Ogłoszenia duszpasterskie, II Niedziela zwykła, Rok B – 17.01.2021.

Ogłoszenia duszpasterskie – parafia św. Anny w Zaklikowie
II Niedziela zwykła, Rok B – 17.01.2021.

1. Dzisiaj przeżywamy Dzień Judaizmu pod hasłem „Życie i śmierć”. Hasło to odnosi się do słów Księgi Powtórzonego Prawa: „Kładę dziś przed tobą życie i szczęście, śmierć i nieszczęście” (Pwt 30, 15). Dzień ten jest poświęcony wspólnej refleksji nad globalnym kryzysem spowodowanym pandemią koronawirusa.

2. Także dzisiaj o godz. 12.00 będzie/była sprawowana Msza święta w intencji Księdza Kanonika z okazji jego imienin, które przypadają w najbliższy wtorek 19 stycznia. Dostojnemu Solenizantowi życzymy obfitości łask od Boga, orędownictwa Maryi i opieki św. Henryka w każdym dniu kapłańskiego życia.

3. Również dzisiaj – z racji trzeciej niedzieli miesiąca stycznia – Nieszpory niedzielne o godz. 16.30.

4. W tym tygodniu rozpoczynamy „Kolędę Covidową” zamiast dotychczasowej tradycyjnej wizyty duszpasterskiej. Tak więc od najbliższej środy do 30 stycznia – z wyjątkiem niedzieli 24.01. – zapraszamy parafian do naszego kościoła na godz. 17.00, na Mszę świętą i spotkanie kolędowe według grafiku, który zamieszczony jest na ten tydzień w ogłoszeniach, a pełny grafik znajduje się na stronie Internetowej parafii i w przedsionku świątyni. Podczas tych spotkań modlić się będziemy o Boże błogosławieństwo dla naszych Rodzin oraz otrzymamy pamiątki kolędowe.

5. W liturgii i w duszpasterstwie nadchodzącego tygodnia przeżywać będziemy:

– poniedziałek, 18.01. – początek Tygodnia modlitw o jedność chrześcijan.

– wtorek, 19.01. – liturgiczne wspomnienie św. Józefa Sebastiana Pelczara, biskupa. O godz. 16.30 Nowenna do świętej Anny. W tym dniu w martyrologium rzymskim wspominamy także św. Henryka, biskupa i męczennika żyjącego w XII wieku w Uppsali, w ówczesnej stolicy Szwecji. W naszych modlitwach polecajmy Bogu Wszechmogącemu Solenizanta, Księdza Kanonika Henryka Krzyżanowskiego.

– środa, 20.01. – o godz. 17.00 Msza św. i spotkanie „kolędowe” dla mieszkańców Zdziechowic Pierwszych.

– czwartek, 21.01.– liturgiczne wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy. O godz. 17.00 Msza św. i spotkanie „kolędowe” dla mieszkańców Zdziechowic Drugich.

– piątek, 22.01. – o godz. 17.00 Msza św. i spotkanie „kolędowe” dla mieszkańców Józefowa, Baraków Nowych i Baraków Starych.

– sobota, 21.01. – o godz. 17.00 Msza św. i spotkanie „kolędowe” dla mieszkańców Antoniówki, Ireny, Karkówki, Łążka Zaklikowskiego i Łysakowa Kolonii.

6. W przyszłą niedzielę, z racji 24 dnia miesiąca, o godz. 16.30 będzie sprawowane nabożeństwo do św. Bartłomieja, którego obraz – znajdujący się w bocznej kaplicy naszego kościoła – został gruntownie odnowiony w minionym roku. Zapraszamy więc na wspólną modlitwę wszystkich czcicieli świętego Apostoła Bartłomieja.

7. Przyszła niedziela zwana jest Niedzielą Słowa Bożego. W roku 2019 papież Franciszek ustanowił III Niedzielę zwykłą dniem poświęconym celebracji, refleksji oraz krzewieniu Słowa Bożego (por. List Apostolski „Aperuit illis”).

8. Również w przyszłą niedzielę, o godz. 9.00, będzie sprawowana Msza święta w intencji Księdza Tomasza z racji jego imienin, które przypadają w czwartek następnego tygodnia, tj. 28 stycznia 2021 roku.

9. W dniu 31 grudnia minionego roku dh Michał Magolan Harcerz Orli i 12 stycznia 21 roku dh. Diana Mróz, po pozytywnym zamknięciu prób instruktorskich, złożyli Zobowiązanie Instruktorskie na stopień Przewodnika Związku Harcerstwa Polskiego. Na obecną chwilę mamy zatem już trójkę młodych instruktorów w naszym 5 Szczepie harcerskim Brzask. Kolejna dwójka pracuje nad dokończeniem prób w tym trudnym pandemicznym okresie. Wejście młodych harcerzy w grono instruktorskie jest owocem ich kilkuletniej pracy nad sobą, wielkiego zaangażowania w życie Szczepu i świadectwem dojrzałej deklaracji obrania harcerskiej drogi na całe życie. To również wielkie wsparcie dla naszej kadry dorosłych instruktorów i nadzieja na przyszłość naszego Szczepu.

10. W minionym tygodniu wędrownicy z 65 DW „Sokół” i 55 DW „Szum Bum” oraz młodzi instruktorzy podjęli się remontu harcówki i kuchni w Oratorium św. Wojciecha. Zostały wyczyszczone, wytynkowane i odmalowane ściany i sufity, oczyszczone i pomalowane drzwi, poprawiona została podłoga, wymienione listwy przypodłogowe, a dywan został oddany do gruntownego czyszczenia. Dziękujemy szczególnie członkom Koła Łowieckiego „Tur” Zaklików, którzy wsparli finansowo nasz remont kwotą 500 zł. Liczymy na to, że szybko uda się wrócić do normalnego trybu pracy w odnowionych murach harcówki.

11. Dzisiejszej niedzieli ruszają zapisy na wielką harcerską przygodę pod żaglami. W dniach od 19 do 25 kwietnia, korzystając z dotacji Wojewody Podkarpackiego w ramach Świetlic Podwórkowych, wyruszamy na tygodniowy rejs szkoleniowy po mazurskich jeziorach. Rejs jest częścią składową szerszego projektu żeglarskiego, w którego skład wchodzą spotkania marynistyczne, tygodniowy rejs na Mazurach i jednodniowy piknik żeglarski na jeziorze Machów k/Tarnobrzegu. Na ten wyjazd nie ma ograniczeń wiekowych, rejs organizowany jest przez profesjonalną firmę „Grupa Woda” z Tarnobrzegu na nowoczesnych, bezpiecznych i bardzo komfortowych jachtach. Będzie również istniała możliwość wykorzystania bonów turystycznych. Wszelkie szczegółowe informacje rozesłane zostały w grupach harcerskich.

12. Prasa katolicka: Gość Niedzielny oraz Niedziela znajduje się na bocznym ołtarzu świętego Józefa. Zachęcamy do nabywania i czytania katolickiej lektury.

13. Do sprzątania kościoła Świętej Trójcy zapraszamy przedstawicieli Rodzin zamieszkałych przy ul. Zachodniej, numery od 1 do 9. Sprzątanie w poniedziałek i w sobotę w godzinach ustalonych z Panem Kościelnym.

14. Podziękowania:

– dziękujemy za składane ofiary kolędowe dla parafii św. Anny w Zaklikowie. Bóg zapłać!

– przedstawicielom Rodzin mieszkających przy ul. Wesoła, numery od 25 do końca ulicy, dziękujemy za posprzątanie kościoła Świętej Trójcy oraz za ofiarę 170 złotych na kwiaty i środki czystości. Pracowali w poniedziałek: Krzysztof Niekra, Monika Niekra, Jerzy Nowakowski, Joanna Wojniak i Barbara Zając, natomiast w sobotę: Beata Golecka, Jerzy Nowakowski, Dorota Paszko, Piotr Paszko, Bartosz Wojniak, Joanna Wojniak, Krzysztof Wojniak, Oskar Wojniak i Barbara Zając. Swój dar na kwiaty i środki czystości ofiarowali również Jan Stryjecki i Zofia Zakościelna. Bóg zapłać!

15. W minionym tygodniu odszedł do wieczności +Mieczysław Pęzioł z Zaklikowa – w jego intencji będą sprawowane 3 Msze święte od uczestników pogrzebu. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…

Proboszcz – Ks. dr Michał Mierzwa