Ogłoszenia duszpasterskie, IV Niedziela Wielkiego Postu, Rok A – 19.03.2023.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
IV Niedziela Wielkiego Postu, Rok A – 19.03.2023.

 

1. Dzisiaj IV Niedziela Wielkiego Postu, zwana niedzielą radości – „Lætare…” od pierwszych słów łacińskiej antyfony na rozpoczęcie Mszy świętej: „Laetare Jerusalem… – Ciesz się Jerozolimo”. W tradycji rzymskiej jest to „niedziela róż”, ponieważ w tym dniu obdarowywano się pierwszymi kwiatami zakwitających róż, a od XVI wieku Ojciec św. poświęcał złotą różę, którą ofiarowywał osobie zasłużonej dla Kościoła. Stąd w liturgii różany kolor szat, których można używać tylko dwa razy w roku liturgicznym, tj. dzisiaj oraz w III Niedzielę Adwentu, zwaną niedzielą „Gaudete”.

2. Od dzisiaj będzie można zaopatrzyć się w baranka wielkanocnego z czekolady białej, w ramach akcji „Caritas – pomoc ubogim dzieciom”. Baranki te znajdują się na bocznych ołtarzach: św. Anny oraz św. Józefa. Ofiary złożone do skarbonek znajdujących się obok baranków zostaną przesłane do Caritas diecezji sandomierskiej. Bóg zapłać za każde wsparcie!

3. Również dzisiaj, o godzinie 11:45, odbędzie się w Oratorium św. Wojciecha spotkanie Rodziców harcerzy wyjeżdżających w kwietniu tego roku na trzecią edycję żeglarskiej przygody na Mazury. Spotkanie jest dla chętnych, a szczególnie dla tych Rodziców, których dzieci wyjeżdżają po raz pierwszy i mają jakiekolwiek zapytania odnośnie organizacji i przebiegu wyjazdu na żagle. Zapraszamy.

4. Także dzisiaj Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o godz. 16.15. Zapraszamy!

5. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– poniedziałek, 20.03. – liturgiczna Uroczystość świętego Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Msze święte będą sprawowane o godz. 7.00 i o 18.00.

– wtorek, 21.03. – o godz. 16.30 Nowenna do świętej Anny. Zapraszamy! W tym dniu, w kuchni naszej harcówki, na ścianie zostanie zainstalowany Automatyczny Defibrylator, a wszyscy nasi harcerze zostaną przeszkoleni jak należycie tego sprzętu używać. Sprzęt zasadniczo będzie ogólnodostępny w czasie funkcjonowania harcówki, a w razie jej zamknięcia zostanie wyznaczony numer telefonu do szybkiego jej otworzenia. AED jest bardzo proste w użyciu, a automatyczna wersja urządzenia praktycznie wyklucza jego szkodliwe użycie. Jeszcze raz dziękujemy Państwu Kuśmierzom z Łążka, za których przyczyną urządzenie to zostało ufundowane przez Stowarzyszenie Promocji Bezpieczeństwa Pracy dla naszych harcerzy.

– środa, 22.03. – Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 16.30. Zapraszamy!

– czwartek, 23.03. – o godz. 16.30 Droga Krzyżowa dla dzieci, a po niej Msza święta wieczorna.

– piątek, 24.03. – o godz. 16.30 Droga Krzyżowa dla wszystkich, a po niej Msza święta. Rozważania Drogi krzyżowej poprowadzą członkowie Wspólnoty Lektorów Dorosłych. Natomiast o godz. 18.00 Droga Krzyżowa dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

– sobota, 25.03. – liturgiczna Uroczystość Zwiastowania Pańskiego i Dzień Świętości Życia. Dzień ten został ustanowiony w odpowiedzi na słowa Jana Pawła II z encykliki Evangelium Vitae ogłoszonej 25 marca 1995 roku. W tym dniu rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne. Msze święte o godz. 7.00 i o godz. 17.00. O godz. 18.00 spotkanie w kościele dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania. W nocy z soboty na niedzielę nastąpi zmiana czasu na letni – wskazówki zegara przesuwamy o 1 godzinę do przodu.

6. Za niecałe dwa tygodnie od dzisiaj, tj. w piątek przed Niedzielą Palmową, (31.03.2023.), z Sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim wyruszą uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. W tym roku trasa będzie prowadziła do dziewięciu miejscowości, w tym również do Zaklikowa. Szczegóły znajdziemy na plakacie w przedsionku kościoła oraz na banerze umieszczonym na parkanie od ulicy Lubelskiej.

7. Dokładnie za dwa tygodnie od dzisiaj, tj. w Niedzielę Palmową, 02 kwietnia 2023 roku o godz. 9.00 będzie sprawowana – przez Ks. Tomasza, proboszcza parafii Szczecyn – Msza święta w podziękowaniu za wielorakie dobro, które pozostawił w naszej parafii podczas prawie 6-cio letniego okresu pracy duszpasterskiej.

8. Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu oraz na tegoroczną dekorację Ciemnicy i Grobu Pańskiego można składać do 2 skarbonek z napisem „Kwiaty do Bożego Grobu 2023”. Skarbonki te znajdują się na bocznych ołtarzach. Bóg zapłać za każdy dar!

9. Siostry św. Józefa z Radnej Góry zapraszają chętnych parafian na Dzień skupienia – 1 kwietnia 2023 roku tj. sobota, od godz.9.30. Temat tego dnia brzmi: „Jak żyć Słowem Bożym na co dzień”. Szczegóły dotyczące zgłoszenia znajdują się na stronie internetowej: radnagora.jozefitki.pl 

10. Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na działający przy naszej parafii 5 Szczep Harcerski „Brzask”. Za wszystkie już przekazane nam z tego tytułu środki serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać!

11. Prasa katolicka: Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i do czytania katolickiej lektury.

12. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy czternastą ósemkę Rodzin zamieszkałych w Zdziechowicach Drugich. Pana Sołtysa prosimy o koordynację działań w zakresie troski o czystość w naszej świątyni. Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

13. Podziękowania:

– trzynastej ósemce Rodzin ze Zdziechowic Drugich dziękujemy za posprzątanie kościoła w minionym tygodniu oraz za ofiarę 100 złotych na kwiaty i środki czystości. Pracował w poniedziałek Michał Marzec; natomiast w sobotę pracowali: Justyna Bryczek, Jakub Marzec, Katarzyna Marzec, Michał Marzec, Anna Surdel i Teresa Surdel. Bóg zapłać!

14. W minionym tygodniu odeszła do wieczności: + Marianna Janina Erbetowska ze Zdziechowic Drugich – w jej intencji będą sprawowane 2 Msze święte od uczestników pogrzebu. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa