Ogłoszenia duszpasterskie, Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej, Rok A – 02.04.2023.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej, Rok A – 02.04.2023.

 

1. Dzisiaj, rozpoczynamy Wielki Tydzień, który został ustanowiony w celu przeżycia przez Kościół Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa Pana. Wydarzenia Niedzieli Palmowej: – w Sandomierzu o godz. 10.00 rozpocznie się Diecezjalny Dzień Młodych w łączności z Ojcem Świętym, a w kościele parafialnym poświęcenie palm podczas każdej Mszy świętej. Natomiast piętnaście minut przed Mszą świętą o godz. 12.00 zgromadzimy się na placu Rynku naszego miasta, gdzie nastąpi poświęcenie palm i wyruszy procesja do kościoła Świętej Trójcy. Nabożeństwo Gorzkich Żalów z kazaniem pasyjnym będzie sprawowane o godz. 16.15. Zapraszamy!

2. Również dzisiaj witamy Księdza Marka Olszewskiego, który został skierowany przez Biskupa Ordynariusza do naszej wspólnoty parafialnej w miejsce Księdza Tomasza Lenarta. Księdzu Markowi życzymy obfitości Bożych łask oraz życzliwości parafian w codziennej posłudze duszpasterskiej. Szczęść Boże!

3. Także dzisiaj o godz. 9.00 będzie/była sprawowana Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Tomasza Lenart, proboszcza parafii Szczecyn. Jedną z intencji będzie/była podziękowanie Księdzu Tomkowi za jego wielorakie dobro, które pozostawił w naszej parafii podczas prawie 6-cio letniego okresu pracy duszpasterskiej.

4. Również dzisiaj zapraszamy wszystkich parafian na godz. 21.00, na godzinną modlitwę dziękczynną do świętego Jana Pawła II w 18-tą rocznicę Jego odejścia do Domu Ojca. Wyrazimy w ten sposób naszą wdzięczność świętemu Janowi Pawłowi II za Jego nauczanie i za świadectwo życia, którymi ubogacił oraz umocnił Kościół w całym świecie oraz otworzył Polsce drogę do niezależności i do wolności.

5. Także dzisiaj wypada pierwsza niedziela miesiąca kwietnia – możliwość wsparcia Radia Maryja i TV Trwam poprzez ofiarę złożoną do puszek po każdej Mszy świętej. Bóg zapłać!

6. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– Wielki Wtorek, 04.04. – Nowenna do świętej Anny o godz. 17.30. Zapraszamy!

– Wielka Środa, 05.04. – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.30. Zapraszamy!

– Wielki Czwartek, 06.04. – przed południem, o godz. 10.00, w Katedrze sandomierskiej Ksiądz Biskup Ordynariusz będzie sprawował Mszę świętą, podczas której poświęci oleje używane przy udzielaniu dwóch Sakramentów: Chrztu świętego i Namaszczenia chorych. Natomiast w naszym kościele o godz. 18.00 będzie sprawowana uroczysta Msza święta Wieczerzy Pańskiej, podczas której podziękujemy Chrystusowi za ustanowienie w tym dniu Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. Pół godziny przed tą Mszą świętą, czyli o godz. 17.30 będzie sprawowana – ostatnia w tym Wielki Poście – Droga krzyżowa dla dzieci. Natomiast po Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do „Ciemnicy” i będzie możliwość adoracji Chrystusa Pana do godz. 22.00.

– Wielki Piątek, 07.04. – jedyny dzień w roku, w którym Kościół nie sprawuje Mszy świętej. Adoracja Chrystusa w „Ciemnicy” od godziny 8.00 rano według grafiku umieszczonego na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej naszej parafii. Natomiast o godz. 18.00 rozpoczynamy Liturgię na cześć Męki Pańskiej, na którą składa się: 1/ liturgia Słowa, 2/ Modlitwa powszechna – wyjątkowo uroczysta, 3/ adoracja Krzyża oraz 4/ Komunia święta, po zakończeniu której Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Bożego Grobu i tam będzie adorowany do godz. 22.00. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

– Wielka Sobota, 08.04. – jest czasem naszego trwania na modlitwie przy Grobie Pańskim. Porządek wydarzeń duszpasterskich, obejmujący poświęcenie pokarmów na stół Wielkanocny oraz Adorację przy Grobie Pańskim, zamieszczony jest w przedsionku kościoła oraz na stronie internetowej naszej parafii. Poświęcenie pokarmów będzie o godz.: 8.00; 8.30; 9.00; 9.30; 10.00; 10.30; 11.00 – po nim będzie adoracja Chrystusa w grobie prowadzona przez dziecięcą scholę Ignis i o godz. 12.00 ostatnie poświęcenie pokarmów. O godz. 18.00 zapraszamy na uroczyste sprawowanie Liturgii Wigilii Paschalnej.

7. Za tydzień Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – jest to najważniejsza niedziela roku liturgicznego. Msza święta Rezurekcyjna rozpocznie się procesją, trzykrotną, wokół kościoła, o godz. 6.00 rano. Następne Msze święte: o godz. 7.45 w Karkówce, a w kościele parafialnym o godz. 9.00, o godz. 10.30 oraz o godz. 12.00. Nie będzie Mszy świętej wieczornej o godz. 17.00. Jest to także druga niedziela miesiąca kwietnia. Składka w kopertach na Fundusz remontowo-gospodarczy w naszej parafii. Ofiary w kopertach można składać przez cały miesiąc kwiecień.

8. Można jeszcze zaopatrzyć się w baranka wielkanocnego z czekolady białej, w ramach akcji „Caritas – pomoc ubogim dzieciom”. Baranki te znajdują się na bocznych ołtarzach: Najświętszego Serca Pana Jezusa i na ołtarzu św. Anny. Ofiary złożone do skarbonek znajdujących się obok baranków zostaną przesłane do Caritas diecezji sandomierskiej. Bóg zapłać za każde wsparcie!

9. Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu oraz na tegoroczną dekorację Ciemnicy i Grobu Pańskiego można składać do 2 skarbonek z napisem „Kwiaty do Bożego Grobu 2023”. Skarbonki te znajdują się na bocznych ołtarzach: Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz na ołtarzu świętej Anny. Dla udekorowania Ciemnicy, Grobu Pańskiego oraz Wielkanocnego ołtarza zostało zamówionych 400 tulipanów w czterech kolorach oraz 200 żonkili. Bóg zapłać za każdy dar!

10. Na bocznym ołtarzu św. Józefa znajduje się specjalny, liczący prawie sto stron, szósty numer Gościa Niedzielnego Extra, zatytułowany Znaki Męki Boga. Znajdziemy w nim wiele treści dotyczących m.in. Relikwii Krzyża świętego, Relikwii Korony Cierniowej, Całunu Turyńskiego, Chusty z Manoppello oraz innych znaków, które przypominają nam o cenie naszego zbawienia. Zachęcamy do nabycia tej pięknej lektury teologiczno – duszpasterskiej.

11. Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na działający przy naszej parafii 5 Szczep Harcerski „Brzask”. Za wszystkie już przekazane nam z tego tytułu środki serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać!

12. Prasa katolicka: Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i do czytania katolickiej lektury.

13. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy szesnastą /tj. ostatnią/ ósemkę Rodzin zamieszkałych w Zdziechowicach Drugich. Pana Sołtysa prosimy o koordynację działań w zakresie troski o czystość w naszej świątyni. Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

14. Podziękowania:

– chórowi Gloria serdecznie dziękujemy za piękny śpiew Męki Pańskiej podczas Mszy świętych o godz.: 9.00 i godz. 12.00. Mamy ten przywilej przeżywania głębi liturgii dzięki zaangażowaniu i rozwijanym talentom chórzystek i chórzystów pod dyrekcją maestro – Pana Stanisława Długosza. Bóg zapłać!

– piętnastej ósemce Rodzin ze Zdziechowic Drugich dziękujemy za posprzątanie kościoła w minionym tygodniu oraz za ofiarę 280 złotych na kwiaty i środki czystości. Pracowali w poniedziałek: Czesław Flis, Dorota Flis, Anna Kamińska, Jan Kamiński, Krzysztof Rak, Sławomir Sieczkoś, Joanna Suchora, Wiesław Suchora i Agnieszka Szkutnik; natomiast w sobotę pracowały: Dorota Flis, Grażyna Flis, Wioleta Pachla, Dominika Stryjecka i Zosia Stryjecka. Bóg zapłać!

15. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: 1/ + Maria Sapalska z Zaklikowa – w jej intencji będzie sprawowana 1 Msza święta od uczestników pogrzebu; 2/ + Kazimiera Czajka ze Zdziechowic Drugich – 2 Msze święte od uczestników pogrzebu; 3/ + Jan Mazurek z Baraków Starych – 1 Msza święta od uczestników pogrzebu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa