Ogłoszenia duszpasterskie, Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy, Rok C – 18.04.2022.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
Poniedziałek w Oktawie Wielkanocy, Rok C – 18.04.2022.

 

1. Trwamy w paschalnej radości Zmartwychwstania Pańskiego. Osiem pierwszych dni Okresu Wielkanocnego stanowi Oktawę Wielkanocy i obchodzi się je jako uroczystości Pańskie. W ciągu wielu stuleci ten tydzień nazywany był „Białym tygodniem”, ponieważ w pierwszych wiekach chrześcijaństwa sakramentów inicjacji chrześcijańskiej, a więc Chrztu, Bierzmowania i Eucharystii udzielano zwykle w czasie liturgii Wigilii Paschalnej w Wielką Sobotę. Następnie, przez całą oktawę Wielkanocy, to jest przez 8 kolejnych dni, neofici czyli osoby, które dopiero co przyjęły chrzest, chodziły w białych szatach. Stad ta nazwa, która dzisiaj kojarzy się nam z „białym tygodniem” po Pierwszej Komunii świętej.

2. Ofiary złożone dzisiaj na tacę przeznaczone są na Katolicki Uniwersytet Jana Pawła II w Lublinie.

3. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– Wtorek w oktawie Wielkanocy, 19.04. – Nowenna do świętej Anny o godz. 17.30. Zapraszamy!

– Piątek w oktawie Wielkanocy, 22.04. – w tym dniu – z racji oktawy Wielkanocy – nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

– Sobota w oktawie Wielkanocy, 23.04. – ze względu na oktawę Wielkanocy uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego Patrona Polski została przeniesiona na dzień 26 kwietnia, czyli na wtorek następnego tygodnia 2022 roku.

4. Przyszła niedziela przez wieki była zwana „Dominica in albis”, czyli „Biała niedziela”. Od 2000 roku jest ona Niedzielą Miłosierdzia Bożego. W kaplicy pod wezwaniem Miłosierdzia Bożego u Sióstr Opatrzności Bożej w Irenie odbędzie się Uroczystość odpustowa. Siostry Opatrznościanki serdecznie zapraszają wszystkich czcicieli Chrystusa Miłosiernego na sumę odpustową o godz. 10.30. Natomiast w naszym kościele parafialnym o godz. 15.00 będzie sprawowana Godzina Miłosierdzia Bożego.

5. Prasa katolicka: Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i czytania katolickiej lektury.

6. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy Rodziców dzieci, które w tym roku szkolnym przystąpią do I Komunii świętej. Sprzątanie we wtorek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

7. Podziękowania:

– księdzu Maciejowi oraz harcerzom z 5 Szczepu Harcerskiego Brzask pod przewodnictwem Komendanta, Druha Dariusza Mroza, składamy serdeczne podziękowania za symboliczną i bardzo „wymowną” koncepcję Ciemnicy i Grobu Pańskiego oraz za włożony trud, a także za wykonaną ogromną pracę w realizację tych pięknych dzieł. Bóg zapłać!

– Pani Agnieszce Pąk dziękujemy za bezinteresowne wykonanie całości dekoracji kwiatowej na Triduum sacrum oraz na Święta Wielkanocne. Owoce jej pracy ubogacają i upiększają naszą parafialną świątynię. Bóg zapłać!

– dziecięcej scholi Ignis wyrażamy wdzięczność za muzyczną animację niedzielnych Mszy świętych oraz za śpiewy pieśni podczas czwartkowej Drogi Krzyżowej dla dzieci w ciągu całego Wielkiego Postu 2022, a także za „wielkosobotnią” adorację Chrystusa w Grobie Pańskim.

– scholi Cantate Deo należą się wielkie dzięki za twórcze uczestnictwo w liturgii sprawowanej w naszym kościele, a więc za modlitewne śpiewy w czasie Mszy świętych oraz w dniach Triduum sacrum Wielkiego Tygodnia, zwłaszcza za wieczorną adorację Chrystusa w Wielką Sobotę.

– chórowi Gloria dziękujemy za żywą obecność muzyczną w duszpasterskich działaniach naszej parafii w ciągu całego roku, a zwłaszcza w minionym tygodniu: za śpiew Męki Pańskiej w Niedzielę Palmową i w Wielki Piątek, za adorację przy Grobie Pańskim w Wielki Piątek oraz za animowanie liturgii Mszy świętej Rezurekcyjnej.

– Orkiestrze dętej Ochotniczej Straży Pożarnej w Zdziechowicach dziękujemy za muzyczne ubogacenie procesji rezurekcyjnej oraz za wykonane pieśni podczas Rezurekcji.

– Liturgicznej Służbie Ołtarza, a więc ministrantom i lektorom oraz młodzieży z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w naszej parafii z serca składamy – na ręce Ks. Tomasza – podziękowania za perfekcyjne przygotowanie i przeprowadzenie posługi liturgicznej w minionym tygodniu.

– naszym niezawodnym Strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Zaklikowie i w Zdziechowicach wyrażamy głęboką wdzięczność za służbę przy Grobie Pańskim pełnioną non-stop /bez żadnej przerwy!/ od wieczora Wielkiego Piątku do Mszy świętej rezurekcyjnei włącznie w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

– Panu Organiście Romanowi dziękujemy za profesjonalną i pokorną posługę muzyczną dla dobra naszej parafii.

– Panu Kościelnemu Tadeuszowi składamy podziękowania za „cichą ale bardzo owocną” służbę liturgiczną i duszpasterską w świątyni.

– wspólnotom modlitewnym naszej parafii oraz naszym harcerzom dziękujemy za radosne i twórcze zaangażowanie w duszpasterskie i liturgiczne wydarzenia Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy. Bóg zapłać!

– Rodzicom naszych byłych harcerek Oli i Moniki dziękujemy za ofiarowanie ponad 100 bratków w kolorach flagi Ukrainy /niebieskie i żółte/, wykorzystanych na dekorację kwiatową do Bożego Grobu.

– wszystkim Darczyńcom dziękujemy z serca za Wielkopostne ofiary złożone do dwóch skarbonek z napisem „Kwiaty do Bożego Grobu 2022”. Dary te zostały przeznaczone w całości na wykonanie tegorocznej Ciemnicy, Grobu Pańskiego oraz na Wielkanocną dekorację kwiatową w naszym kościele. Bóg zapłać!

– Rodzicom dzieci, które w tym roku szkolnym przystąpią do I Komunii świętej dziękujemy za drugi tydzień sprzątania kościoła Świętej Trójcy. Pracowały dwie liczne i dobrze zorganizowane grupy. Bóg zapłać!

8. W minionym tygodniu odeszła do wieczności + Bronisława Sapalska z Zaklikowa – w jej intencji będzie sprawowana 1 Msza święta od uczestników pogrzebu. Wieczny odpoczynek racz jej dać Panie…

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa