Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
Niedziela Palmowa, Rok A – 05.04.2020.

1. Dzisiaj rozpoczynamy Wielki Tydzień, który został ustanowiony w celu przeżycia przez Kościół Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa Pana. Transmisje Internetowe z naszego kościoła – wszystkie Msze święte.

2. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– wtorek, 07.04. – o godz. 17.30 – tak jak w każdy wtorek – Nowenna do świętej Anny.

– Wielki Czwartek, 09.04. – z naszego kościoła o godz. 18.00 będzie transmitowana Msza święta Wieczerzy Pańskiej, podczas której podziękujemy Chrystusowi za ustanowienie w tym dniu dwóch Sakramentów: Eucharystii i Kapłaństwa. Po Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do „Ciemnicy”, natomiast adoracja Chrystusa Pana będzie prowadzona poprzez Internet od godz. 20.00 do godz. 21.00.

– Wielki Piątek, 10.04. – jedyny dzień w roku, w którym Kościół nie sprawuje Mszy świętej. W tym dniu obowiązuje post ścisły. O godz. 18.00 rozpoczynamy Liturgię na cześć Męki Pańskiej, na którą składa się: liturgia Słowa, uroczysta Modlitwa powszechna, adoracja Krzyża oraz Komunia święta. Po zakończeniu liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Bożego Grobu. Adoracja od 20.00 do 21.00. Całość wydarzeń liturgicznych tego wieczoru będzie transmitowana przez Internet.

– Wielka Sobota, 11.04. – jest to dzień naszego duchowego trwania na modlitwie i zadumie. W tym roku poświęcenie pokarmów na stół Wielkanocny – ze względu na pandemię koronawirusa – proponujemy według następującego porządku: w rodzinach przygotujemy na stole koszyczek z pokarmami „na święconkę”, obok kropidło i naczynie z wodą święconą. Natomiast z naszego kościoła, dziewięciokrotnie w półgodzinnych odstępach, będzie prowadzona transmisja uroczystego, kapłańskiego błogosławieństwa pokarmów na stół Wielkanocny – będzie to w godzinach: 9.00; 9.30; 10.00; 10.30; 11.00; 11.30; 12.00, 12.30 i o godz. 13.00. Po modlitwie kapłana, jeden z domowników pokropi wodą święconą przygotowane pokarmy, a wszyscy obecni odmówią wspólnie modlitwę Ojcze nasz. Jeżeli ktoś nie będzie miał możliwości skorzystania z tej propozycji, to może indywidualnie pobłogosławić pokarmy, posługując się modlitwą, która w formie papierowej znajduje się na bocznych ołtarzach oraz w formie elektronicznej jest zamieszczona na stronie Internetowej naszej parafii. Wieczorem o godz. 18.00 rozpocznie się – w tym roku mniej uroczyste – sprawowanie Liturgii Wigilii Paschalnej.

3. Za tydzień Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – jest to najważniejsza niedziela roku liturgicznego. Rezurekcja – bez procesji wokół kościoła – o godz. 6.00 rano, a potem Msze święte: o godz. 7.45 w Karkówce i w parafii o godz. 9.00, 10.30 i o 12.00. Nie będzie Mszy świętej wieczornej o godz. 17.00.

4. Dekret Ks. Bpa Ordynariusza określający możliwość spowiedzi przed Wielkanocą: „Ponieważ w związku z limitami osobowymi możliwość spowiedzi podczas Mszy św. jest ograniczona, należy poinformować wiernych, że w przypadku potrzeby przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania, mogą to uczynić po wcześniejszym umówieniu się z kapłanem. W tym celu, na tablicy ogłoszeń i stronach internetowych parafii należy podać numer telefonu, zaznaczając, że do odbycia spowiedzi wymagana jest osobista obecność wiernego. Spowiedź powinna mieć miejsce w osobnych pomieszczeniach, umożliwiających sprawowanie sakramentu z zachowaniem większej odległości albo w dezynfekowanych po każdym penitencie konfesjonałach, lub na otwartym powietrzu, przestrzegając zawsze tajemnicy spowiedzi, prywatności wiernego i wymogów sanitarnych.”

5. Można jeszcze zaopatrzyć się w baranka wielkanocnego z czekolady białej, w ramach akcji „Caritas” – pomoc ubogim dzieciom. Baranki te znajdują się na bocznych ołtarzach.

6. Dziękujemy za ofiary składane na potrzeby naszej parafii, a przesyłane na konto bankowe: Bank Spółdzielczy Ziemi Kraśnickiej, Oddział w Zaklikowie, Nr konta: 54 8717 1093 2012 1200 2163 0002 – z dopiskiem ofiara niedzielna/świąteczna lub też ofiara na remont parkanu. Bóg zapłać!

– dziękujemy „Drużynie św. Anny”, która w składzie Dorota Łata, Krzysztof Misiak, Grzegorz Siembida i Rafał Zakościelny, podjęła się trudu sprzątania naszego kościoła, aż do przywrócenia normalnego funkcjonowania życia społecznego w naszej Ojczyźnie.

– Państwu Teresie i Czesławowi Tryka z Zaklikowa dziękujemy za złożone ofiary na kwiaty do Bożego Grobu oraz na remont parkanu. Bóg zapłać!

– dziękujemy za ofiary składane do puszek znajdujących się na bocznych ołtarzach. Te wielkopostne dary będą przeznaczone na tegoroczną dekorację kwiatową głównego ołtarza. Bóg zapłać!

8. W minionym tygodniu odszedł do wieczności +Ryszard Sołtys z Zaklikowa. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

Proboszcz – Ks. dr Michał Mierzwa