Ogłoszenia duszpasterskie, XXIX Niedziela zwykła, Rok A – 22.10.2023.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
XXIX Niedziela zwykła, Rok A – 22.10.2023.

 

1. Dzisiaj rozpoczynamy 97 Tydzień Misyjny pod hasłem „Misje sercem Kościoła”. Ofiary złożone na tacę są przeznaczone na potrzeby misji. Aktualnie posługuje na misjach 1690 polskich misjonarzy i misjonarek. Przebywają oni w 99 krajach na 5 kontynentach. I tak: w Afryce i na Madagaskarze – pracuje 676 misjonarzy i misjonarek z Polski, w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach – 655 misjonarzy, w Azji – 281 polskich misjonarzy, w Oceanii – 65 misjonarzy, w Ameryce Północnej pracuje 13 misjonarzy. Pamiętajmy szczególnie o dziesiątce naszych sandomierskich misjonarzach. Są to: 1/ Ks. Bp Jan Ozga – Kamerun, 2/ Ks. Wiesław Podgórski – Ekwador, 3/ Ks. Maciej Rączkiewicz – Ekwador, 4/ Ks. Marek Młynarczyk – RPA, 5/ Ks. Piotr Kaliciński – RPA, 6/ Ks. Grzegorz Kasprzycki – Papua Nowa Gwinea, 7/ Ks. Mateusz Kusztyb – Botswana, 8/ Ks. Andrzej Nowakowski – Zambia, 9/ Ks. Tomasz Wargacki – RPA oraz 10/ Ks. Michał Szawan – Papua Nowa Gwinea. Pięciu z nich gościliśmy w naszej parafii. Byli to Ks. Bp Jan Ozga, Ks. Grzegorz Kasprzycki, Ks. Mateusz Kusztyb, Ks. Andrzej Nowakowski i Ks. Michał Szawan, który w grudniu roku ubiegłego prowadził rekolekcje adwentowe.

2. Także dzisiaj Nabożeństwo różańcowe w intencji misjonarzy o godz. 16.30 – pod przewodnictwem Wspólnoty Lektorów Dorosłych.

3. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– poniedziałek, 23.10. – modlitwę różańcową o godz. 16.30 poprowadzi Harcerska Grupa Muzyczna „Ejcz-Dżi-Em.”

– wtorek, 24.10. – modlitwie różańcowej o godz. 16.30 przewodniczyć będzie 15 Gromada Zuchowa Łowcy przygód.

– środa, 25.10. – liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II. Modlitwę różańcową poprowadzi 105 Drużyna Starszoharcerska.

– czwartek, 26.10. – w tym dniu nasze Zuchy i nasi Harcerze wraz z Instruktorami 5 Szczepu Harcerskiego „Brzask” rozpoczynają coroczną akcję „Znicz”. Na stoiskach przed kościołem i w bramach cmentarza będzie można zakupić u nich znicze na groby najbliższych, wspomagając tym samym działalność 5 Szczepu Harcerskiego „Brzask”. Dziękujemy tym wszystkim, którzy rozumieją, wspierają i cenią sobie naszą wieloraką działalność. Różaniec pod przewodnictwem 35 Drużyny Harcerskiej.

– piątek, 27.10. – modlitwę różańcową poprowadzi 25 Gromada Zuchowa Poszukiwacze skarbów.

– sobota, 28.10. – święto świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza. Jest to Dzień Imienin Pana Kościelnego. Dziękując za posługę, którą dla nas pełni, życzymy mu błogosławieństwa Bożego, opieki św. Anny, Patronki parafii oraz orędownictwa Patrona, św. Judy Tadeusza. Modlitwa różańcowa o godz. 16.30 pod przewodnictwem 875 Drużyny Wędrowniczej.

4. We wtorek następnego tygodnia, tj. w dniu 31 października 2023, po Mszy świętej wieczornej, a więc około godz. 17.30 spod kościoła Świętej Trójcy wyruszy procesja „świętych zaklikowskich”. Ze śpiewem na ustach i z modlitwą różańcową wyruszymy w stronę Rynku w Zaklikowie, a następnie skierujemy się do kościoła świętej Anny. Do udziału w tej procesji zapraszamy wszystkich, od najmłodszych do najstarszych. Dzieci, młodzież, a także i osoby dorosłe prosimy o przebranie się za świętych, mogą to być nasi Patronowie od chrztu świętego. Po przyjściu do kościoła świętej Anny będzie okazja do zaprezentowania świętego, którego strój lub charakteryzacja została przez nas wykonana. Ta procesja – organizowana po raz drugi w historii Zaklikowa – będzie okazją do poznania naszych świętych patronów. Prosimy więc Rodziców, Dziadków, Nauczycieli, Wychowawców i wszystkich ludzi dobrej woli o pomoc dzieciom w przygotowaniu tego pięknego wydarzenia religijnego. Po prezentacji, około godz. 18.15, będziemy mieli możliwość uczestnictwa w Zaduszkach Zaklikowskich, czyli w modlitwie za zmarłych organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Zaklikowie. W tym roku będzie to program poetycko – muzyczny w wykonaniu chóru „Gloria”, Scholi „Cantate Deo” oraz 5 Szczepu Harcerskiego „Brzask” z Zaklikowa.

5. Wypominki za zmarłych możemy składać do specjalnie przygotowanej na ten cel „skarbonki”, która znajduje się na bocznym ołtarzu św. Józefa. Obok tej „skarbonki” wyłożone są koperty, wewnątrz których są kartki do wpisania imion zmarłych polecanych modlitwie oraz miesięczny program modlitw. Na wypełnionych kartkach prosimy wpisać także albo miejsce zamieszkania /miejscowość lub ulica w Zaklikowie/ albo datę modlitwy wypominkowej wyszczególnioną w grafiku.

6. Na bocznym ołtarzu św. Józefa znajduje się skarbonka oraz koperty z nadrukiem Moja ofiara na renowację fresków w prezbiterium kościoła Świętej Trójcy – Zaklików – 2023. W ostatnią niedzielę października podamy szczegółowe dane dotyczące złożonych ofiar. Bóg zapłać za każdy dar serca!

7. Prasa katolicka: Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i do czytania katolickiej lektury.

8. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy przedstawicieli Rodzin mieszkających przy ul. Ptasiej od numeru 1 do numeru 10. Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

9. Podziękowania:

– dziękujemy tym wszystkim, którzy w minionym tygodniu przewodniczyli naszym modlitwom różańcowym, a więc: Członkom Parafialnego Koła Przyjaciół Radia Maryja i TV Trwam, dzieciom pierwszokomunijnym ze Zdziechowic, młodzieży klas VIII z Zaklikowa i ze Zdziechowic, przedstawicielom Służby Zdrowia z Zaklikowa, Harcerzom – uczestnikom rejsu żeglarskiego Mazury, Scholi Cantate Deo oraz 875 Drużynie wędrowniczej. Bóg zapłać!

– przedstawicielom Rodzin mieszkających przy ul. Słonecznej dziękujemy za posprzątanie kościoła Świętej Trójcy oraz za złożoną ofiarę – 200 złotych – na kwiaty i środki czystości. Pracowała w poniedziałek Grażyna Elżbieta Różyło; natomiast w w sobotę pracowali: Anna Chmielnicka, Bogdan Dwornicki, Urszula Dwornicka, Barbara Gremska, Grażyna Elbieta Różyło, Joanna Spasiuk oraz Jolanta Zakościelny. Do ofiary od sprzątających swój dar na kwiaty i środki czystości dołączyła także Alfreda Żelazny. Bóg zapłać!

10. W minionym tygodniu odeszły do wieczności: 1/ + Jolanta Środek z par. Gorzyce – w jej intencji będą sprawowane 2 Msze święte od uczestników pogrzebu; 2/ + Kazimiera Rozesłaniec ze Zdziechowic Drugich; 3/ + Marianna Kuchta także ze Zdziechowic Drugich – 2 Msze święte od uczestników pogrzebu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa