Ogłoszenia duszpasterskie, Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej, Rok B – 24.03.2024.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej, Rok B – 24.03.2024.

1. Dzisiaj rozpoczynamy Wielki Tydzień, który został ustanowiony w celu przeżycia przez Kościół Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa Pana. Wydarzenia Niedzieli Palmowej: – w Sandomierzu o godz. 10.00 rozpocznie się Diecezjalny Dzień Młodych w łączności z Ojcem Świętym, a w kościele parafialnym poświęcenie palm podczas każdej Mszy świętej. Natomiast piętnaście minut przed Mszą świętą o godz. 12.00 zgromadzimy się na placu Rynku naszego miasta, gdzie nastąpi poświęcenie palm i wyruszy procesja do kościoła Świętej Trójcy. Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym będzie sprawowane o godz. 16.15. Zapraszamy!

2. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– Wielki Poniedziałek, 25.03.od tego dnia Msze święte wieczorne będą sprawowane o godz. 18.00 mimo, że zmiana czasu na letni nastąpi w nocy w przyszłą sobotę na niedzielę. Ze względu na Wielki Tydzień oraz na Oktawę Wielkanocy liturgiczna Uroczystość Zwiastowania Pańskiego została przeniesiona na dzień 08 kwietnia 2024.

– Wielki Wtorek, 26.03. – Nowenna do świętej Anny o godz. 17.30. Zapraszamy!

– Wielka Środa, 27.03. – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.30. Zapraszamy!

– Wielki Czwartek, 28.03. – przed południem, o godz. 10.00, w Katedrze sandomierskiej Ksiądz Biskup Ordynariusz będzie sprawował Mszę świętą, podczas której poświęci oleje używane przy udzielaniu dwóch Sakramentów: Chrztu świętego i Namaszczenia chorych. Natomiast w naszym kościele o godz. 18.00 będzie sprawowana uroczysta Msza święta Wieczerzy Pańskiej, podczas której podziękujemy Chrystusowi za ustanowienie w tym dniu Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. Pół godziny przed tą Mszą świętą, czyli o godz. 17.30 będzie sprawowana – ostatnia w tym Wielki Poście – Droga krzyżowa dla dzieci. Natomiast po Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do „Ciemnicy” i będzie możliwość adoracji Chrystusa Pana do godz. 22.00.

– Wielki Piątek, 29.03. – jedyny dzień w roku, w którym Kościół nie sprawuje Mszy świętej. Adoracja Chrystusa w „Ciemnicy” od godziny 8.00 rano według grafiku umieszczonego na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej naszej parafii. Natomiast o godz. 18.00 rozpoczynamy Liturgię na cześć Męki Pańskiej, na którą składa się: 1/ Liturgia Słowa, 2/ Modlitwa powszechna – wyjątkowo uroczysta, 3/ Adoracja Krzyża oraz 4/ Komunia święta, po zakończeniu której Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Bożego Grobu i tam będzie adorowany do godz. 22.00. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

– Wielka Sobota, 30.03. – jest czasem naszego trwania na modlitwie przy Grobie Pańskim. Porządek wydarzeń duszpasterskich, obejmujący poświęcenie pokarmów na stół Wielkanocny oraz Adorację przy Grobie Pańskim, zamieszczony jest w przedsionku kościoła oraz na stronie internetowej naszej parafii. Poświęcenie pokarmów będzie o godz.: 8.00; 8.30; 9.00; 9.30; 10.00; 10.30; 11.00 – tym poświęceniu pokarmów będzie adoracja Chrystusa w grobie prowadzona przez dziecięcą scholę Ignis, a o godz. 12.00 ostatnie poświęcenie pokarmów. O godz. 18.00 zapraszamy na uroczyste sprawowanie Liturgii Wigilii Paschalnej.

3. Za tydzień Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – jest to najważniejsza niedziela roku liturgicznego. Msza święta Rezurekcyjna rozpocznie się procesją, trzykrotną, wokół kościoła, o godz. 6.00 rano. Następne Msze święte: o godz. 7.45 w Karkówce, a w kościele parafialnym o godz. 9.00, o godz. 10.30 oraz o godz. 12.00. Nie będzie Mszy świętej wieczornej o godz. 17.00.

4. Ofiary na kwiaty do Ciemnicy i do Grobu Pańskiego można składać do dwóch skarbonek z napisem „Kwiaty do Bożego Grobu 2024”. Skarbonki te znajdują się na bocznych ołtarzach: Najświętszego Serca Pana Jezusa i świętej Anny. Dla udekorowania Ciemnicy, Grobu Pańskiego oraz Wielkanocnego ołtarza zostało zamówionych 300 tulipanów w trzech kolorach oraz 200 żonkili. Bóg zapłać za każdy dar!

5. Można jeszcze zaopatrzyć się w baranka wielkanocnego z czekolady białej w ramach akcji „Caritas – pomoc ubogim dzieciom”. Baranki te znajdują się na bocznym ołtarzu świętego Józefa. Ofiary złożone do skarbonek znajdujących się obok koszyków z barankami zostaną przesłane do Caritas diecezji sandomierskiej. Bóg zapłać za każde wsparcie!

6. Harcerska wieść: Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na działający przy naszej parafii 5 Szczep Harcerski „Brzask”. Numer KRS naszego Szczepu Brzask – 0000296261. Za wszystkie już przekazane nam z tego tytułu środki serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać!

7. Prasa katolicka: Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu NSP Jezusa. Zachęcamy do nabywania i do czytania katolickiej lektury.

8. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy przedstawicieli Rodzin mieszkających przy ul. Św. Anny – wszystkie numery. Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

9. Podziękowania:

– chórowi Gloria dziękujemy za piękny i profesjonalny śpiew Pasji /Męki Pańskiej/ według świętego Jana Apostoła i Ewangelisty w opracowaniu księdza Tadeusza Miazgi, kompozytora, muzykologa, wykładowcy akademickiego i dyrygenta chóralnego. Urodził się on w 1906 roku we Frampolu, a zmarł w 1988 roku w Radomiu. Chór nasz wykonał Pasję podczas trzech Mszy świętych o godz.: 9.00; 10.30 i o godz. 12.00. Bóg zapłać!

– Harcerzom naszego 5 Szczepu Harcerskiego Brzask dziękujemy za rozpoczęcie porządkowania terenu wokół kościoła parafialnego i budynków parafialnych. Mamy nadzieję, że przy sprzyjających warunkach atmosferycznych uda się wykonać zaplanowane prace i otoczenie obiektów parafialnych nabierze wyglądu świątecznego. Naszym harcerzom i instruktorom mówimy Bóg zapłać!

– przedstawicielom Rodzin mieszkających przy ul. Anny Nagórskiej dziękujemy za posprzątanie kościoła Świętej Trójcy oraz za złożoną ofiarę – 170 złotych – na kwiaty i środki czystości. Pracowali w poniedziałek: Ilona Fila, Filip Kobylarz, Maryla Kobylarz, Adam Masiewicz, Magdalena Masiewicz, Joanna Piechota i Barbara Rybińska; natomiast w sobotę: Adam Masiewicz, Magdalena Masiewicz, Joanna Piechota i Barbara Rybińska. Bóg zapłać!

10. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: 1/ Edward Kuryło z Zaklikowa – w jego intencji będą sprawowane 2 Msze święte od uczestników pogrzebu; 2/ + Władysław Ryba z Zaklikowa – również 2 Msze święte od uczestników pogrzebu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa