Ogłoszenia duszpasterskie, II Niedziela Wielkanocy czyli Miłosierdzia Bożego, Rok A – 16.04.2023.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
II Niedziela Wielkanocy czyli Miłosierdzia Bożego, Rok A – 16.04.2023.

1. Dzisiaj kończymy oktawę paschalnej radości Zmartwychwstania Pańskiego i przeżywamy niedzielę Miłosierdzia Bożego. Pan Jezus w jednym z objawień powiedział do Siostry Faustyny: „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” – /Dz. 299/. Przez wieki niedziela ta zwana była „Dominica in albis” czyli „Biała niedziela”. W Roku Wielkiego Jubileuszu, czyli w roku 2000, Jan Paweł II ustanowił ją niedzielą Miłosierdzia Bożego. W kaplicy pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego u Sióstr Opatrzności Bożej w Irenie odbędzie się Uroczystość odpustowa. Siostry Opatrznościanki serdecznie zapraszają wszystkich czcicieli Chrystusa Miłosiernego na sumę odpustową o godz. 10.30. Natomiast w naszym kościele parafialnym o godz. 15.00 będzie sprawowana „Godzina Miłosierdzia Bożego”, która będzie trwała do godz. 16.00, natomiast o godz. 16.30 zapraszamy na Nieszpory niedzielne z racji trzeciej niedzieli miesiąca kwietnia.

2. Również dzisiaj rozpoczynamy 79. Tydzień Miłosierdzia. Jego hasłem są słowa papieża Franciszka: „Skoro dostąpiliśmy miłosierdzia, stańmy się miłosierni”. Ofiary złożone do skarbonek – dzisiaj po każdej Mszy świętej oraz w ciągu Tygodnia Miłosierdzia – będą przekazane do Caritas Polska.

3. Krótka Historia Tygodnia Miłosierdzia: rozpoczęła się ona w dniu 23 lutego 1937 roku, kiedy to na Pierwszym Ogólnopolskim Zjeździe Dyrektorów Diecezjalnych „Caritas” podjęto decyzję o zorganizowaniu Dni Miłosierdzia. Przed II wojną światową w obchody Dni Miłosierdzia włączały się środowiska religijne, władze państwowe i lokalne. Do roku 2013 Tydzień Miłosierdzia był obchodzony w pierwszym tygodniu października, natomiast od roku 2013 rozpoczyna się on w drugą niedzielę po Wielkanocy czyli Niedzielą Bożego Miłosierdzia. Dzień ten jest również świętem patronalnym Caritas.

4. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– wtorek, 18.04. – Nowenna do świętej Anny o godz. 17.30. Zapraszamy!

– środa, 19.04. – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.30. Zapraszamy! Natomiast po Mszy świętej wieczornej, a więc ok. godz. 18.30, dzieci klas trzecich oraz ich Rodziców zapraszamy do kościoła na pierwsze spotkanie informacyjno – organizacyjne przygotowujące do Pierwszej Komunii świętej, która odbędzie się w naszej parafii dnia 14 maja 2023 roku.

– czwartek, 20.04. oraz piątek, 21.04. – w te dwa dni, po Mszy świętej wieczornej odbędą się spotkania dla Rodziców młodzieży oraz dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania. Wydarzenie to – jedyne w życiu dojrzałego chrześcijanina – będzie miało miejsce w dniu 4 maja /czwartek/ 2023 o godz. 16.00 podczas Mszy świętej sprawowanej pod przewodnictwem Ordynariusza diecezji sandomierskiej, księdza biskupa Krzysztofa Nitkiewicza.

– sobota, 22.04. – w tym dniu – na zakończenie Tygodnia Miłosierdzia – po raz drugi w historii Kościoła w Polsce będziemy przeżywali Dzień Dobra. Jest to szczególny dzień, mający na celu docenić pracę całej Caritas w Polsce. Tego dnia w różnych częściach Polski odbędą się pikniki, zabawy i spotkania poświęcone wolontariuszom i osobom związanym z Caritas Polska.

5. Prasa katolicka: Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i do czytania katolickiej lektury.

6. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy Rodziców młodzieży uczącej się w Zespole Szkół w Zdziechowicach, która to młodzież 4 maja – a więc za niecałe trzy tygodnie – przyjmie Sakrament Bierzmowania. Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

7. Podziękowania:

– Rodzicom młodzieży oraz młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania i uczącej się w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie dziękujemy za posprzątanie kościoła Świętej Trójcy w minionym tygodniu oraz za ofiarę 250 złotych na kwiaty i środki czystości. Pracowali we wtorek: Dominika Jaśkiewicz, Dorota Jaśkiewicz i Aneta Karcz; natomiast w sobotę: Bartek Błażejczak, Magdalena Herbet, Aneta Karcz, Weronika Karcz, Małgorzata Łazarz, Anna Murias, Antoś Olszowy, Wioletta Olszowy, Edyta Sekulska, Marta Sołtys, Agnieszka Sulowska, Piotr Sulowski, Bartek Wojniak i Krzysztof Wojniak. Bóg zapłać!

8. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: 1/ + Zdzisław Chrzanowski z Zaklikowa – w jego intencji będą sprawowane 3 Msze święte od uczestników pogrzebu; 2/ + Ryszard Janik ze Zdziechowic Pierwszych – 1 Msza święta od uczestników pogrzebu; 3/ + Kazimierz Ryszard Karaś z Ireny – 1 Msza święta od uczestników pogrzebu; 4/ + Zofia Osińska z Zaklikowa – 1 Msza święta od uczestników pogrzebu; 5/ + Edward Krasnowski z Zaklikowa – 2 Msze święte od uczestników pogrzebu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa