Ogłoszenia duszpasterskie, IV Niedziela Wielkanocy – Niedziela Dobrego Pasterza, Rok B – 21.04.2024.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
IV Niedziela Wielkanocy, Rok B – 21.04.2024.

 

1. Dzisiaj, w IV Niedzielę Wielkanocy, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, rozpoczynamy 61 Tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Światowy Dzień Modlitw o Powołania, to inicjatywa papieża Pawła VI. Pierwszy raz był on obchodzony 12 kwietnia 1964 roku. W tym dniu wierni modlą się w intencji powołań do życia kapłańskiego, konsekrowanego i misyjnego, rozważają też papieskie orędzie przygotowane na ten czas. Tegoroczne Orędzie papieża Franciszka jest zatytułowane – „Powołani, by siać nadzieję i budować pokój”.

2. Także dzisiaj Nieszpory niedzielne – z racji trzeciej niedzieli miesiąca – o godz. 16.30. Zapraszamy!

3. Również dzisiaj gościmy w naszej parafii przedstawicieli Fundacji „Z Serca dla Serca”, która to Fundacja – w Skowierzynie, Gmina Zaleszany – prowadzi budowę Domu Hospicyjnego dla dzieci chorych na raka. Za chwilę usłyszymy kilka informacji o tym przedsięwzięciu, a po zakończeniu liturgii będziemy mogli złożyć ofiarę na ten cel przy wejściu do świątyni.

4. Także dzisiaj o godz. 9.00 – będzie/była sprawowana Msza święta „O Boże błogosławieństwo dla Księdza Marka” z racji jego imienin, które przypadają w dniu 25 kwietnia, tj. w najbliższy czwartek. Solenizantowi życzymy obfitości łask od Boga oraz życzliwości od parafian. Niech wielki Patron, święty Marek Ewangelista, prowadzi drogami Dobrej Nowiny w każdym dniu kapłańskiego życia. Szczęść Boże!

5. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– poniedziałek, 22.04. – o godz. 17.00 w Janowie Lubelskim rozpocznie się peregrynacja relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów do Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Janowie Lubelskim. O godz. 18.00 będzie sprawowana Msza święta, po niej będzie prowadzona modlitwa różańcowa, a czuwanie modlitewne tego dnia zakończy się Apelem Jasnogórskim.

– wtorek, 23.04. – liturgiczna uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski. Nowenna do świętej Anny o godz. 17.30. Zapraszamy! Po Mszy świętej wieczornej odbędzie się spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania. Natomiast w Janowie Lubelskim dalszy ciąg peregrynacji relikwii Błogosławionej Rodziny Ulmów: o godz. 9.00, będzie celebrowana Msza święta, a po niej czuwanie modlitewne dla dekanatu Modliborzyce, a od godz. 12.00 będzie modlitwa prowadzona przez dekanat Zaklików: Msza święta, modlitwa różańcowa, czuwanie modlitewne oraz – o godz. 15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia, po której odbędzie się pożegnanie relikwii. Szczegółowy plan całości Peregrynacji znajdziemy na plakacie w przedsionku naszej świątyni.

– środa, 24.04. – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.30. Zapraszamy! Po Mszy świętej wieczornej zapraszamy do kościoła dzieci z klas trzecich na spotkanie przygotowujące do I Komunii świętej.

– czwartek, 25.04. – w tym dniu przypada liturgiczne święto św. Marka Ewangelisty – Dzień Imienin Księdza Marka – pamiętajmy o nim w naszych modlitwach. Dokładnie 6 lat temu, w 2018 roku, został poświęcony krzyż w Zdziechowicach, pod którym sprawowana była Msza święta o dobre urodzaje. Po dwóch latach restrykcji pandemicznych uniemożliwiających kontynuację tej wielowiekowej praktyki religijnej (były to lata 2020 i 2021), w roku 2022 powróciliśmy do świętowania Dni krzyżowych. Tak więc zapraszamy wszystkich parafian, a zwłaszcza mieszkańców Zdziechowic, na godz. 19.00, na Mszę świętą sprawowaną w Zdziechowicach Drugich – Skała. Po Mszy świętej odbędą się modlitwy o urodzaje oraz procesja do krzyża na Szelinie. Przypominamy, że w praktyce duszpasterskiej Kościoła Msze święte i procesje błagalne o urodzaje odbywały się w dwóch terminach w ciągu roku liturgicznego: – pierwszy termin jest datą stałą i przypada na dzień świętego Marka Ewangelisty (czyli 25 kwietnia), a związany jest z Rzymem i z papieżem Grzegorzem Wielkim(590 – 604); – natomiast drugi termin są to trzy dni po VI Niedzieli Wielkanocy, tj. w poniedziałek, wtorek i środa ( w tym roku będą to dni 06, 07 i 08 maja) przed Uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego, którą przez wieki obchodzono w czwartek po VI Niedzieli Wielkanocnej, w 40-ty dzień od Zmartwychwstania Chrystusa. Dni Krzyżowe po raz pierwszy pojawiły się w Galii (Francja) w V wieku. Zostały one ustanowione przez biskupa Mamerta (462 – 477) z Vienne (okolice Grenoble we Francji) , a zatwierdzone przez Synod w Orleanie (511 r.) stały się obowiązujące dla całej Galii.

– piątek, 26.04. – spowiedź dla młodzieży przystępującej do Sakramentu Bierzmowania, dla ich Rodziców, rodzeństwa i świadków od godz. 16.30. – do Mszy świętej wieczornej, czyli do godz. 18.00.

– sobota, 27.04. – podczas Mszy świętej o godz. 16.00, Ksiądz Biskup Edward Frankowski udzieli Sakramentu Bierzmowania 20 – u młodym osobom z naszej parafii. Polecamy ich waszym modlitwom.

6. Dwie Harcerskie Wieści: 1/ Wczoraj, tj. sobota 20 kwietnia, nasi harcerze z Grupy Muzycznej Ejcz-Dżi-Em (29 Harcerzy) oraz Zuchy z 25 Gromady Zuchowej Poszukiwacze skarbów (12 Zuchów) wzięli udział w Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Krajka” w Liśniku Dużym. Zespół Ejcz-Dżi-Em uplasował się na 3 miejscu; natomiast Zespoły: „Różowe gitary” oraz Poszukiwacze skarbów zdobyły wyróżnienie. Wśród solistów nasza druhna Julia Pietras zajęła 1 miejsce, a druhna Celina Krzysztoń 2 miejsce. Gratulujemy! 2/ Dzisiaj rano o godz. 6.00 nasi „Brzaskowcy” wyruszyli na czwartą już edycję wielkiej żeglarskiej przygody na Mazurach. W tym roku będą korzystali z czterech luksusowych jachtów i w  każdym z nich utworzą z 10-cio osobowe załogi, które wystartują w Mikołajkach i zakończą rejs na jeziorze Śniardwy, zwanym Mazurskim morzem. Życzymy im niezapomnianych przygód harcersko – żeglarskich. Czuwaj!

7. Prasa katolicka: Gość Niedzielny Extra, Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i do czytania katolickiej lektury.

8. Burmistrz Zaklikowa, Radni Rady Miejskiej oraz Sołtysi Gminy Zaklików, zapraszają na wiosenne sprzątanie naszej Gminy. Startujemy 27.04.2024./sobota/ o godz. 10.00. Swoją ekipę można zgłosić do swojego Sołtysa lub sms -em na numer telefonu podany na plakacie informacyjnym.  W razie ulewy akcja zostanie przeniesiona na inny termin. Więcej szczegółów znajdziemy na stronie www. zaklikow.pl

9. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy Rodziców młodzieży oraz młodzież klas VIII uczącą się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie, która to młodzież w najbliższą sobotę przyjmie Sakrament Bierzmowania. Sprzątanie w poniedziałek i w piątek w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

10. Podziękowania:

– Rodzicom młodzieży oraz młodzieży klasy VIII z Zespołu Szkół w Zdziechowicach dziękujemy za posprzątanie kościoła Świętej Trójcy oraz za złożoną ofiarę – 90 złotych – na kwiaty i środki czystości. Pracowali w poniedziałek: Aneta Kobylska, Weronika Kobylska, Adam Pęzioł, Anna Pęzioł, Przemysław Pęzioł, Alina Siembida, Łukasz Siembida, Mateusz Samborski, Wioletta Samborska, Agnieszka Trybuła, Kacper Trybuła i Karol Trybuła; natomiast w sobotę: Renata Bryczek, Bartłomiej Łopian, Beata Łopian, Dariusz Marzec, Joanna Marzec, Karol Marzec, Kinga Marzec, Klaudia Marzec, Alina Siembida, Łukasz Siembida i Anna Surdel. Bóg zapłać!

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa