„Wierzę, mocno wierzę!” I Komunia święta 2019

Ten refren ulubionej piosenki tegorocznych dzieci I-komunijnych wypełnił zaklikowską świątynię. Druga niedziela maja stała się niepowtarzalnym dniem dla 26 dzieci naszej parafii, które podczas Mszy świętej o godzinie 12.00 po raz pierwszy przyjęły Pana Jezusa do swoich serc.

Słoneczną niedzielę poprzedził nieco pochmurny piątek, kiedy dzieci doświadczyły Bożego Miłosierdzia podczas spowiedzi świętej.

Dzień I Komunii przebiegł w radosnym, ale jednocześnie głębokim duchowo klimacie. Celebracji przewodniczył ks. proboszcz Michał Mierzwa, który także skierował do dzieci okolicznościowe kazanie.

Uroczystą celebrację rozpoczęło błogosławieństwo dzieci, udzielone u progu świątyni przez kapłana oraz rodziców.
Asystę liturgiczną podczas Mszy świętej zapewnili ojcowie i mamy dzieci komunijnych. Dzięki temu ich pociechy mogły w skupieniu i spokoju przyjąć Pana Jezusa oraz radośnie śpiewać na Jego cześć. Rodzice zaangażowali się w skierowanie prośby o udzielenie I Komunii Świętej swym dzieciom, czytania, psalm, modlitwę powszechną i procesję z darami. Na koniec podziękowali kapłanom, katechetom, dyrekcji, nauczycielom i wszystkim bliskim za wszelkie dobro.

Warto podkreślić niesamowitą radość dzieci, przejawiającą się w wyjątkowym śpiewie i uśmiechach nie schodzących z twarzy.

Wielkie świadectwo wiary i oddania dla parafii złożyli rodzice tych dzieci, którzy przez cały rok wraz z dziećmi czynnie angażowali się w coniedzielną Mszę świętą (każdej niedzieli 3 rodziny – czytania, modlitwa powszechnych i procesja z darami), uczestniczyli w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych, a także w dni poprzedzające uroczystość zatroszczyli się o porządek wewnątrz i na zewnątrz świątyni.

Jako dar dla świątyni od dzieci i rodzin złożyli dwa ornaty mszalne – z wizerunkiem św. Anny, patronki parafii oraz patriotyczny z wizerunkiem Matki Boże j Królowej Polski.

Kontynuacją Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej jest Biały Tydzień, podczas którego dzieci dziękują Bogu i ludziom za łaski i wychowanie. Każde dziecko czynnie angażowało się w tych dniach w przebieg liturgii. Ostatnim akcentem Białego Tygodnia było wstąpienie dzieci do grup parafialnych – 25 Gromady Zuchowej „Poszukiwacze skarbów”, Scholi Dziecięcej “Ignis” lub ministrantów.

Za całoroczne przygotowanie dzieci klas III naszej Parafii (SP z Zaklikowa i SP ze Zdziechowic) odpowiadał ks. wikariusz Kamil Dziurdź oraz pani katechetka Izabela Spyra, która dodatkowo zatroszczyła się o stronę muzyczną.

 

Zdjęcia – Krystyna Hamera