Ogłoszenia duszpasterskie, IV Niedziela Wielkanocy, Rok A – 30.04.2023.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
IV Niedziela Wielkanocy, Rok A – 30.04.2023.

1. Dzisiaj, w IV Niedzielę Wielkanocy, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza, rozpoczynamy Tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne. Światowy Dzień Modlitw o Powołania to inicjatywa papieża Pawła VI. Pierwszy raz był obchodzony 12 kwietnia 1964 roku. W tym dniu wierni modlą się w intencji powołań do życia kapłańskiego, konsekrowanego i misyjnego, rozważają też papieskie orędzie przygotowane na ten czas. Tegoroczne Orędzie papieskie jest zatytułowane – Powołanie: łaska i misja.

2. Również dzisiaj, jak już informowaliśmy w ostatnią niedzielę stycznia (29.01.), będzie można złożyć po każdej Mszy świętej ofiarę do puszki jako pomoc finansową dla chorego na białaczkę studenta Kuby, naszego parafianina. Z góry dziękujemy za każdy dar serca!

3. Także dzisiaj – z racji piątej niedzieli miesiąca kwietnia – Nabożeństwo do Świętej Trójcy o godz. 16.30. zapraszamy!

4. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– poniedziałek, 01.05. – w tym dniu rozpoczynamy nabożeństwa majowe. Przez cały miesiąc maj, w dni powszednie o godz. 17.30, a w niedziele o godz. 16.30, będziemy oddawali cześć Matce Bożej śpiewając litanię, każdego dnia na inną melodię. Natomiast w każdy czwartek maja uczcimy Maryję majówką śpiewaną w języku łacińskim. Pięć minut przed majówką będzie prowadzona nauka śpiewu nowych melodii litanii oraz pieśni maryjnych. Dzieci, które będą uczestniczyły w majówkach otrzymają planszę zatytułowaną „W grocie Maryi”, na której ukazana jest Matka Boże w Lourdes, która w tym miejscu objawiła się św. Bernadetcie Soubirous w 1858 roku czyli 165 lat temu.

– wtorek, 02.05. – liturgiczne wspomnienie św. Atanazego, Biskupa i Doktora Kościoła. Spowiedź dla młodzieży przystępującej do Sakramentu Bierzmowania, dla ich Rodziców, rodzeństwa i świadków od godz. 16.30. – do 17.30. Nabożeństwo majowe o godz. 17.30 oraz Msza święta wieczorna.

– środa, 03.05. – Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski oraz święto Konstytucji 3 Maja. Porządek Mszy świętych będzie niedzielny, a główna Uroczystość odbędzie się w Rynku Zaklikowskim. Jej program przedstawia się następująco: godz. 11.20 – zbiórka pocztów sztandarowych oraz delegacji uczestniczących w uroczystych obchodach 232 Rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3-go Maja przed pomnikiem J. Piłsudskiego; godz. 11.30 – złożenie wieńców przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego oraz okolicznościowe wystąpienie Pana Burmistrza Dariusza Toczyskiego; godz. 11.45 – koncert chóru Gloria oraz Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Zdziechowicach, a o godz. 12.00 będzie sprawowana Uroczysta Msza święta koncelebrowana w następujących intencjach: 1/ za Ojczyznę naszą – o jej pomyślny rozwój i o bezpieczeństwo oraz za Strażaków z całej Gminy Zaklików i za ich Rodziny – o Boże błogosławieństwo; 2 i 3/ w intencjach wcześniej zamówionych. Jest to także dzień odpustu parafialnego w parafii Liśnik Duży – suma odpustowa będzie sprawowana o godz. 12.00.

– czwartek, 04.05. – liturgiczne wspomnienie św. Floriana, Męczennika, Patrona strażaków oraz Pierwszy czwartek miesiąca. Podczas Mszy świętej o godz. 16.00, Ksiądz Biskup Ordynariusz Krzysztof Nitkiewicz udzieli Sakramentu Bierzmowania 58-miu młodym osobom z naszej parafii. Polecamy ich waszym modlitwom.

– piątek, 05.05. – Pierwszy piątek miesiąca – możliwość spowiedzi rano od godz. 6.30 do 7.00. Od godz. 8.30 odwiedziny chorych w domach, natomiast po południu od godz. 17.00 będzie możliwość spowiedzi dla wszystkich praktykujących pierwsze piątki miesiąca.

– sobota, 06.05. – liturgiczne święto świętych Apostołów Filipa i Jakuba. Burmistrz Zaklikowa zaprasza w tym dniu na „Wiosenne sprzątanie naszej Gminy Zaklików”. Osoby chętne do udziału w tej akcji  prosimy o zgłaszanie się do sołtysów. Zapewniamy worki i rękawiczki. Więcej informacji znajdziemy na internetowej stronie Urzędu Gminy oraz  na plakatach. Jest to także Pierwsza Sobota miesiąca maja – o godz. 17.30 – majówka, a po Mszy świętej wieczornej /ok. godz. 18.30/ – Nabożeństwo I Soboty miesiąca: – wystawienie Najświętszego Sakramentu, – 15 minutowa refleksja na temat jednej z tajemnic różańcowych, – modlitwa różańcowa – całość w intencji wynagradzającej. Zapraszamy!

5. Przyszła niedziela jest pierwszą niedzielą miesiąca maja, stąd możliwość wsparcia Radia Maryja i TV Trwam poprzez ofiarę złożoną do puszek po każdej Mszy świętej. W kwietniu przekazaliśmy na ten cel 436,00 złotych. Bóg zapłać!

6. Za dwa tygodnie od dzisiaj, to jest w niedzielę 14 maja, podczas Mszy świętej o godz. 12.00 dzieci z klas III Szkół Podstawowych w Zaklikowie i w Zdziechowicach – w liczbie 37 – po raz pierwszy przystąpią do Komunii świętej. Ze względu na niewielką przestrzeń naszej świątyni, miejsca siedzące w kościele będą zarezerwowane – tak jak w ubiegłych latach – tylko dla dzieci i dla ich rodziców, natomiast innym uczestnikom liturgii pozostaną miejsca stojące. Prosimy więc parafian, aby w tej Eucharystii uczestniczyła najbliższa rodzina i zaproszeni goście. Ze względu na rezerwację miejsca, kościół zostanie otwarty tuż przede Mszą świętą. Fotografie i nagrania podczas Mszy świętej będą mogli wykonywać tylko operatorzy zamówieni przez rodziców. Prosimy wszystkich o wyrozumiałość i wyczucie powagi chwili, aby dzieci mogły owocnie pod względem duchowym przeżyć to niepowtarzalne wydarzenie w ich życiu. Dzieci i ich rodziny polecamy w naszych modlitwach.

7. Prasa katolicka: Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i czytania katolickiej lektury.

8. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy Rodziców dzieci klas trzecich z Zespołu Szkół w Zdziechowicach, które to dzieci za dwa tygodnie przystąpią do I Komunii świętej. Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

9. Podziękowania:
– Rodzicom dzieci klas trzecich, a także i samym dzieciom z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie dziękujemy za posprzątanie świątyni w minionym tygodniu oraz za złożoną ofiarę 140 złotych na kwiaty i środki czystości. Pracowały w poniedziałek: Danuta Bucior, Lena Bucior, Ewelina Grzesik, Maja Grzesik, Anna Krzyżanowska, Justyna Murias, Anna Partyka, Marta Partyka, Bożena Polnicka, Małgorzata Pyć, Urszula Sudoł, Anna Zakościelna i Milenka Zakościelna; natomiast w sobotę: Małgorzata Ćwiacz, Sylwia Fleszar, Wioletta Kawęcka, Ewelina Rybińska, Urszula Sudoł, Małgorzata Szyszka i Katarzyna Wróblewska. Bóg zapłać!

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa