Ogłoszenia duszpasterskie, V Niedziela Wielkiego Postu, Rok A – 26.03.2023.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
V Niedziela Wielkiego Postu, Rok A – 26.03.2023.

 

1. Wczoraj rozpoczęliśmy w naszej parafii Rekolekcje Wielkopostne, które prowadzi Ksiądz Doktor Konrad Fedorowski, Dyrektor Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin Diecezji Sandomierskiej. Witając go raz jeszcze – gdyż wczoraj było oficjalne powitanie – życzymy mu Bożego błogosławieństwa i asystencji Ducha Świętego w prowadzeniu tych duchowych ćwiczeń rekolekcyjnych. Szczegółowy plan spotkań rekolekcyjnych znajduje się w przedsionku kościoła oraz jest zamieszczony na stronie Internetowej naszej parafii.

2. Dzisiaj, jak już informowaliśmy w ostatnią niedzielę stycznia (29.01.), będzie można złożyć po każdej Mszy świętej ofiarę do puszki jako pomoc finansową dla chorego na białaczkę studenta Kuby, naszego parafianina. Z góry dziękujemy za każdy dar serca!

3. Także dzisiaj Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o godz. 16.15. Zapraszamy!

4. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– poniedziałek, 27.03. – spowiedź rekolekcyjna: przed południem od 9.00 do 10.00 i od 11.00 do 12.00 oraz po południu od 15.00 do 17.30. Msze święte będą sprawowane: o godz. 7.00; o godz. 10.00 – szczególnie dla parafian starszych i chorych oraz o godz. 18.00 na zakończenie rekolekcji. Począwszy od tego dnia Msze święte wieczorne będą sprawowane o godz. 18.00 – według czasu letniego.

– wtorek, 28.03. – o godz. 17.30 Nowenna do świętej Anny. Zapraszamy!

– środa, 29.03. – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 17.30. Zapraszamy!

– czwartek, 30.03. – o godz. 17.30 Droga Krzyżowa dla dzieci, a po niej Msza święta wieczorna.

– piątek, 31.03. – po Mszy świętej wieczornej, a więc ok. godz. 18.30, zapraszamy wszystkich parafian na Drogę Krzyżową w naszym mieście, prowadzącą następującymi ulicami: Kościelna, Zamkowa, Janowska, Targowa, Anny Nagórskiej, Rozwadowska, Piłsudskiego, Wesoła, Nowa, Sandomierska, Okólna, Kościelna i zakończenie przed kościołem Świętej Trójcy. Długość trasy 2,9 km. Nie będzie więc Drogi Krzyżowej w kościele dla dorosłych o godz. 17.30 oraz dla młodzieży po Mszy świętej wieczornej. W tym dniu z Sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim wyruszą uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Tegoroczne trasy EDK będą prowadziły do dziewięciu miejscowości, w tym również do Zaklikowa. Szczegóły znajdziemy na plakacie w przedsionku kościoła oraz na banerze umieszczonym na parkanie od ulicy Lubelskiej.

– sobota, 01.04. – od godz. 8.30 dwóch kapłanów rozpocznie odwiedziny chorych w domach z sakramentalną posługą z okazji Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Prosimy o zgłaszanie w zakrystii, dzisiaj po Mszach świętych oraz w tygodniu w kancelarii parafialnej, tylko tych chorych, którzy nie są objęci systematyczną opieką duszpasterską z okazji Pierwszych piątków miesiąca. Jest to także Pierwsza Sobota miesiąca – po Mszy świętej wieczornej będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu, 15 minutowa refleksja różańcowa, a po niej cząstka różańca w intencji wynagradzającej. Natomiast Siostry św. Józefa z Radnej Góry w tym dniu zapraszają chętnych parafian na Dzień skupienia, którego temat brzmi: „Jak żyć Słowem Bożym na co dzień”. Szczegóły dotyczące zgłoszeń znajdują się na stronie internetowej: radnagora.jozefitki.pl

5. Również w sobotę, 01.04. , w godz. 9.00 – 12.00, Gminny Ośrodek Kultury w Zaklikowie zaprasza wszystkich na  Świąteczny Kiermasz Wielkanocny w zaklikowskim parku. Będzie można zaopatrzyć się w stroiki, palmy, pisanki, ciasta i inne przedmioty o tematyce świąt Zmartwychwstania Pańskiego.

6. Liturgia najbliższej niedzieli, zwanej Niedzielą Palmową, wprowadza nas w przeżywanie zbawczych wydarzeń Wielkiego Tygodnia. W tym dniu w naszej wspólnocie parafialnej będą miały miejsce trzy wydarzenia liturgiczno-duszpasterskie: pierwsze – o godz. 9.00 będzie sprawowana Msza święta koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Tomasza, proboszcza parafii Szczecyn. Jedną z intencji będzie podziękowanie Księdzu Tomaszowi za jego wielorakie dobro, które pozostawił w naszej parafii podczas prawie 6-cio letniego okresu pracy duszpasterskiej; drugie – kwadrans przed Mszą świętą o godz. 12.00, a więc o god. 11.45, zgromadzimy się na placu Rynku naszego miasta, gdzie odbędzie się poświęcenie palm i rozpocznie się procesja do naszej świątyni na sprawowanie Eucharystii; – trzecie – zapraszamy wszystkich parafian na godz. 21.00, na godzinną modlitwę dziękczynną do świętego Jana Pawła II w 18-tą rocznicę Jego odejścia do Domu Ojca. Wyrazimy w ten sposób naszą wdzięczność świętemu Janowi Pawłowi II za Jego nauczanie i za świadectwo życia, którymi ubogacił oraz umocnił Kościół w całym świecie oraz otworzył Polsce drogę do niezależności i do wolności.

7. Przyszła niedziela jest pierwszą niedzielą miesiąca kwietnia, stąd możliwość wsparcia Radia Maryja i TV Trwam poprzez ofiarę złożoną do puszek po każdej Mszy świętej. W marcu przekazaliśmy na ten cel 593 /pięćset dziewięćdziesiąt trzy/ złote. Bóg zapłać!

8. Od ubiegłej niedzieli można zaopatrywać się w baranka wielkanocnego z czekolady białej, w ramach akcji „Caritas – pomoc ubogim dzieciom”. Baranki te znajdują się na bocznych ołtarzach: Najświętszego Serca Pana Jezusa i na ołtarzu św. Anny. Ofiary złożone do skarbonek znajdujących się obok baranków zostaną przesłane do Caritas diecezji sandomierskiej. Bóg zapłać za każde wsparcie!

9. Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu oraz na tegoroczną dekorację Ciemnicy i Grobu Pańskiego można składać do 2 skarbonek z napisem „Kwiaty do Bożego Grobu 2023”. Skarbonki te znajdują się na bocznych ołtarzach: Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz na ołtarzu świętej Anny. Bóg zapłać za każdy dar!

10. Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na działający przy naszej parafii 5 Szczep Harcerski „Brzask”. Za wszystkie już przekazane nam z tego tytułu środki serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać!

11. Na bocznym ołtarzu św. Józefa znajduje się specjalny, liczący prawie sto stron, szósty numer Gościa Niedzielnego Extra, zatytułowany Znaki Męki Boga. Znajdziemy w nim wiele treści dotyczących m.in. Relikwii Krzyża świętego, Relikwii Korony Cierniowej, Całunu Turyńskiego, Chusty z Manoppello oraz innych znaków, które przypominają nam o cenie naszego zbawienia. Zachęcamy do nabycia tej pięknej lektury teologiczno – duszpasterskiej.

12. Prasa katolicka: Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i do czytania katolickiej lektury.

13. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy piętnastą ósemkę Rodzin zamieszkałych w Zdziechowicach Drugich. Pana Sołtysa prosimy o koordynację działań w zakresie troski o czystość w naszej świątyni. Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

14. Podziękowania:

– czternastej ósemce Rodzin ze Zdziechowic Drugich dziękujemy za posprzątanie kościoła w minionym tygodniu oraz za ofiarę 110 złotych na kwiaty i środki czystości. Pracowali w poniedziałek: Irena Fiut, Małgorzata Flis, Marian Flis, Elżbieta Sieczkoś, Piotr Sieczkoś, Dorota Szkutnik i Jerzy Szkutnik; natomiast w sobotę pracowali: Irena Fiut, Marian Fiut, Wioletta Mróz, Elżbieta Sieczkoś i Dorota Szkutnik. Bóg zapłać!

15. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: 1/ + Stanisława Winiarczyk z Zaklikowa – w jej intencji będą sprawowane 3 Msze święte od uczestników pogrzebu; 2/ + Natalia Pietroń z Zaklikowa – 1 Msza święta od uczestników pogrzebu; 3/ + Damian Czosnyka z Zaklikowa – 1 Msza święta od uczestników pogrzebu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa