Ogłoszenia duszpasterskie, VIII Niedziela zwykła, Rok C – 27.02.2022.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
VIII Niedziela zwykła, Rok C – 27.02.2022.

 

1. Dzisiaj, w ostatnią niedzielę przed Wielkim Postem, rozpoczynamy 55. Tydzień modlitw o trzeźwość narodu pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa, budujmy trzeźwą i wolną Polskę”. Zapraszamy na godz. 16.30, na Nabożeństwo do Świętej Trójcy, które będzie sprawowane w intencji narodu ukraińskiego.

2. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– poniedziałek, 28.02. – po Mszy świętej porannej rozpoczynamy 40.godzinne Nabożeństwo Eucharystyczne – wystawienie Najświętszego Sakramentu i możliwość osobistej adoracji w ciągu całego dnia. O godz. 16.30 wspólna adoracja prowadzona przez kapłana. Zapraszamy!

– wtorek, 01.03. – ciąg dalszy 40.godzinnego nabożeństwa Eucharystycznego. Natomiast o godz. 16.30 – tak jak w każdy wtorek – Nowenna do świętej Anny. W te dwa dni przed Środą Popielcową znajdźmy chwilę czasu na osobiste spotkanie adoracyjne i modlitewne z naszym Zbawicielem. W tym dniu rozpoczynamy miesiąc marzec, który jest poświęcony świętemu Józefowi. Tak więc w każdą środę tego miesiąca zapraszamy na specjalne, 25 minutowe, Nabożeństwo do św. Józefa, które będzie sprawowane pół godziny przed Mszą świętą wieczorną, czyli o godz. 16.30.

– środa, 02.03. – Środa Popielcowa – rozpoczynamy okres Wielkiego Postu. Msze święte będą sprawowane o godz.: 7.00; 12.00 i o 17.00. Nabożeństwo do świętego Józefa o godz. 16.30. Ofiary złożone w tym dniu na tacę przeznaczone są na Caritas diecezji sandomierskiej. W Środę Popielcową obowiązuje: 1 – wstrzemięźliwość, czyli nie spożywamy pokarmów mięsnych. Do tej wstrzemięźliwości są zobowiązani wszyscy, którzy ukończyli 14-ty rok życia; 2 – post ścisły, inaczej post ilościowy, tzn. spożywamy jeden posiłek „normalny” i dwa posiłki w zmniejszonej ilości. Obowiązek postu ścisłego obejmuje osoby między 18-tym a 60-tym rokiem życia. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu przypadają Kwartalne dni modlitw o ducha pokuty.

– czwartek, 03.03. – Pierwszy Czwartek miesiąca marca: o godz. 16.30 – Droga Krzyżowa dla dzieci, a po Mszy świętej wieczornej modlitwy w intencji powołań do służby Bożej. Zapraszamy!

– piątek, 04.03. – liturgiczne święto św. Kazimierza Królewicza oraz Pierwszy Piątek miesiąca marca. Możliwość spowiedzi od godz. 6.30 rano i od 16.00 po południu. Odwiedziny chorych w domach od godz. 8.30. O godz. 16.30 Droga Krzyżowa dla wszystkich, a Nabożeństwo Pierwszego piątku będzie po Mszy świętej wieczornej. Natomiast o godz. 18.00 Droga Krzyżowa dla młodzieży przygotowującej się do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania.

– sobota, 05.03. – Pierwsza Sobota miesiąca – po Mszy świętej wieczornej będzie wystawienie Najświętszego Sakramentu, 15 minutowa refleksja różańcowa, a po niej modlitwa różańcowa w intencji wynagradzającej. Zapraszamy! W tym dniu przypada 33. rocznica sakry Biskupa Seniora Edwarda Frankowskiego – pamiętajmy w naszych modlitwach.

3. Przyszła niedziela jest pierwszą niedzielą miesiąca marca, stąd możliwość wsparcia Radia Maryja i TV Trwam poprzez ofiarę złożoną do puszek po każdej Mszy świętej. W lutym przekazaliśmy na ten cel 508,50 /pięćset osiem złotych i pięćdziesiąt groszy/. Bóg zapłać! Jest to również pierwsza niedziela Wielkiego Postu – Nabożeństwo Gorzkich Żali z kazaniem pasyjnym o godz. 16.30. Zapraszamy!

4. Również w przyszłą niedzielę, będziemy gościli w naszej parafii przedstawicieli Fundacji „Z Serca dla Serca”, która to Fundacja – w Skowierzynie, Gmina Zaleszany – prowadzi budowę Domu Hospicyjnego dla dzieci chorych na raka. Pod koniec każdej Mszy św. usłyszymy kilka informacji o tym przedsięwzięciu, a po zakończeniu liturgii będziemy mogli złożyć ofiarę na ten cel oraz porozmawiać z przedstawicielami wspomnianej Fundacji, przy wejściu do świątyni. Szczegóły znajdziemy na plakacie umieszczonym w przedsionku kościoła.

5. Komunikaty: 1/ Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski; 2/ Ks. Dyrektora Caritas Polska; 3/ Biskupów Diecezji: Przemyskiej, Rzeszowskiej i Zamojsko – Lubaczowskiej.

6. Apel Burmistrza Dariusza Toczyskiego do mieszkańców Gminy Zaklików: Wszyscy z niepokojem obserwujemy to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą. Trwa zbrojny atak Rosji na Ukrainę. W tej chwili solidaryzujemy się z całym narodem ukraińskim i wspieramy naszych najbliższych sąsiadów. Masowo organizowane są zbiórki i akcje, które mają pomóc obywatelom Ukrainy, zarówno tym, którzy zostali w swoim państwie jak i tym, którzy zdecydowali się przedostać do Polski. W związku z napotykaną skalą problemu i ludzkiego nieszczęścia zwracam się z prośbą o zgłaszanie się osób, które w razie zaistniałej potrzeby będą mogły i chciały przyjąć szukających schronienia Ukraińców.
Swoją pozytywną odpowiedź należy potwierdzić albo mailowo: sekretariat@zaklikow.pl , albo też telefonicznie: 668 829 408 lub 15 873 84 76 ( w godzinach pracy urzędu). Proszę również o włączenie się w samorządową akcję zbiórki potrzebnych materiałów rzeczowych.
W porozumieniu z Merostwem naszego miasta partnerskiego, którym jest Truskawiec na Ukrainie, zbieramy tylko nowe następujące rzeczy: pościele, koce, karimaty, śpiwory, ręczniki, środki higieny osobistej, pampersy dla dzieci i dla dorosłych oraz żywność długoterminową: gotowe dania typu ,,gorący kubek” lub w słoikach, herbata, kawa, cukier, mąka, kasze, makarony, konserwy.
W najbliższym czasie otrzymamy również numer konta, na które będzie można dokonywać wpłat.
Punkty zbiórek tych artykułów: codziennie w godzinach od 16.00 do 18.00. 1/ Zaklików – Oratorium Św. Wojciecha; 2/ Lipa – budynek OSP; 3/ Zdziechowice – budynek OSP.
Pomoc w organizacji zbiórek zaoferowali strażacy, harcerze, sołtysi i radni. O dalszych podejmowanych działaniach będziemy informowali na bieżąco na stronie Urzędu Miasta i Gminy.

7. Zachęcamy do przekazania 1% podatku na działający przy naszej parafii 5 Szczep Harcerski „Brzask”. Za wszystkie już przekazane nam z tego tytułu środki serdecznie dziękujemy. Bóg zapłać!

8. Prasa katolicka: Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Zachęcamy do nabywania i czytania katolickiej lektury.

9. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy przedstawicieli Rodzin mieszkających w Irenie, numery od 41 do 54 (do końca numeracji). Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

10. Podziękowania:

– przedstawicielom Rodzin mieszkających w Irenie dziękujemy za posprzątanie kościoła Świętej Trójcy oraz za ofiarę 220 złotych na kwiaty i środki czystości. Pracowali w poniedziałek: Grzegorz Babicz, Halina Babicz, Małgorzata Babicz, Danuta Igras, Natalia Igras, Iwona Krzysztoń, Krystyna Mróz, Wioletta Mróz, Longina Ostatek, Danuta Skiba i Urszula Sobala, natomiast w sobotę: Grzegorz Babicz, Halina Babicz, Natalia Igras, Iwona Krzysztoń, Krystyna Mróz i Danuta Skiba. Bóg zapłać!

11. W minionym tygodniu odeszli do wieczności 1/ + Piotr Czepiel zamieszkały w Gościeradowie; 2/ + Kazimiera Stefaniak ze Zdziechowic Drugich – w jej intencji będzie sprawowana 1 Msza święta od uczestników pogrzebu. Wieczny odpoczynek racz im dać Panie…

Proboszcz – ks. dr Michał Mierzwa