Ogłoszenia duszpasterskie, II Niedziela Wielkanocy czyli Miłosierdzia Bożego, Rok C – 24.04.2022.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
II Niedziela Wielkanocy czyli Miłosierdzia Bożego, Rok C – 24.04.2022.

 

1. Dzisiaj kończymy oktawę paschalnej radości Zmartwychwstania Pańskiego i przeżywamy niedzielę Miłosierdzia Bożego. „Pragnę, ażeby pierwsza niedziela po Wielkanocy była świętem Miłosierdzia” /Dz. 299/ – powiedział Pan Jezus do Siostry Faustyny w jednym z objawień. Przez wieki niedziela ta zwana była „Dominica in albis”, czyli „Biała niedziela”. W Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 Jan Paweł II ustanowił ją niedzielą Miłosierdzia Bożego.

2. Również dzisiaj rozpoczynamy 78 Tydzień Miłosierdzia pod hasłem: „Miłosierdzie nadzieją dla świata”. Słowa te nawiązują do trwających przygotowań do dwudziestolecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu, które będziemy przeżywać już w sierpniu tego roku. Ofiary złożone do skarbonek – dzisiaj po każdej Mszy świętej oraz w Tygodniu Miłosierdzia – będą przekazane do Caritas Polska.

3. Krótka Historia Tygodnia Miłosierdzia: rozpoczęła się ona w dniu 23 lutego 1937 r., kiedy to na Pierwszym Ogólnopolskim Zjeździe Dyrektorów Diecezjalnych „Caritas” podjęto decyzję o zorganizowaniu Dni Miłosierdzia. Przed II wojną światową w obchody Dni Miłosierdzia włączały się środowiska religijne, władze państwowe i lokalne. Do roku 2013 Tydzień Miłosierdzia był obchodzony w pierwszym tygodniu października, natomiast od roku 2013 rozpoczyna się on w drugą niedzielę po Wielkanocy czyli Niedzielą Bożego Miłosierdzia. Dzień ten jest również świętem patronalnym Caritas i w roku obecnym obchodzony jest jako „Dzień Dobra”, który będzie wydarzeniem cyklicznym, co roku większym i wspanialszym. Szczegóły dotyczące Dnia Dobra znajdziemy na plakatach w przedsionku kościoła oraz na stronie www Caritas.

4. Także dzisiaj w kaplicy Miłosierdzia Bożego Sióstr Opatrzności Bożej w Irenie odbędzie się Uroczystość Odpustowa. Siostry Opatrznościanki serdecznie zapraszają wszystkich czcicieli Chrystusa Miłosiernego na sumę odpustową o godz. 10.30.

5. Również dzisiaj w naszym kościele parafialnym o godz. 15.00 będzie sprawowana „Godzina Miłosierdzia Bożego”, która będzie trwała do godz. 16.00, natomiast o godz. 16.30 zapraszamy na Nabożeństwo do św. Bartłomieja z racji 24-go dnia miesiąca kwietnia.

6. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– Poniedziałek, 25.04. – w tym dniu przypada święto św. Marka Ewangelisty. Dokładnie 4 lata temu, w 2018 roku, został poświęcony krzyż w Zdziechowicach, pod którym sprawowana była Msza święta o dobre urodzaje. Po dwóch latach restrykcji pandemicznych uniemożliwiających kontynuację tej wielowiekowej praktyki religijnej, powracamy do świętowania Dni krzyżowych. Msze święte i procesje błagalne odbywają się w dzień świętego Marka Ewangelisty (25 kwietnia) oraz w poniedziałek, wtorek i środę po VI Niedzieli Wielkanocy ( w tym roku będą to dni 23, 24 i 25 maja). Zapraszamy więc wszystkich parafian, a zwłaszcza mieszkańców Zdziechowic, na godz. 19.00, na Mszę świętą sprawowaną w Zdziechowicach Drugich – Skała. Po Mszy świętej odbędzie się procesja pod krzyż na Szelinie.

– Wtorek, 26.04. – liturgiczna uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski przeniesiona z dnia 23 kwietnia ze względu na Oktawę Wielkanocy. Nowenna do świętej Anny o godz. 17.30. Zapraszamy!

– Piątek, 29.04. – liturgiczne święto św. Katarzyny Sieneńskiej, dziewicy, Doktora Kościoła i Patronki Europy. Jest to także Dzień męczeństwa duchowieństwa polskiego w czasie II wojny światowej.

– Sobota, 30.04. – dwa wydarzenia: 1/ w Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu odbędzie się Dzień Otwartej Furty – szczegóły znajdziemy na plakacie; 2/ w Gminie Zaklików będzie miało miejsce Wiosenne Sprzątanie Naszej Gminy ( przełożone z 2 kwietnia br.). Szczegółowe informacje dotyczące tej akcji można znaleźć na plakatach oraz na stronie internetowej i mediach społecznościowych Gminnego Ośrodka Kultury w Zaklikowie.

7. W przyszłą niedzielę, 01 maja, rozpoczynamy nabożeństwa majowe. Przez cały miesiąc maj, w dni powszednie o godz. 17.30, a w niedziele o godz. 16.30, będziemy oddawali cześć Matce Bożej śpiewając litanię, każdego dnia na inną melodię. Natomiast w każdy czwartek maja uczcimy Maryję litanią śpiewaną w języku łacińskim. Pięć minut przed każdą majówką będzie prowadzona nauka śpiewu nowych melodii litanii oraz pieśni maryjnych. Zapraszamy do uczestnictwa oraz do „łączności Internetowej” poprzez stronę www.parafiazaklikow.pl 

8. Przyszła niedziela jest pierwszą niedzielą miesiąca maja, stąd możliwość wsparcia Radia Maryja i TV Trwam poprzez ofiarę złożoną do puszek po każdej Mszy świętej. W kwietniu przekazaliśmy na ten cel 496,00 złotych. Bóg zapłać!

9. Prasa katolicka: Gość Niedzielny, Mały Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i czytania katolickiej lektury.

10. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy raz jeszcze zapraszamy Rodziców dzieci, które w tym roku szkolnym przystąpią do I Komunii świętej. Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

11. Podziękowania:

– Rodzicom dzieci, które 8 maja br. przystąpią do I Komunii świętej dziękujemy za trzeci tydzień sprzątania kościoła Świętej Trójcy. Bóg zapłać!

12. W minionym tygodniu odeszły do wieczności: 1/ + Janina Syroka z Józefowa, ostatnio zamieszkała w Janowie Lubelskim – w jej intencji będą sprawowane 2 Msze święte od uczestników pogrzebu; 2/ + Maria Kot ze Zdziechowic Pierwszych – 1 Msza święta od uczestników pogrzebu; 3/ + Leokadia Łupikarz ze Zdziechowic Drugich – 2 Msze święte od uczestników pogrzebu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa