Ogłoszenia duszpasterskie, VII Niedziela zwykła, Rok A – 19.02.2023.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
VII Niedziela zwykła, Rok A – 19.02.2023.

 

1. Dzisiaj, po Mszy świętej o godz. 12.00, odbędzie się spotkanie w sali parafialnej w sprawie wyjazdu na Światowe Dni Młodzieży w Lizbonie, które będą miały miejsce w sierpniu tego roku. Zapraszamy zgłoszoną młodzież oraz ich Rodziców – będą podane szczegóły dotyczące organizacji wyjazdu.

2. Również dzisiaj – trzecia niedziela miesiąca lutego – Nieszpory niedzielne o godz. 16.30. Zapraszamy!

3. Także dzisiaj, w ostatnią niedzielę przed Wielkim Postem, rozpoczynamy 56. Tydzień modlitw o trzeźwość narodu pod hasłem: „Ku trzeźwości z Kościołem”. Od 1968 roku w ostatnią niedzielę przed Środą Popielcową rozpoczyna się w Polsce Tydzień Modlitw o Trzeźwość i trwa do soboty przed I Niedzielą Wielkiego Postu. Episkopat Polski w ślubowaniach jasnogórskich umieścił szczególne przyrzeczenie leczenia się z nietrzeźwości. Od kilkunastu lat Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości przy Konferencji Episkopatu Polski proponuje, aby tydzień ten obejmował ostatnie dni karnawału, by w ten sposób zachęcić do umiarkowania podczas zabaw. Z kolei początek Wielkiego Postu ma zachęcić do podjęcia postanowień abstynencji.

4. Również dzisiaj, po każdej Mszy świętej, będzie można złożyć dar jako pomoc dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Syrii i w Turcji. Tydzień temu mieliśmy cztery rodzaje wydatków: ofiara na tacę, ofiara w kopertach, ofiara do puszki jako pomoc chorym kapłanom diecezji sandomierskiej oraz wydatki związane ze „słodką niedzielą”. Tak więc przed wejściem do świątyni stoją przedstawiciele naszej młodzieży ze specjalną skarbonką na ofiary przeznaczone na ten cel. Dziękujemy za każdy dar serca!

5. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– poniedziałek, 20.02. – po Mszy świętej porannej rozpoczynamy 40.godzinne Nabożeństwo Eucharystyczne – wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość osobistej adoracji w ciągu całego dnia. O godz. 16.30 wspólna adoracja prowadzona przez kapłana. Zapraszamy!

– wtorek, 21.02. – ciąg dalszy 40.godzinnego nabożeństwa Eucharystycznego. W te dwa dni przed Środą Popielcową znajdźmy chwilę czasu na osobiste spotkanie adoracyjne i modlitewne z naszym Zbawicielem. Natomiast o godz. 16.30 – tak jak w każdy wtorek – Nowenna do świętej Anny. Zapraszamy!

– środa, 22.02. – rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Msze święte w tym dniu będą sprawowane o godz.: 7.00; 12.00 i o 17.00. Ofiary złożone na tacę przeznaczone są na Caritas diecezji sandomierskiej. W Środę Popielcową obowiązuje: 1 – wstrzemięźliwość, czyli nie spożywamy pokarmów mięsnych. Do tej wstrzemięźliwości są zobowiązani wszyscy, którzy ukończyli 14-ty rok życia; 2 – post ścisły, inaczej post ilościowy, tzn. spożywamy jeden posiłek „normalny” i dwa posiłki w zmniejszonej ilości. Obowiązek postu ścisłego obejmuje osoby między 18-tym a 60-tym rokiem życia. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu przypadają Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty. Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy o godz. 16.30. Zapraszamy! Natomiast w skautingu jest to „Dzień Myśli Braterskiej” /DMB/, podczas którego harcerze i skauci z całego świata świętują dzień urodzin założycieli skautingu: generała Roberta Baden-Powella (22.02.1857 r.) i jego żony Olave (22.02.1889 r.). Jest to święto przyjaźni, które uświadamia wszystkim skautom dwa fundamentalne fakty: pierwszy – na świecie jest ich prawie 60 milionów, a w Polsce ponad 100 tysięcy; drugi – wszyscy skauci są dla siebie braćmi, niezależnie od koloru skóry, narodowości czy wieku. W ten dzień wszyscy harcerze myślą o sobie, składają sobie życzenia i spotykają się przy obrzędowych ogniskach. Już dziś, w imieniu zuchów, harcerzy i kadry instruktorów, składamy najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich Zaklikowiaków i dziękujemy za każde wsparcie naszej harcerskiej pracy. Nasi harcerze będą przeżywali to święto uczestnicząc w Hufcowym Zlocie w Stalowej Woli, w dniach 10-12 marca 2023 roku.

– czwartek, 23.02. – o godz. 16.30 – Droga Krzyżowa dla dzieci, a po niej Msza święta wieczorna. Zapraszamy!

– piątek, 24.02. – godz. 16.30 Droga Krzyżowa dla wszystkich, po niej Msza święta, a o godz. 18.00 Droga Krzyżowa dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania. W tym dniu przypada 1 rocznica zbrojnej napaści Rosji na Ukrainę. Módlmy się o pokój dla narodu ukraińskiego.

6. W przyszłą niedzielę, jak już informowaliśmy w ostatnią niedzielę stycznia (29.01.), będzie można złożyć po każdej Mszy świętej ofiarę do puszki jako pomoc finansową dla chorego na białaczkę studenta Kuby, naszego parafianina. Z góry dziękujemy z każdy dar serca!

7. Także przyszła niedziela jest pierwszą niedzielą Wielkiego Postu – Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym będzie sprawowane od tego roku o godz. 16.15, a więc kwadrans wcześniej aniżeli w ubiegłych latach. Kazania pasyjne będzie głosił Ks. Mgr Mieczysław Janiec, kapelan Domu Pomocy Społecznej oraz kapelan Sióstr Opatrzności Bożej w Irenie. Zapraszamy!

8. Informacja dla narzeczonych: W sobotę następnego tygodnia, tj. w dniu 4 marca 2023 roku, o godz. 18.00 w Oratorium św. Wojciecha rozpoczynamy cykl nauk przedmałżeńskich, które poprowadzi ks. Maciej.

9. Zachęcamy do przekazania 1,5% podatku na działający przy naszej parafii 5 Szczep Harcerski „Brzask”. Za wszystkie już przekazane nam z tego tytułu środki serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać!

10. Prasa katolicka: Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i do czytania katolickiej lektury.

11. Komunikaty: 1/ Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego informuje o obowiązku odbycia szkoleń w zakresie stosowania środków ochrony roślin przez rolników użytkujących opryskiwacze naziemne, ręczne i plecakowe. 2/ Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Biuro Powiatowe w Stalowej Woli podaje do wiadomości, że szkolenie dla rolników Gminy Zaklików odbędzie się w dniu 22 lutego /Środa Popielcowa/, o godz. 15.00 w budynku OSP Zdziechowice. Szczegóły tych Komunikatów znajdziemy na tablicy ogłoszeń w przedsionku naszego kościoła.

12. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy dziesiątą ósemkę Rodzin zamieszkałych w Zdziechowicach Drugich. Pana Sołtysa prosimy o koordynację działań w zakresie troski o czystość w naszej świątyni. Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

13. Podziękowania:

– Zuchy, harcerze i instruktorzy 5 Szczepu Harcerskiego „Brzask” składają serdeczne podziękowanie Państwu Bernardzie i Maciejowi Kuśmierz z Łążka za podjętą inicjatywę i organizację – przy wsparciu Stowarzyszenia Promocji Bezpieczeństwa Pracy w Tarnobrzegu – zakupu i ofiarowaniu nam Automatycznego Defibrylatora AED. Miejmy nadzieję, że super nowoczesne urządzenie nigdy nie będzie nam potrzebne, ale w razie konieczności i zagrożenia czyjegoś życia będzie dostępne w harcówce w Oratorium Świętego Wojciecha, a na czas wyjazdów harcerskich na obozy będzie w stałym wyposażeniu sanitariuszy. Wszyscy harcerze przejdą pełne szkolenie na urządzeniu treningowym jak prawidłowo używać Automatycznego Defibrylatora. Dodać należy, że za sprawą państwa Kuśmierz, mamy już na wyposażeniu trzy nowoczesne fantomy, na których harcerze od dwóch lat uczą się jak ratować ludzkie życie.

– przedstawicielom dziewiątej ósemki Rodzin ze Zdziechowic Drugich dziękujemy za posprzątanie kościoła w minionym tygodniu oraz za ofiarę 180 złotych na kwiaty i środki czystości. Pracowali w poniedziałek: Ryszard Baliński, Dominika Golach, Małgorzata Golach, Anna Krawiec, Sylwester Krawiec, Beata Łopian, Teresa Miękina i Halina Rafalska; natomiast w sobotę: Małgorzata Golach, Anna Krawiec, Sylwester Krawiec, Beata Łopian, Teresa Miękina, Waldemar Miękina i Halina Rafalska . Bóg zapłać! Do ofiary od sprzątających swój dar na kwiaty i środki czystości dołączyły także: Barbara Łopian i Tomasz Łyszczarz. Bóg zapłać!

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa