Ogłoszenia duszpasterskie, III Niedziela Wielkanocy, Rok A – 23.04.2023.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
III Niedziela Wielkanocy, Rok A – 23.04.2023.

 

1. Dzisiaj kończymy 79. Tydzień Miłosierdzia pod hasłem: „Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni”. Ofiary złożone do skarbonek będą przekazane do Caritas Polska.

2. Także dzisiaj – o godz. 9.00 – będzie/była sprawowana Msza święta „O Boże błogosławieństwo dla Księdza Marka” z racji jego imienin, które przypadają w dniu 25 kwietnia, tj. w najbliższy wtorek. Solenizantowi życzymy obfitości łask od Boga oraz życzliwości od parafian. Niech wielki Patron, święty Marek Ewangelista, prowadzi drogami Dobrej Nowiny w każdym dniu kapłańskiego życia. Szczęść Boże!

3. Również dzisiaj – z racji czwartej niedzieli miesiąca kwietnia – Nabożeństwo do Świętej Trójcy o godz. 16.30. zapraszamy!

4. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– poniedziałek, 24.04. – liturgiczna uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski przeniesiona z 23 kwietnia – ze względu na Niedzielę Wielkanocną.

– wtorek, 25.04. – Nowenna do świętej Anny o godz. 17.30. Zapraszamy! W tym dniu przypada liturgiczne święto św. Marka Ewangelisty. Dokładnie 5 lat temu, w 2018 roku, został poświęcony krzyż w Zdziechowicach, pod którym sprawowana była Msza święta o dobre urodzaje. Po dwóch latach restrykcji pandemicznych uniemożliwiających kontynuację tej wielowiekowej praktyki religijnej, powracamy do świętowania Dni krzyżowych. Msze święte i procesje błagalne o urodzaje odbywały się w praktyce duszpasterskiej Kościoła w dwóch terminach w ciągu roku liturgicznego: – pierwszy termin jest datą stałą i przypada w dzień świętego Marka Ewangelisty (czyli 25 kwietnia); – drugi natomiast realizowany jest w trzech dniach po VI Niedzieli Wielkanocy, tj. w poniedziałek, wtorek i środa ( w tym roku będą to dni 15, 16 i 17 maja) przed Uroczystością Wniebowstąpienia Pańskiego, którą przez wieki obchodzono w czwartek po VI Niedzieli Wielkanocnej, w 40-ty dzień od Zmartwychwstania Chrystusa. W roku 2004 w Polsce Uroczystość tę przeniesiono na VII Niedzielę Wielkanocy. Tak więc zapraszamy wszystkich parafian, a zwłaszcza mieszkańców Zdziechowic, na godz. 19.00, na Mszę świętą sprawowaną w Zdziechowicach Drugich – Skała. Po Mszy świętej odbędą się modlitwy o urodzaje w tym roku oraz procesja do krzyża na Szelinie.

– środa, 26.04. – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.30. Zapraszamy!

– czwartek, 27.04. oraz piątek, 28.04. – w te dwa dni, o godz. 19.00, odbędą się spotkania dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

– sobota, 29.04. – liturgiczne święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy, Doktora Kościoła i Patronki Europy. Jest to także Dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej.

5. Przyszła niedziela zwana jest Niedzielą Dobrego Pasterza. W tym dniu rozpoczniemy Tydzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne.

6. Prasa katolicka: Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i czytania katolickiej lektury.

7. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy Rodziców dzieci klas trzecich z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie, które to dzieci w tym roku szkolnym przystąpią do I Komunii świętej. Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

8. Podziękowania:

– harcerkom i harcerzom z 5 Szczepu Harcerskiego Brzask w Zaklikowie dziękujemy za demontaż dekoracji Ciemnicy i Grobu Pańskiego oraz za posprzątanie naszej świątyni. Bóg zapłać!

– Rodzicom młodzieży oraz młodzieży uczącej się w Zespole Szkół w Zdziechowicach i przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania dziękujemy za posprzątanie kościoła Świętej Trójcy oraz za ofiarę 120 złotych na kwiaty i środki czystości. Pracowali w poniedziałek: Beata Dołęgowska, Oliwia Dołęgowska, Joanna Iracka, Justyna Małagocka, Krystian Małagocki, Beata Szkutnik, Janek Taracha, Magdalena Taracha, Stefan Taracha, Anna Tofil, Miłosz Wrotkowski i Paulina Wrotkowska; natomiast w sobotę pracowały: Renata Łyszczarz, Antonina Stryjecka, Beata Szkutnik, Magdalena Taracha, Aleksandra Wójcik i Zofia Wójcik. Bóg zapłać!

9. W minionym tygodniu odeszły do wieczności: 1/ + Aleksandra Chrzanowska z Zaklikowa – w jej intencji będą sprawowane 2 Msze święte od uczestników pogrzebu; 2/ + Ryszarda Sołtys z Zaklikowa – 3 Msze święte od uczestników pogrzebu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa