Ogłoszenia duszpasterskie, IV Niedziela Wielkiego Postu, Rok C – 27.03.2022.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
IV Niedziela Wielkiego Postu, Rok C – 27.03.2022.

 

1. Dzisiaj IV Niedziela Wielkiego Postu, zwana niedzielą radości – „Lætare…” od pierwszych słów łacińskiej antyfony na wejście „Laetare Jerusalem… – Ciesz się Jerozolimo”. W tradycji rzymskiej jest to „niedziela róż”, ponieważ w tym dniu obdarowywano się pierwszymi kwiatami zakwitających róż, a od XVI wieku Ojciec św. poświęcał złotą różę, którą ofiarowywał osobie zasłużonej dla Kościoła. Stąd w liturgii różany kolor szat, których można używać tylko dwa razy w roku liturgicznym, tj. dzisiaj oraz w III Niedzielę Adwentu, zwaną niedzielą „Gaudete”.

2. Od dzisiaj będzie można zaopatrzyć się w baranka wielkanocnego z czekolady białej, w ramach akcji „Caritas” – pomoc ubogim dzieciom. Baranki te znajdują się na bocznych ołtarzach: św. Anny oraz św. Józefa. Ofiary złożone do skarbonek zostaną przesłane do Caritas diecezji sandomierskiej.

3. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– poniedziałek, 28.03. – od dzisiaj – Msze święte wieczorne będą sprawowane o godz. 18.00.

– wtorek, 29.03. – Nowenna do świętej Anny o godz. 17.30. Zapraszamy!

– środa, 30.03. – o godz. 17.30 Nabożeństwo do św. Józefa.

– czwartek, 31.03. – o godz. 17.30 – Droga Krzyżowa dla dzieci, a po niej Msza święta.

– piątek, 01.04. – Pierwszy Piątek miesiąca kwietnia. Możliwość spowiedzi od godz. 6.30 rano i od 17.00 po południu. Odwiedziny chorych w domach od godz. 8.30. O godz. 17.30 Droga Krzyżowa dla wszystkich, Nabożeństwo Pierwszego piątku będzie po Mszy świętej wieczornej, a następnie Droga Krzyżowa dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

– sobota, 02.04. – w tym dniu rozpoczynamy Rekolekcje Wielkopostne. Msze święte o godz. 7.00, 12.00 i o 18.00. Spotkanie rekolekcyjne dla dzieci Szkół Podstawowych o godz. 11.30. Program Rekolekcji jest uwidoczniony na tablicy ogłoszeń w przedsionku kościoła, na stronie Internetowej parafii oraz – w wersji „papierowej” – na bocznych ołtarzach. Jest to również Pierwsza Sobota miesiąca – po Mszy świętej wieczornej będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu, 15 minutowa refleksja prowadzona przez kapłana, a po niej modlitwa różańcowa w intencji wynagradzającej. Po Nabożeństwie, ok. godz. 19.15, odbędzie się rekolekcyjne spotkanie dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

4. Przyszła niedziela jest pierwszą niedzielą miesiąca kwietnia, stąd możliwość wsparcia Radia Maryja i TV Trwam poprzez ofiarę złożoną do puszek po każdej Mszy świętej. W marcu przekazaliśmy na ten cel 460 /czterysta sześćdziesiąt/ złotych. Bóg zapłać!

5. Także w przyszłą niedzielę jest organizowana dekanalna pielgrzymka autokarowa na Jasną Górę, na całonocne czuwanie w intencji powołań do Seminarium sandomierskiego. Wyjazd z Olbięcina w niedzielę, 03.04.2022., około godz. 14.00, powrót w poniedziałek w godzinach rannych.

6. Harcerskie dwie wieści:

– pierwsza: w I kwartale 2022 roku w naszym 5 Szczepie Harcerskim „Brzask” miało miejsce wiele radosnych wydarzeń, potwierdzających formacyjny rozwój Zuchów i Harcerzy. I tak: *nadano 9 zielono-pomarańczowych barw, *5 harcerzy złożyło Przyrzeczenie Harcerskie, *Grono Wędrowników powiększyło się o dwie osoby – samarytankę Kingę Iracką oraz samarytankę Martę Feruga, * czwórka Wędrowników zdobyła stopień Harcerki i Harcerza Orlego. Gratulujemy!

– druga: służba naszych harcerzy dla uchodźców z Ukrainy. W ostatnim czasie nasi harcerze angażują się w wiele inicjatyw na rzecz wsparcia udzielanego naszym sąsiadom z Ukrainy. Samodzielnie oraz we współpracy z Gminą Zaklików, ze Strażą pożarną, z Chorągwią Podkarpacką ZHP w Rzeszowie, także z Pomocą Społeczną w Zaklikowie i w Stalowej Woli, jak również z Urzędem Miasta w Stalowej Woli – z wielkim zaangażowaniem i empatią włączamy się we wszelką możliwą pomoc, organizując zbiórki darów, przygotowując pomoc humanitarną, szykując miejsca noclegowe i mieszkania dla uchodźców w Zaklikowie, czy też sortując dary i pełniąc dyżury wolontariackie w Przemyślu i Stalowej Woli. To jest czas naszej wielkiej harcerskiej próby i służby drugiemu człowiekowi znajdującemu się w potrzebie. Służby, której tak pieczołowicie uczyliśmy się od początku istnienia naszego Szczepu „Brzask”. Pragniemy podziękować wszystkim ludziom dobrej woli, którzy wspierają nas w tych działaniach oraz tym, którzy z nami współpracują i pomagają nam organizacyjnie i logistycznie. Zapewniamy, że począwszy od najmłodszych harcerzy, aż po dorosłych instruktorów będziemy pełnić tę służbę tak długo, jak będzie istniała taka potrzeba. Czuwaj!

7. Ofiary na kwiaty do Bożego Grobu oraz na tegoroczną dekorację Ciemnicy i Grobu Pańskiego można składać do 2 skarbonek z napisem „Kwiaty do Bożego Grobu 2022”. Skarbonki te znajdują się na bocznych ołtarzach. Bóg zapłać za każdy dar!

8. Za niecałe dwa tygodnie, w piątek , 08 kwietnia, przed Niedzielą Palmową z Sanktuarium Matki Bożej w Janowie Lubelskim wyruszą uczestnicy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej. Szczegóły znajdziemy na plakacie w przedsionku kościoła oraz na banerze umieszczonym na parkanie od ulicy Lubelskiej.

9. Informacja Burmistrza Zaklikowa: Burmistrz Miasta i Gminy Zaklików, Radni Rady Miejskiej w Zaklikowie i Sołtysi Gminy Zaklików zapraszają na WIOSENNE SPRZĄTANIE NASZEJ GMINY. Akcja odbędzie się w najbliższą sobotę, 02 kwietnia 22 roku. Start o godzinie 10:00, zakończenia akcji około godziny 14:00. Wystarczy połączyć się w mniejszą lub większą grupę, nazwać ją i wybrać lidera, określić gdzie chcemy posprzątać, a następnie zgłosić chęć udziału w akcji do swojego sołtysa albo sms-em na numer telefonu dostępny na plakatach, na stronie internetowej Gminy Zaklików czy na facebooku 5 Szczepu Harcerskiego „Brzask”. Odprawa liderów, instrukcje, potwierdzenie i przydział terenu dla grup odbędą się w sobotę, 2 kwietnia br., na Rynku zaklikowskim o godzinie 9.00. Zapraszamy więc wszystkich mieszkańców Gminy, Firmy, Organizacje i Stowarzyszenia do włączenia się w tę wspaniałą inicjatywę.

10. Zachęcamy do przekazania 1% podatku na działający przy naszej parafii 5 Szczep Harcerski „Brzask”. Ty, którzy już przekazali nam z tego tytułu środki serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać!

11. Prasa katolicka: Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i czytania katolickiej lektury.

12. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy przedstawicieli Rodzin mieszkających w Łysakowie Kolonii, numery od 43 do 56 (do końca numeracji). Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

13. Podziękowania:

– przedstawicielom Rodzin mieszkających w Łyskowie Kolonii numery od 30 do 38, dziękujemy za posprzątanie kościoła Świętej Trójcy oraz za ofiarę 140 złotych na kwiaty i środki czystości. Pracowały w poniedziałek: Wiesława Bura, Aleksandra Chmura, Zenona Czerwonka, Irena Małek, Teresa Mazurek oraz Teresa Pietras, natomiast w sobotę: Teresa Pietras. Bóg zapłać!

14. W minionym tygodniu odeszli do wieczności: 1/ + Władysław Kozik pochodzący ze Starych Baraków – zamieszkały w Lublinie – w jego intencji będą sprawowane 2 Msze święte od uczestników pogrzebu; 2/ + Bogumił Mazuś pochodzący z Ireny – zamieszkały w Paryżu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa