Ogłoszenia duszpasterskie, Poniedziałek w oktawie Wielkanocy, Rok A – 10.04.2023.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
Poniedziałek w oktawie Wielkanocy, Rok A – 10.04.2022.

 

1. Trwamy w paschalnej radości Zmartwychwstania Pańskiego. Osiem pierwszych dni Okresu Wielkanocnego stanowi Oktawę Wielkanocy i obchodzi się je jako uroczystości Pańskie. W ciągu wielu stuleci ten tydzień nazywany był „Białym tygodniem”, ponieważ w pierwszych wiekach chrześcijaństwa sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, a więc Chrztu, Bierzmowania i Eucharystii udzielano zwykle w czasie liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Następnie, przez całą oktawę Wielkanocy, to jest przez 8 kolejnych dni, neofici czyli osoby, które dopiero co przyjęły chrzest, chodziły w białych szatach. Stąd ta nazwa, która dzisiaj kojarzy się nam z „białym tygodniem” po Pierwszej Komunii świętej.

2. Ofiary złożone dzisiaj na tacę przeznaczone są na Katolicki Uniwersytet Jana Pawła II w Lublinie.

3. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– Wtorek w oktawie Wielkanocy, 11.04. – Nowenna do świętej Anny o godz. 17.30. Zapraszamy!

– Środa w oktawie Wielkanocy, 12.04. – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.30. Zapraszamy!

– Piątek w oktawie Wielkanocy, 14.04. – w tym dniu – z racji oktawy Wielkanocy – nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

4. Przyszła niedziela przez wieki była zwana „Dominica in albis”, czyli „Biała niedziela”. Od 2000 roku jest ona Niedzielą Miłosierdzia Bożego. W kaplicy pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego u Sióstr Opatrzności Bożej w Irenie odbędzie się Uroczystość odpustowa. Siostry Opatrznościanki serdecznie zapraszają wszystkich czcicieli Chrystusa Miłosiernego na sumę odpustową o godz. 10.30. Natomiast w naszym kościele parafialnym o godz. 15.00 będzie sprawowana Godzina Miłosierdzia Bożego.

5. Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na działający przy naszej parafii 5 Szczep Harcerski „Brzask”. Za wszystkie już przekazane nam z tego tytułu środki serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać!

6. Prasa katolicka: Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i do czytania katolickiej lektury.

7. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy Rodziców młodzieży z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Zaklikowie, która to młodzież 4 maja – a więc za niecałe cztery tygodnie – przyjmie Sakrament Bierzmowania. Sprzątanie we wtorek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

8. Podziękowania:

– szesnastej ósemce Rodzin ze Zdziechowic Drugich dziękujemy za posprzątanie kościoła w minionym tygodniu oraz za ofiarę 140 złotych na kwiaty i środki czystości. Pracowali w poniedziałek: Adam Sieczkoś i Danuta Szustecka; natomiast w sobotę: Karolina Matysiak, Amika Rozesłaniec, Adam Sieczkoś i Małgorzata Sobuś. Bóg zapłać!

– księdzu Maciejowi oraz harcerzom z 5 Szczepu Harcerskiego Brzask pod przewodnictwem Komendanta, Druha Dariusza Mroza, składamy serdeczne podziękowania za artystyczną koncepcję Ciemnicy i Grobu Pańskiego oraz za włożony trud oraz za wykonaną ogromną pracę w realizację tych pięknych dzieł. Bóg zapłać!

– Pani Agnieszce Pąk dziękujemy za bezinteresowne wykonanie całości dekoracji kwiatowej na Triduum sacrum oraz na Święta Wielkanocne. Owoce jej pracy ubogacają i upiększają naszą parafialną świątynię. Bóg zapłać!

– dziecięcej scholi Ignis wyrażamy wdzięczność za muzyczną animację niedzielnych Mszy świętych oraz za śpiewy pieśni podczas czwartkowej Drogi Krzyżowej dla dzieci w ciągu całego Wielkiego Postu 2023, a także za „wielkosobotnią” adorację Chrystusa w Grobie Pańskim.

– scholi Cantate Deo należą się wielkie dzięki za twórcze uczestnictwo w liturgii sprawowanej w naszym kościele, a więc za modlitewne śpiewy w czasie Mszy świętych oraz w dniach Triduum sacrum Wielkiego Tygodnia, zwłaszcza za wieczorną adorację Chrystusa w Wielką Sobotę.

– chórowi Gloria dziękujemy za żywą obecność muzyczną w duszpasterskich działaniach naszej parafii w ciągu całego roku, a zwłaszcza w minionym tygodniu: za śpiew Męki Pańskiej w Niedzielę Palmową i w Wielki Piątek, za adorację przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek oraz za animowanie liturgii Mszy świętej Rezurekcyjnej.

– Liturgicznej Służbie Ołtarza, a więc ministrantom i lektorom oraz młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w naszej parafii z serca składamy podziękowania za perfekcyjne przygotowanie i przeprowadzenie posługi liturgicznej w minionym tygodniu.

– naszym niezawodnym Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaklikowie i w Zdziechowicach wyrażamy głęboką wdzięczność za służbę przy Grobie Pańskim pełnioną non-stop /bez żadnej przerwy!/ od wieczora Wielkiego Piątku do Mszy świętej rezurekcyjnej włącznie w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

– Panu Organiście Romanowi dziękujemy za profesjonalną i pokorną posługę muzyczną dla dobra naszej parafii.

– Panu Kościelnemu Tadeuszowi składamy podziękowania za „cichą ale bardzo owocną” służbę liturgiczną i duszpasterską w świątyni.

– wspólnotom modlitewnym naszej parafii oraz naszym harcerzom dziękujemy za radosne i twórcze zaangażowanie w duszpasterskie i liturgiczne wydarzenia Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Bóg zapłać!

– wszystkim Darczyńcom dziękujemy z serca za Wielkopostne ofiary złożone do dwóch skarbonek z napisem „Kwiaty do Bożego Grobu 2023”. Dary te zostały przeznaczone w całości na wykonanie tegorocznej Ciemnicy, Grobu Pańskiego oraz na Wielkanocną dekorację kwiatową w naszym kościele. Bóg zapłać!

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa