Ogłoszenia duszpasterskie, Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy, Rok B – 01.04.2024.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
Poniedziałek w oktawie Wielkanocy, Rok B – 01.04.2024.

 

1. Trwamy w paschalnej radości Zmartwychwstania Pańskiego. Osiem pierwszych dni Okresu Wielkanocnego stanowi Oktawę Wielkanocy i obchodzi się je jako Uroczystości Pańskie. W ciągu wielu stuleci ten tydzień nazywany był „Białym tygodniem”, ponieważ w pierwszych wiekach chrześcijaństwa sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, a więc Chrztu, Bierzmowania i Eucharystii udzielano zwykle w czasie liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Następnie, przez całą oktawę Wielkanocy, to jest przez 8 kolejnych dni, neofici czyli osoby, które dopiero co przyjęły chrzest, chodziły w białych szatach. Stąd ta nazwa, która dzisiaj kojarzy się nam z „białym tygodniem” po Pierwszej Komunii świętej.

2. Ofiary złożone dzisiaj na tacę przeznaczone są na Katolicki Uniwersytet Jana Pawła II w Lublinie.

3. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– Wtorek w oktawie Wielkanocy, 02.04. – Nowenna do świętej Anny o godz. 17.30. Zapraszamy!

– Środa w oktawie Wielkanocy, 03.04. – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.30. Zapraszamy!

– Czwartek w oktawie Wielkanocy, 04.04. – Pierwszy czwartek miesiąca – modlitwy o powołania do służby Bożej w Kościele – po Mszy świętej wieczornej.

– Piątek w oktawie Wielkanocy, 05.04. – w tym dniu – z racji oktawy Wielkanocy – nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Jest to również Pierwszy piątek miesiąca: spowiedź od 6.30 do 7.00 rano oraz od 17.00 do 18.00 wieczorem. Odwiedziny chorych w domach od godz. 8.30, a nabożeństwo „pierwszopiątkowe” po Mszy świętej wieczornej.

– Sobota w oktawie Wielkanocy, 06.04. – Pierwsza sobota miesiąca, po Mszy świętej wieczornej Nabożeństwo wynagradzające: wystawienie Najświętszego Sakramentu, 15-to minutowa medytacja i cząstka różańca. Zapraszamy.

4. Najbliższa niedziela jest pierwszą niedzielą miesiąca, możliwość wsparcia finansowego Radia Maryja i TV Trwam poprzez ofiarę złożoną do puszek. W marcu przekazaliśmy na ten cel 632 złote. Zmiana tajemnic różańcowych po Mszy świętej o godz. 12.00, natomiast po południu zapraszamy na Godzinę Miłosierdzia Bożego – godz. 15.00 – z racji Niedzieli Miłosierdzia Bożego, a o godz. 16.30 będzie prowadzona modlitwa różańcowa w pierwszą niedzielę miesiąca.

5. Również najbliższa niedziela, która przez wieki była zwana „Dominica in albis”, czyli „Biała niedziela”, od 2000 roku jest Niedzielą Miłosierdzia Bożego. Stąd też w kaplicy pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego u Sióstr Opatrzności Bożej w Irenie odbędzie się Uroczystość odpustowa. Siostry Opatrznościanki serdecznie zapraszają wszystkich czcicieli Chrystusa Miłosiernego na sumę odpustową o godz. 10.30.

6. Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na działający przy naszej parafii 5 Szczep Harcerski „Brzask”. Za wszystkie już przekazane nam z tego tytułu środki serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać!

7. Prasa katolicka: Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i do czytania katolickiej lektury.

8. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy przedstawicieli Rodzin mieszkających przy ul. Stolarskiej i Dzikiej. Sprzątanie we wtorek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

9. Podziękowania:

– przedstawicielom Rodzin mieszkających przy ul. św. Anny dziękujemy za posprzątanie kościoła Świętej Trójcy oraz za złożoną ofiarę – 200 złotych – na kwiaty i środki czystości. Pracowali w poniedziałek i w sobotę: Krystyna Cichocka, Marek Cichocki, Ewa Kapusta, Marzena Paterska, Marek Pelic, Zofia Pelic, Anna Popiak i Irena Słowak. Do ofiary od sprzątających swój dar na kwiaty i środki czystości dołączyły także Zdzisława Jug i Danuta Makatynowicz. Bóg zapłać!

– młodzieży z KSM, Ministrantom i Lektorom, a zwłaszcza harcerzom z 5 Szczepu Harcerskiego Brzask pod przewodnictwem Komendanta, Druha Dariusza Mroza, składamy serdeczne podziękowania za artystyczną koncepcję Ciemnicy i Grobu Pańskiego oraz za włożony trud i za wykonaną ogromną pracę w realizację tych pięknych dzieł. W minioną środę pracowali prawie do północy: 1/ młodzi z KSM: Aleksandra Sekulska; 2/ ministranci i lektorzy: Szymon Dziuba, Oliwier Pelc, Mikołaj Sawa i Stefan Taracha; 3/ harcerki i harcerze: Paulina Krzysztoń, Ignacy Krzyżanowski, Michał Magolan, Maja Matuska, Mateusz Matuska, Diana Mróz, Miłosz Mróz, Wioletta Mróz, Wojciech Mróz, Mateusz Nawrocki, Filip Nieradko, Marysia Pawusiak, Katarzyna Rapa, Szymon Szabat, Romek Yalowy, Adrian Ziółkowski i Julia Ziółkowska. Bóg zapłać!

– Pani Agnieszce Pąk dziękujemy za bezinteresowne wykonanie całości dekoracji kwiatowej na Triduum sacrum oraz na Święta Wielkanocne. Owoce jej pracy ubogacają i upiększają naszą parafialną świątynię. Bóg zapłać!

– dziecięcej scholi Ignis wyrażamy wdzięczność za muzyczną animację niedzielnych Mszy świętych oraz za śpiewy pieśni podczas czwartkowych Dróg Krzyżowych dla dzieci w ciągu całego Wielkiego Postu 2024, a także za „wielkosobotnią” adorację Chrystusa w Grobie Pańskim.

– scholi Cantate Deo dziękujemy za twórcze uczestnictwo w liturgii sprawowanej w naszym kościele, a więc za modlitewne śpiewy w czasie Mszy świętych oraz w dniach Triduum sacrum Wielkiego Tygodnia, zwłaszcza za wieczorną adorację Chrystusa w Wielką Sobotę.

– chórowi Gloria dziękujemy za żywą obecność muzyczną w duszpasterskich działaniach naszej parafii w ciągu całego roku, a zwłaszcza w minionym tygodniu: za śpiew Męki Pańskiej w Niedzielę Palmową i w Wielki Piątek, za adorację przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek oraz za animowanie liturgii Mszy świętej Rezurekcyjnej.

– Liturgicznej Służbie Ołtarza, a więc ministrantom i lektorom oraz młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w naszej parafii z serca składamy podziękowania za solidne przygotowanie i przeprowadzenie posługi liturgicznej w minionym tygodniu.

– naszym niezawodnym Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaklikowie i w Zdziechowicach wyrażamy głęboką wdzięczność za służbę przy Grobie Pańskim pełnioną od wieczora Wielkiego Piątku do Mszy świętej rezurekcyjnej włącznie w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

– Panu Organiście Romanowi dziękujemy za profesjonalną i pokorną posługę muzyczną dla dobra naszej parafii.

– Panu Kościelnemu Tadeuszowi składamy podziękowania za „cichą ale bardzo owocną” służbę liturgiczną i duszpasterską w świątyni.

– wspólnotom modlitewnym naszej parafii, a więc Różom Różańcowym, Przyjaciołom Radia Maryja i TV Trwam, Wspólnocie Lektorów Dorosłych i Rodzinie Serca Jezusowego dziękujemy za zaangażowanie w duszpasterskie i liturgiczne wydarzenia Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Bóg zapłać!

– wszystkim Darczyńcom dziękujemy z serca za Wielkopostne ofiary złożone do dwóch skarbonek z napisem „Kwiaty do Bożego Grobu 2024”. Dary te zostały przeznaczone w całości na wykonanie tegorocznej Ciemnicy, Grobu Pańskiego oraz na Wielkanocną dekorację kwiatową w naszym kościele. Bóg zapłać!

10. W minionym tygodniu odeszła do wieczności + Joanna Pyć z Zaklikowa – w jej intencji będą sprawowane 3 Msze święte od uczestników pogrzebu. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa