024, która odbędzie się od 1-go do 3-go maja br. Szczegółowy program znajdziemy na plakacie w przedsionku świątyni.

6. Prasa katolicka: Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i do czytania katolickiej lektury.

7. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy Rodziców dzieci klas trzecich z Zespołu Szkół w Zdziechowicach, które to dzieci za dwa tygodnie przystąpią do I Komunii świętej. Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

8. Podziękowania:

– wszystkim Ofiarodawcom dziękujemy za przekazane ofiary jako wsparcie dla Fundacji „Z Serca dla Serca” w Skowierzynie, Gmina Zaleszany, na budowę Domu Hospicyjnego dla dzieci chorych na raka. W minioną niedzielę – 21.04.2024. – złożyliśmy kwotę 5 033,11 /pięć tysięcy trzydzieści trzy złote i jedenaście groszy/. Bóg zapłać!

– Rodzicom młodzieży oraz młodzieży klasy VIII z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie dziękujemy za posprzątanie kościoła Świętej Trójcy oraz za złożoną ofiarę – 80 złotych – na kwiaty i środki czystości. Pracowali w poniedziałek: Agnieszka Czubacka, Miłosz Czubacki, Agnieszka Stefaniak, Michał Stefaniak, Sylwia Syroka i Agnieszka Wróbel;  natomiast w sobotę:  Andrzej Grzyb, Arkadiusz Grzyb, Dorota Grzyb, Ester Murgia, Marta Partyka, Michał Partyka, Stanisław Partyka, Sławomir Szkutnik, Sylwia Widła i Lucyna Widła-Szkutnik. Bóg zapłać!

– dziękujemy tym wszystkim, którzy mieli swój udział w przygotowanie młodzieży do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania, który został udzielony wczoraj, sobota 27.04.2024. Tak więc z serca dziękujemy Ks. Pawłowi oraz Pani Izie Spyra za poprowadzenie spotkań i prób liturgicznych oraz za solidne przygotowanie liturgii Mszy świętej. Rodzicom młodzieży bierzmowanej wyrażamy wdzięczność za troskę i za wykonaną pracę oraz za złożoną ofiarę finansową dla naszej parafii. Będzie ona przeznaczona na obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, który jest w trakcie malowania. Natomiast samej młodzieży bierzmowanej – 22 osobom – dziękujemy za chętne, radosne i twórcze zaangażowanie się w liturgię Mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Seniora Edwarda Frankowskiego.

9. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: 1/ + Stanisław Jabłoński ze Zdziechowic Drugich – w jego intencji będzie sprawowana 1 Msza święta od uczestników pogrzebu; 2/ + Walerian Sieczkoś, także ze Zdziechowic Drugich – 2 Msze święte od uczestników pogrzebu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa