Ogłoszenia duszpasterskie, I Niedziela Adwentu, Rok B – 03.12.2023.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
I Niedziela Adwentu, Rok B – 03.12.2023.

 

1. Od minionego piątku /01.12./ nasi harcerze z grupy muzyczne Ejcz-Dżi-Em uczestniczą w Festiwalu piosenki Harcerskiej i Turystycznej /HiT/ w Nowej Sarzynie. W Festiwalu bierze udział 16 Zespołów muzycznych i 10 solistów. Wczoraj nasza grupa muzyczna – jako jeden z dwóch zespołów – otrzymała wyróżnienie, a nasz harcerz Bartek Skoczylas zdobył drugie miejsce wśród solistów. Gratulujemy!

2. Dzisiaj rozpoczynamy Adwent i nowy rok liturgiczny /czytania niedzielne – Rok B, a w dni powszednie czytania – Rok II/, którego tematem duszpasterskim są słowa Uczestniczę we wspólnocie Kościoła.

3. Również dzisiaj rozpoczynamy tegoroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom polegające na nabyciu świec wigilijnych Caritas. Zatroszczmy się o to, aby w każdym domu ta świeca zapłonęła najpierw podczas Wieczerzy wigilijnej, a potem podczas spotkań świątecznych i noworocznych w gronie najbliższej rodziny. Świece są pozostawione w dwóch miejscach w specjalnych koszykach na krzesłach przy bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz przed ołtarzem blisko paschału. Ofiarę z tej okazji prosimy składać do przygotowanych na ten cel skarbonek, które znajdują się obok świec.

4. Także dzisiaj pierwsza niedziela miesiąca grudnia – możliwość wsparcia Radia Maryja i Telewizji Trwam poprzez ofiarę złożoną po każdej Mszy świętej do puszek znajdujących się na bocznych ołtarzach. Zmiana tajemnic różańcowych po Mszy świętej o godz. 12.00, a o godz. 16.30 Nabożeństwo różańcowe. Zapraszamy!

5. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– poniedziałek, 04.12. – od tego dnia przez cały Adwent będzie sprawowana Msza święta roratnia w dni powszednie o godz. 6.30 rano. W tym roku na Roratach będziemy budowali w naszych sercach stajenkę dla Dzieciątka Jezus. Pomoże nam w tym św. Franciszek, który 800 lat temu pierwszy zbudował stajenkę w miejscowości Greccio we Włoszech. W czasie kazań przedstawiana będzie postać budowniczego stajenki i najważniejsze epizody z jego życia. Dzieciom tworzącym w swoich sercach miejsce dla Jezusa będzie towarzyszyć Biedaczyna z Asyżu. Skorzystają z rad i wskazówek udzielanych przez św. Franciszka, podobnie jak robotnicy, stawiając jakąś budowlę, korzystają z projektu stworzonego przez architekta. Jak co roku towarzyszyć nam będzie specjalnie na tę okazję skomponowana piosenka roratnia pt. „ Cuda dzieją się” w wykonaniu Magdy Anioł i Adama Szewczyka.

– wtorek, 05.12. – powracamy do Nowenny do św. Anny o godz. 16.30. Zapraszamy!

– środa, 06.12. – liturgiczne dowolne wspomnienie św. Mikołaja, biskupa i patrona ludzkiej dobroci, która to dobroć przejawia się w drobnych upominkach. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 16.30. Zapraszamy!

– czwartek, 07.12. – liturgiczne wspomnienie świętego Ambrożego, Biskupa i Doktora Kościoła, Patrona pszczelarzy. W tym dniu organizowana jest Ogólnopolska pielgrzymka pszczelarzy na Jasną Górę. Jest to także Pierwszy czwartek miesiąca – modlitwy o powołania do służby w Kościele po Mszy świętej wieczornej.

– piątek, 08.12. – liturgiczna Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Msze święte: godz. 6.30 – roraty; godz. 12.00 oraz o godz. 17.00. W tym dniu, w godzinach popołudniowych, ponad 40-to osobowa grupa naszych harcerzy 5 Szczepu Harcerskiego Brzask z Zaklikowa udaje się do Zakopanego na weekend, podczas którego głównym wydarzeniem będzie odbiór od Skautów ze Słowacji Światła Betlejemskiego, z którym powrócą w przyszłą niedzielę w godzinach wieczornych. Życzymy im szczęśliwej podróży i wielu niezapomnianych przygód harcerskich.

6. W przyszłą niedzielę Zuchy z 25 Gromady Zuchowej Poszukiwacze skarbów wyjeżdżają rano do Rzeszowa, aby uczestniczyć w grze terenowej i przywieźć z Chorągwi Podkarpackiej Światło Betlejemskie do naszej zaklikowskiej społeczności.

7. Również w przyszłą niedzielę podczas Mszy świętej o godz. 7.00 zostaną pobłogosławione opłatki na tegoroczny stół wigilijny i przez kolejne trzy niedziele /tj. 10, 17 i 24 grudnia/ nasi Harcerze będą rozprowadzali te opłatki przed kościołem Świętej Trójcy. Ofiary złożone z tej racji będą przeznaczone na spłaty należności finansowych za prowadzone prace konserwatorskie.

8. Także w przyszłą niedzielę, tak jak w każdą II Niedzielę Adwentu, obchodzić będziemy Dzień modlitwy i pomocy materialnej Kościołowi na Wschodzie, stąd też po Mszach świętych będzie można złożyć na ten cel ofiarę do puszek przy wejściu do świątyni.

9. Również w przyszłą niedzielę, z racji drugiej niedzieli miesiąca grudnia, składka w kopertach na Fundusz remontowo – gospodarczy w naszej parafii. W listopadzie złożyliśmy 37 kopert na kwotę 2 480 złotych. Bóg zapłać! Ofiary w kopertach można składać przez cały miesiąc grudzień.

10. Rekolekcje Adwentowe w naszej parafii odbędą się za niecałe dwa tygodnie, w dniach 16 – 18 grudnia /tj. sobota – poniedziałek/ 2023 roku. Poprowadzi je Ks. Mgr Lic. Piotr Wilk, kapłan naszej diecezji i Doktorant Historii Kościoła w Katolickim Uniwersytecie Jana Pawła II w Lublinie. Spowiedź rekolekcyjna będzie w poniedziałek 18 grudnia 2023.

11. Tegoroczne odwiedziny chorych z sakramentalną posługą przed Świętami Bożego Narodzenia będą miały miejsce w dniu 15 grudnia 2022 roku /piątek/ od godz. 8.30. Prosimy więc o zgłaszanie w zakrystii te osoby, które pragną skorzystać ze spowiedzi, z komunii świętej oraz – według potrzeby – z Sakramentu namaszczenia chorych. Natomiast chorzy, którzy są odwiedzani systematycznie z racji Pierwszego piątku miesiąca, zostali już powiadomieni o takiej możliwości.

12. Na bocznym ołtarzu św. Józefa, znajduje się skarbonka oraz koperty z nadrukiem „Moja ofiara na odnowę fresków – Zaklików – 2023”. Do Świąt Bożego Narodzenia 2023 roku będziemy mieli możliwość przekazania wsparcia finansowego dla zamknięcia całości finansowych należności na ten cel ze strony parafii. Bóg zapłać za każdy dar!

13. Prasa katolicka: Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i do czytania katolickiej lektury.

14. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy przedstawicieli Rodzin mieszkających przy ul. Słubickiego od numeru 11 do 20. Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

15. Podziękowania:

– przedstawicielom Rodzin mieszkających przy ul. Słubickiego od numeru 1 do 10 dziękujemy za posprzątanie kościoła Świętej Trójcy oraz za złożoną ofiarę – 70 złotych – na kwiaty i środki czystości. Pracowały w poniedziałek i w sobotę: Wiesława Daniewska, Danuta Krawczyk, Anna Zmysłowska i Teresa Żelazna. Do ofiary od sprzątających swój dar dołączyła także Ewa Tryka. Bóg zapłać!

16. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: 1/ + Krystyna Szwarc z Zaklikowa – w jej intencji będzie sprawowana 1 Msza święta od uczestników pogrzebu; 2/ + Irena Zakościelna z Zaklikowa – 1 Msza święta od uczestników pogrzebu; 3/ + Stanisław Mazurek z Karkówki – także 1 Msza święta od uczestników pogrzebu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa