Panama w Zaklikowie

10 149 km w linii prostej – tyle dzieli Zaklików od Panama City – stolicy Panamy, leżącej w Ameryce Środkowej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. To właśnie w stolicy od 22 do 27 stycznia odbyły się centralne wydarzenia 34. Światowych Dni Młodzieży. Ten dystans nieco się zmniejszył dzięki naszej parafiance z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Gabrieli Janik, która podczas niedzielnych Mszy świętych opowiedziała o swoich wrażeniach z pobytu na tym młodzieżowym festiwalu wiary na krańcu świata.

Gabriela, ukazując znaczenie i cel Światowych Dni Młodzieży, zainicjowanych przez św. Jana Pawła II, w pierwszej części relacji z pomocą zgromadzonych zdjęć i filmów opowiedziała o pobycie w diecezji Chitre, który był pierwszym etapem wyprawy. Wspominała życzliwe przyjęcie przez Panamczyków podczas tzw. „dni w diecezjach” (15-21 stycznia), poprzedzających wydarzenia centralne w stolicy kraju. Była to okazja do poznania kultury Panamy, latynoskich sposobów wyznawania wiary w Boga czy też lokalnych potraw i zwyczajów. Ale chyba najistotniejsze było poznanie samych Panamczyków oraz młodych chrześcijan z całego świata, co niewątpliwie poszerzyło horyzonty i umocniło wiarę.

W kolejną niedzielę nastąpi druga część relacji z Panamy – tym razem dotyczyć będzie pobytu w Panama City- stolicy kraju, gdzie młodzi z całego świata spotkali się z papieżem Franciszkiem.

Zapraszamy!