Ogłoszenia duszpasterskie, IV Niedziela Wielkiego Postu, Rok B – 10.03.2024.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
IV Niedziela Wielkiego Postu, Rok B – 10.03.2024.

1. Dzisiaj IV Niedziela Wielkiego Postu, zwana niedzielą radości – „Lætare…” od pierwszych słów łacińskiej antyfony na rozpoczęcie Mszy świętej: „Laetare Jerusalem… – Ciesz się Jerozolimo”. W tradycji rzymskiej jest to „niedziela róż”, ponieważ w tym dniu obdarowywano się pierwszymi kwiatami zakwitających róż, a od XVI wieku Ojciec św. poświęcał złotą różę, którą ofiarowywał osobie zasłużonej dla Kościoła. Stąd w liturgii różany kolor szat, których można używać tylko dwa razy w roku liturgicznym, tj. dzisiaj oraz w III Niedzielę Adwentu, zwaną niedzielą „Gaudete”.

2. Również dzisiaj druga niedziela miesiąca marca – składka w kopertach na Fundusz remontowo – gospodarczy w naszej parafii. Ofiary w kopertach można składać przez cały miesiąc marzec. Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o godz. 16.15, zaś o godz. 17.00 Msza święta wieczorna.

3. Także od dzisiaj będzie można zaopatrzyć się w baranka wielkanocnego z czekolady białej, w ramach akcji „Caritas – pomoc ubogim dzieciom”. Baranki te znajdują się na bocznym ołtarzu św. Józefa. Ofiary, jako „Pomoc ubogim dzieciom”, złożone do skarbonek znajdujących się obok koszyków z barankami, zostaną przesłane do Caritas diecezji sandomierskiej. Bóg zapłać za każde wsparcie!

4. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– wtorek, 12.03. – godz. 16.30 Nowenna do świętej Anny. Zapraszamy! Natomiast po Mszy świętej wieczornej rozpoczniemy Septennę do świętego Józefa. Jest to siedmiodniowa modlitwa ku czci siedmiu boleści i siedmiu radości, których doświadczył święty Józef, Opiekun Chrystusa na ziemi. Modlitwa ta jest mało znana i rzadko praktykowana w duszpasterstwie polskiego Kościoła. Więcej informacji o tej modlitwie możemy znaleźć na stronie internetowej naszej parafii www.parafiazaklikow.pl .

– środa,13.03. – w tym dniu przypada 11-ta rocznica wyboru Ojca Świętego Franciszka – pamiętajmy w naszych modlitwach o następcy Św. Piotra. W Jego intencji będzie sprawowana Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 16.30. Zapraszamy!

– czwartek, 14.03. – od godz. 16.00 do 16.25 będzie prowadzona adoracja Najświętszego Sakramentu w intencji świętości kapłanów oraz powołań do kapłaństwa i życia zakonnego. Po adoracji, o godz. 16.30, Droga Krzyżowa dla dzieci, a po niej Msza święta wieczorna.

– piątek, 15.03. – o godz. 16.30 Droga Krzyżowa dla wszystkich, a po niej Msza święta i Droga Krzyżowa dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

– sobota, 16.03. – w tym dniu rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne. Msze święte o godz. 7.00 i o godz. 17.00 w kościele parafialnym oraz o godz. 15.30 w kaplicy w Karkówce. O godz. 18.00 będzie spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania, a w salce katechetycznej kolejne spotkanie dla narzeczonych z cyklu nauk przedmałżeńskich. Od tego dnia, po każdej Mszy świętej, będzie prowadzona Nowenna w intencji „Ojczyzny, zgody narodowej i poszanowania życia ludzkiego”. Nowenna ta jest odpowiedzią na zaproszenie do włączenia się w tego rodzaju modlitwę w obecnej sytuacji społecznej w naszej Ojczyźnie. Zaproszenie to skierował do Kościoła w Polsce Arcybiskup Stanisław Gądecki, Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

5. Ofiary na materiały dekoracyjne oraz na kwiaty do Ciemnicy i do Grobu Pańskiego można składać do dwóch skarbonek z napisem „Kwiaty do Bożego Grobu 2024”. Skarbonki te znajdują się na bocznych ołtarzach: Najświętszego Serca Pana Jezusa i świętej Anny. Z góry dziękujemy za każdy dar.

6. Harcerska wieść: Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na działający przy naszej parafii 5 Szczep Harcerski „Brzask”. Numer KRS naszego Szczepu Brzask – 0000296261. Za wszystkie już przekazane nam z tego tytułu środki serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać!

7. Chór Gloria zaprasza kobiety i mężczyzn, którzy – dysponując odpowiednim głosem i słuchem muzycznym – mogą włączyć się w piękne dzieło oddawania Bogu chwały i radowania ludzkiego serca. Próby chóru odbywają się w piątki o godz. 18.00.

8. Za niecałe dwa tygodnie od dzisiaj, tj. w piątek przed Niedzielą Palmową, (22.03.2024.), z Sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim wyruszą uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Szczegóły znajdziemy na plakacie w przedsionku kościoła oraz na banerze umieszczonym na parkanie od ulicy Lubelskiej.

9. Prasa katolicka: Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu NSP Jezusa. Zachęcamy do nabywania i do czytania katolickiej lektury.

10. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy przedstawicieli Rodzin mieszkających przy ul. Zachodniej, nr od 14 do 30. Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

11. Podziękowania:

– Harcerzom naszego 5 Szczepu Harcerskiego Brzask dziękujemy za częściowe uporządkowanie terenu wokół dwóch stawów parafialnych. Z radością informujemy, że mniejszy staw, w którym są obecnie prowadzone profesjonalne prace terenowo – hydrologiczne, został przeznaczony dla rekreacyjnego korzystania przez nasze dziecięco – młodzieżowe grupy parafialne, a więc będą to: zuchy i harcerze, ministranci i lektorzy oraz młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Zapraszamy także i osoby dorosłe do włączenia się w to „przyszłościowe” dzieło.

12. W minionym tygodniu odszedł do wieczności + Henryk Daniewski z Zaklikowa – w jego intencji będą sprawowane 2 Msze święte od uczestników pogrzebu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa