Ogłoszenia duszpasterskie, XXIX Niedziela zwykła, Rok C – 16.10.2022.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
XXIX Niedziela zwykła, Rok C – 16.10.2022.

 

1. Dzisiaj przeżywamy XXII Dzień Papieski Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Hasłem tego dnia są słowa „Blask prawdy”, będące tytułem jednej z encyklik Jana Pawła II. Po każdej Mszy świętej odbędzie się zbiórka do puszek na cele stypendialne dla uzdolnionej młodzieży pochodzącej z niezamożnych rodzin. Natomiast modlitwie różańcowej – o godz. 16.30 – będą przewodniczyć członkowie Parafialnego Koła Przyjaciół Radia Maryja i TV Trwam. Zapraszamy!

2. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– poniedziałek, 17.10. – wspomnienie św. Ignacego Antiocheńskiego, biskupa i męczennika. Modlitwę różańcową o godz. 16.30 poprowadzi Harcerska Grupa Muzyczna.

– wtorek, 18.10. – liturgiczne święto św. Łukasza Ewangelisty oraz patronalne święto Służby Zdrowia. Modlitwę różańcową, o godz. 16.30, poprowadzą przedstawiciele Służby Zdrowia z Zaklikowa.

– środa, 19.10. – różaniec poprowadzą Harcerze – uczestnicy żeglarskiego rejsu szkoleniowego Mazury 2022.

– czwartek, 20.10. – wspomnienie św. Jana Kantego, kapłana. Modlitwa różańcowa pod przewodnictwem 45 Drużyny Wędrowników Zdobywcy szlaków. Natomiast od godz. 8.00 rano w Przychodni lekarskiej przy ul. Krzywej 66 będą prowadzone odpłatne badania USG Doppler. Szczegóły znajdziemy na plakacie w przedsionku kościoła oraz w Przychodni.

– piątek, 21.10. – modlitwę różańcową poprowadzą Zuchny i Zuchowie z 25 Gromady Zuchowej Poszukiwacze skarbów.

– sobota, 22.10. – liturgiczne święto – Rocznica poświęcenia Bazyliki katedralnej w Sandomierzu. Modlitwie różańcowej przewodniczyć będzie 55 Drużyna Wędrowników Szum-Bum.

3. W przyszłą niedzielę, 23.10.2022., rozpoczynamy Tydzień Misyjny pod hasłem „Będziecie moimi świadkami”. Ofiary złożone w tym dniu na tacę będą przeznaczone na potrzeby misji. W minionym roku przekazano z Polski na pomoc misjom: 1/ Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary – 5 mln 111 tys. 064,69 zł, w tym z Niedzieli Misyjnej roku ubiegłego 3 mln 858 tys. 204,53 zł; 2/ Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła – 407 tys. 514,68 zł; 3/ Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci – 1 mln 790 tys. 276,08 zł.

4. Na bocznym ołtarzu św. Józefa, znajduje się skarbonka oraz koperty z nadrukiem „Moja ofiara na zakończenie remontu parkanu – Zaklików – 2022”. Do końca listopada 2022 roku będziemy mieli możliwość udzielenia wsparcia finansowego dla zamknięcia całości remontu parkanu wokół naszej świątyni. Bóg zapłać za każdy dar!

5. Wypominki za zmarłych możemy składać do specjalnie przygotowanej na ten cel „skarbonki”, która znajduje się na bocznym ołtarzu św. Anny. Obok tej „skarbonki” wyłożone są koperty, wewnątrz których są kartki do wypełnienia oraz program modlitw za zmarłych. Różaniec za zmarłych będzie prowadzony w naszej parafii od 3-go listopada, przez cały miesiąc, każdego dnia o godz. 16.30 w kościele św. Anny – na cmentarzu.

6. Dwie Harcerskie wieści. Pierwsza: W ubiegłym tygodniu w weekend ( 07. – 09.10. 2022. )gościliśmy na zaklikowskiej ziemi ponad 250 harcerzy – uczestników inauguracyjnego roku harcerskiego zlotu Hufca Stalowa Wola im. Powstańców Styczniowych. Bazą zlotu był budynek, a w szczególności sala gimnastyczna naszej szkoły. Na terenie Gminy przez trzy dni odbywały się różne wydarzenia, gry harcerskie, przemarsze, a nawet wspólnie została odtańczona „Belgijka” na zaklikowskim rynku, tuż po zakończonej Mszy Świętej w minioną niedzielę. W sobotę zuchy wędrowały po tropach dzikich zwierząt i zawędrowały do Ireny na zajęcia jeździeckie w stadninie Equ-Irena. Najliczniejsza grupa wiekowa – harcerze – współzawodniczyli w wielkiej grze rozlokowanej wokół Zaklikowa. W grę pięknie włączyli się nasi strażacy z OSP Zaklików z dwoma punktami zadaniowymi, Nadleśnictwo Gościeradów oraz wielu naszych harcerzy Brzasku i instruktorzy z innych środowisk. Harcerze mogli się sprawdzić w zdobywanych przez cały rok na zbiórkach umiejętnościach w ratownictwie przedmedycznym, wspinaczce, pionierce obozowej, wiedzy ekologicznej, orientacji w terenie, umiejętnościach strażackich, wiedzy historycznej i wielu innych dziedzinach. Harcerze Starsi w przeciągu trzech dni współzawodniczyli w trzech grach na orientację, odwiedzili szkółkę w Marynopolu oraz rezerwaty Marynopole i Doły Szczeckie, wędrując między rezerwatami z mapą i kompasem, w ramach gry na orientację. Wędrownicy natomiast zmagali się w kajakach w grze na wodzie, na rzece Sannie oraz pełnili harcerską służbę u Sióstr zakonnych w Irenie. Wszyscy uczestnicy wracali do swoich domów niezwykle radośni i szczęśliwi. Druga wieść: Od 27.10. 2022., tj. od czwartku następnego tygodnia, nasi harcerze z 5 Szczepu Harcerskiego “Brzask”, podobnie jak w ubiegłym roku, w ramach „Harcerskiej Akcji Znicz” będą sprzedawali znicze przy kościele Świętej Trójcy oraz przy cmentarzu parafialnym w dwóch miejscach. Zachęcamy do wsparcia tej harcerskiej inicjatywy. Program zaangażowania harcerzy w to „dzieło” uwidoczniony będzie w przedsionku kościoła, na tablicy ogłoszeń przy cmentarzu oraz na stronie Internetowej naszej parafii. Wraz z akcją „Znicz” druhny i druhowie podjęli się drugiego zadania, mianowicie będą kwestowali, czyli przyjmowali ofiary, na remont zabytkowych nagrobków, które – w liczbie 29 – znajdują się w najstarszej części naszego cmentarza. Został opracowany całościowy program konserwatorski tych obiektów, który przewiduje generalny remont przynajmniej jednego zabytkowego nagrobka w ciągu roku. Fundusze na ten cel pochodzić będą z trzech źródeł: – od Konserwatora zabytków; – od Gminy Zaklików; – z corocznej kwesty cmentarnej. Wszystkim Ofiarodawcom składamy z serca płynące słowa podziękowania. Bóg zapłać!

7. Prasa katolicka: Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i do czytania katolickiej lektury.

8. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy siódmą ósemkę Rodzin zamieszkałych w Zdziechowicach Pierwszych. Pana Sołtysa prosimy o koordynację działań w zakresie troski o czystość w naszej świątyni. Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

9. Podziękowania:

– dwom parafiankom proszącym o anonimowość dziękujemy za kompozycje kwiatowe znajdujące się na kwiatonach balaskowych, przy obrazie Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz na bocznych ołtarzach. Bóg zapłać!

– dziękujemy Darczyńcom, którzy jeszcze składają ofiary na „Renowację obrazu Świętej Trójcy – Zaklików – 2022.” Do dnia wczorajszego /tj. sobota, 15.10.2022./ 183 Ofiarodawców przekazało na ten cel swoje dary: 159 kopert i 24 przelewy bankowe na łączną kwotę 23 600 złotych, co stanowi 95,32% całości udziału parafii w tym dziele. Brakuje jeszcze 1 157,27 złotych. Bóg zapłać za każdą ofiarę!

– dziękujemy tym wszystkim, którzy w minionym tygodniu przewodniczyli naszym modlitwom różańcowym, a więc: niewiastom o imieniu Anna, 35 Drużynie Harcerskiej, 15 Gromadzie Zuchowej Łowcy przygód, 105 Drużynie Harcerskiej, 375 Drużynie Harcerskiej Watra on terra oraz Nauczycielom i Wychowawcom.

– przedstawicielom szóstej ósemki Rodzin ze Zdziechowic Pierwszych dziękujemy za posprzątanie kościoła w minionym tygodniu oraz za ofiarę 250 złotych na kwiaty i środki czystości. Pracowali w poniedziałek: Jadwiga Chamera, Beata Jabłońska, Karolina Kosior, Rafał Kosior, Janina Nowak, Leokadia Sobala oraz Danuta Szyszka; natomiast w sobotę: Beata Jabłońska, Karolina Kosior, Rafał Kosior, Janina Nowak, Leokadia Sobala oraz Danuta Szyszka. Bóg zapłać!

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa