Ogłoszenia duszpasterskie, Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej, Rok C – 10.04.2022.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
Niedziela Palmowa czyli Męki Pańskiej, Rok C – 10.04.2022.

 

1. Dzisiaj rozpoczynamy Wielki Tydzień, który został ustanowiony w celu przeżycia przez Kościół Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa Pana. Wydarzenia Niedzieli Palmowej: – w Sandomierzu o godz. 10.00 rozpocznie się Diecezjalny Dzień Młodych w łączności z Ojcem Świętym, a w kościele parafialnym poświęcenie palm podczas każdej Mszy świętej. Natomiast piętnaście minut przed Mszą świętą o godz. 12.00 zgromadzimy się na placu Rynku naszego miasta, gdzie nastąpi poświęcenie palm i wyruszy procesja do kościoła Świętej Trójcy. Nabożeństwo Gorzkich Żalów z kazaniem pasyjnym będzie sprawowane o godz. 16.30. Zapraszamy!

2. Również dzisiaj druga niedziela miesiąca kwietnia. Składka w kopertach na Fundusz remontowo-gospodarczy w naszej parafii. Ofiary w kopertach można składać przez cały miesiąc kwiecień. Dziękujemy serdecznie za ofiarność. Bóg zapłać!

3. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– Wielki Poniedziałek, 11.04. – dzieci „pierwszokomunijne” oraz ich Rodziców zapraszamy na spotkanie, które odbędzie się w kościele po Mszy świętej wieczornej, czyli około godz. 18.30.

– Wielki Wtorek, 12.04. – Nowenna do świętej Anny o godz. 17.30. Zapraszamy!

– Wielki Czwartek, 14.04. – przed południem, o godz. 10.00, w Katedrze sandomierskiej Ksiądz Biskup Ordynariusz będzie sprawował Mszę świętą, podczas której poświęci oleje używane przy udzielaniu dwóch Sakramentów: Chrztu świętego i Namaszczenia chorych. Natomiast w naszym kościele o godz. 18.00 będzie sprawowana uroczysta Msza święta Wieczerzy Pańskiej, podczas której podziękujemy Chrystusowi za ustanowienie w tym dniu Sakramentu Eucharystii i Sakramentu Kapłaństwa. Pół godziny przed tą Mszą świętą, czyli o godz. 17.30 będzie sprawowana – ostatnia w tym Wielki Poście – Droga krzyżowa dla dzieci. Natomiast po Mszy świętej Wieczerzy Pańskiej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do „Ciemnicy” i będzie możliwość adoracji Chrystusa Pana do godz. 22.00.

– Wielki Piątek, 15.04. – jedyny dzień w roku, w którym Kościół nie sprawuje Mszy świętej. Adoracja Chrystusa w „Ciemnicy” od godziny 8.00 rano według grafiku umieszczonego na tablicy ogłoszeń oraz na stronie internetowej naszej parafii. Natomiast o godz. 18.00 rozpoczynamy Liturgię na cześć Męki Pańskiej, na którą składa się: 1/ liturgia Słowa, 2/ Modlitwa powszechna – wyjątkowo uroczysta, 3/ adoracja Krzyża oraz 4/ Komunia święta, po zakończeniu której Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Bożego Grobu i tam będzie adorowany do godz. 22.00. Przypominamy, że w Wielki Piątek obowiązuje post ścisły.

– Wielka Sobota, 16.04. – jest czasem naszego trwania na modlitwie przy Grobie Pańskim. Porządek wydarzeń duszpasterskich, obejmujący poświęcenie pokarmów na stół Wielkanocny oraz Adorację przy Grobie Pańskim, zamieszczony jest w przedsionku kościoła oraz na stronie internetowej naszej parafii. Poświęcenie pokarmów będzie o godz.: 8.00; 8.30; 9.00; 9.30; 10.00; 10.30; 11.00 – po nim będzie adoracja Chrystusa w grobie prowadzona przez dziecięcą scholę Ignis i o godz. 12.00 ostatnie poświęcenie pokarmów. O godz. 18.00 zapraszamy na uroczyste sprawowanie Liturgii Wigilii Paschalnej.

4. Za tydzień Niedziela Zmartwychwstania Pańskiego – jest to najważniejsza niedziela roku liturgicznego. Msza święta Rezurekcyjna rozpocznie się procesją, trzykrotną wokół kościoła, o godz. 6.00 rano. Następne Msze święte: o godz. 7.45 w Karkówce, a w kościele parafialnym o godz. 9.00, o godz. 10.30 oraz o godz. 12.00. Nie będzie Mszy świętej wieczornej o godz. 17.00.

5. Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu oraz na tegoroczną dekorację Ciemnicy i Grobu Pańskiego można jeszcze składać do 2 skarbonek z napisem „Kwiaty do Bożego Grobu 2022”. Skarbonki te znajdują się na bocznych ołtarzach. Dla udekorowania Ciemnicy, Grobu Pańskiego oraz Wielkanocnego ołtarza zostało zamówionych 350 tulipanów w pięciu kolorach oraz 100 bratków niebieskich i żółtych, w kolorach flagi Ukrainy. Bóg zapłać za każdy dar!

6. Siostry Opatrzności Bożej z Ireny informują, że od najbliższego tygodnia w kaplicy będzie sprawowana liturgia, w której mogą uczestniczyć wszyscy chętni. Tak więc w Wielki Czwartek, w Wielki Piątek oraz w Wielką Sobotę Siostry zapraszają na godz. 17.30. Natomiast od przyszłej niedzieli porządek celebracji Mszy świętych będzie następujący: o godz. 8.00 – Msza święta tylko dla chorych z Domu Pomocy Społecznej, a o godz. 10.30 dla wszystkich przybywających z „zewnątrz”.

7. Zachęcamy do przekazania 1% podatku na działający przy naszej parafii 5 Szczep Harcerski „Brzask”. Tym, którzy już przekazali nam z tego tytułu środki serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać!

8. Prasa katolicka: Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i czytania katolickiej lektury.

9. Na przełomie kwietnia i maja jest organizowana Pielgrzymka autokarowa na Litwę. Szczegóły znajdziemy w ogłoszeniach w przedsionku kościoła.

10. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy Rodziców dzieci, które w tym roku szkolnym przystąpią do I Komunii świętej. Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

11. Podziękowania:

– chórowi Gloria serdecznie dziękujemy za piękny śpiew Męki Pańskiej podczas Mszy świętych o godz.: 9.00; 10.30 i 12.00. Po dwóch latach „covidowych restrykcji” z radością powracamy do przeżywania głębi liturgii dzięki zaangażowaniu i rozwijanym talentom naszych chórzystek i chórzystów, pod dyrekcją maestro – Pana Stanisława Długosza. Bóg zapłać!

– Rodzicom, rodzeństwu oraz dzieciom, które w tym roku szkolnym przystąpią do I Komunii świętej dziękujemy za pierwszy tydzień sprzątania kościoła Świętej Trójcy. Pracowali w poniedziałek: Katarzyna Bednarowska, Magdalena Cieślak, Beata Dołęgowska, Beata Dziurda, Barbara Głuchowska, Kornelia Kulpa, Małgorzata Kulpa, Janek Taracha, Magdalena Taracha, Alicja Tokarczyk i Marek Tokarczyk; natomiast w sobotę: Katarzyna Bednarowska, Sylwia Buwaj, Wiktor Buwaj, Agnieszka Dziuba, Barbara Głuchowska, Anna Iracka, Bartek Iracki, Małgorzata Kulpa, Izabela Michalczak, Janek Taracha i Magdalena Taracha. Bóg zapłać!

12. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: 1/ + Sylwester Kowal, lekarz z Janowa Lubelskiego – w jego intencji będzie sprawowana 1 Msza święta od uczestników pogrzebu; 2/ + Andrzej Czepiel z Zaklikowa – 2 Msze święte od uczestników pogrzebu; 3/ + Zygmunt Bojarski ze Zdziechowic Pierwszych – także 2 Msze święte od uczestników pogrzebu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa