Ogłoszenia duszpasterskie, II Niedziela Wielkanocy czyli Miłosierdzia Bożego, Rok B – 07.04.2024.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
II Niedziela Wielkanocy czyli Miłosierdzia Bożego, Rok B – 07.04.2024.

 

1. Dzisiaj kończymy oktawę paschalnej radości Zmartwychwstania Pańskiego i przeżywamy niedzielę Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus w jednym z objawień powiedział do Siostry Faustyny: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia”(Dz. 299). Przez wieki niedziela ta zwana była „Dominica in albis” czyli „Biała niedziela”. W Roku Wielkiego Jubileuszu, czyli w roku 2000, Jan Paweł II ustanowił ją niedzielą Miłosierdzia Bożego.

2. Także dzisiaj w kaplicy pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego u Sióstr Opatrzności Bożej w Irenie odbędzie się Uroczystość odpustowa. Siostry Opatrznościanki serdecznie zapraszają wszystkich czcicieli Chrystusa Miłosiernego na sumę odpustową o godz. 10.30. Natomiast w naszym kościele parafialnym o godz. 15.00 będzie sprawowana „Godzina Miłosierdzia Bożego”, która będzie trwała do godz. 16.00, natomiast o godz. 16.30 zapraszamy na modlitwę różańcową z racji pierwszej niedzieli miesiąca kwietnia.

3. Również dzisiaj rozpoczynamy 80. Tydzień Miłosierdzia. Jego hasłem są słowa:  „…każdy miłujący Tego, który dał życie, miłuje również tego, kto życie od Niego otrzymał” (1J 5, 1). Ofiary złożone do skarbonek – dzisiaj po każdej Mszy świętej oraz w ciągu całego Tygodnia Miłosierdzia – będą przekazane do Caritas Polska.

4. Krótka Historia Tygodnia Miłosierdzia: rozpoczęła się ona w dniu 23 lutego 1937 roku, kiedy to na Pierwszym Ogólnopolskim Zjeździe Dyrektorów Diecezjalnych „Caritas” podjęto decyzję o zorganizowaniu Dni Miłosierdzia. Przed II wojną światową w obchody Dni Miłosierdzia włączały się środowiska religijne, władze państwowe i lokalne. Do roku 2013 Tydzień Miłosierdzia był obchodzony w pierwszym tygodniu października, natomiast od roku 2013 rozpoczyna się on w drugą niedzielę po Wielkanocy czyli Niedzielą Bożego Miłosierdzia. Dzień ten jest również świętem patronalnym Caritas.

5. Także dzisiaj, z racji pierwszej niedzieli miesiąca, możliwość wsparcia finansowego Radia Maryja i TV Trwam poprzez ofiarę złożoną do puszek znajdujących się na bocznych ołtarzach.

6. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– poniedziałek, 08.04. – liturgiczna Uroczystość Zwiastowania Pańskiego przeniesiona z 25 marca. Jest to Dzień Świętości Życia. Msze święte: 7.00 i 18.00.

– wtorek, 09.04. – Nowenna do świętej Anny o godz. 17.30. Zapraszamy! Po Mszy świętej wieczornej odbędzie się spotkanie dla Rodziców młodzieży oraz dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania, które będzie miało miejsce w dniu 27 kwietnia /sobota/ o godz. 16.00 podczas Mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem Księdza Biskupa Seniora Edwarda Frankowskiego.

– środa, 10.04. – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.30. Zapraszamy! Natomiast po Mszy świętej wieczornej, a więc ok. godz. 18.30, Rodziców dzieci klas trzecich zapraszamy do kościoła na pierwsze spotkanie informacyjno – organizacyjne przygotowujące do Pierwszej Komunii świętej, która odbędzie się w naszej parafii dnia 12 maja 2024 roku o godz. 12.00.

– piątek, 12.04. – po Mszy świętej wieczornej odbędzie się kolejne spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

– sobota, 13.04. – w tym dniu – na zakończenie Tygodnia Miłosierdzia – po raz trzeci w historii Kościoła w Polsce będziemy przeżywali Dzień Dobra. Jest to szczególny dzień, mający na celu docenić pracę całej Caritas w Polsce. Tego dnia w różnych częściach Polski odbędą się pikniki, zabawy i spotkania poświęcone wolontariuszom i osobom związanym z Caritas Polska.

7. Przyszła niedziela jest drugą niedzielą miesiąca kwietnia – składka w kopertach na Fundusz remontowo – gospodarczy w naszej parafii. W marcu złożyliśmy 46 kopert na kwotę 4 420,00 /cztery tysiące czterysta dwadzieścia/ złotych. Bóg zapłać!

8. Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na działający przy naszej parafii 5 Szczep Harcerski „Brzask”. Za wszystkie już przekazane nam z tego tytułu środki serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać!

9. Ogłoszenie Burmistrza: W związku ze zmianą siedziby lokalu wyborczego w Zaklikowie informuję, że lokal wyborczy nr 2 znajduje się przy ul. Zachodniej 15 w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego. Głosują tam mieszkańcy ul. Piłsudskiego, Krzywej ,Leśniczówki, Murarskiej, Nowej, Rozwadowskiej nr 2-31, 33- 49B nieparzyste,  Rozwadowskiej nr 32-50 parzyste i od nr 51 do końca,  Wesołej, Wspólnej, Zachodniej, Akacjowej, Jasnej, Kwiatowej, Lipowej, Ptasiej, Pułankowej, Słonecznej, Ujazdowskiej i ul. Słubickiego. Pozostali mieszkańcy głosują w lokalu wyborczym nr 1 z siedzibą w Zespole Szkół Ogólnokształcących przy ul. Sandomierskiej 56.

10. Prasa katolicka: Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i do czytania katolickiej lektury.

11. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy przedstawicieli Rodzin mieszkających przy ul. Leśnej i ul. Targowej. Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

12. Podziękowania:

– przedstawicielom Rodzin mieszkających przy ul. Stolarskiej i ul. Dzikiej dziękujemy za posprzątanie kościoła Świętej Trójcy oraz za złożoną ofiarę – 80 złotych – na kwiaty i środki czystości. Pracowali w poniedziałek: Anna Świątek i Marek Świątek, natomiast w sobotę: Magdalena Kozłowska, Zofia Smyl, Anna Świątek i Marek Świątek. Do ofiary od sprzątających swój dar na kwiaty i środki czystości dołączyli także Grażyna Guzek i Witold Guzek. Bóg zapłać!

13. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: 1/ Zdzisław Sołtys z Karkówki – w jego intencji będą sprawowane 2 Msze święte od uczestników pogrzebu; 2/ + Krzysztof Jaśkiewicz z Józefowa – 1 Msza święta; 3/ + Janina Tyzak z Zaklikowa – 1 Msza święta od uczestników pogrzebu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa