„Zaśpiewajmy świętej Cecylii!” Zaklikowskie śpiewanie na Bożą chwałę

W czwartkowy wieczór 22 listopada w urokliwym zabytkowym modrzewiowym kościele św. Anny zaklikowscy parafianie po raz kolejny wzięli udział we wspólnym świętowaniu wspomnienia św. Cecylii – patronki muzyki i śpiewu kościelnego.

Radosne czczenie tej wyjątkowej Patronki rozpoczęła uroczysta Eucharystia o godz. 17.00, którą swym śpiewem uświetnił Chór „Gloria” i Schola „Cantae Deo”.

Po Mszy świętej nastąpiła dalsza część wspólnego śpiewania na cześć św. Cecylii. Wystąpiły zespoły śpiewacze i grupy muzyczne, działające przy parafii: Chór „Gloria”, Schola „Cantate Deo”, Schola Dziecięca „Ignis” oraz powstałe w ostatnim roku – Harcerska Grupa Muzyczna i Młodzieżowy Zespół Wokalno-Instrumentalny.
Każda z grup zaprezentowała trzy utwory – dwa we własnym wykonaniu oraz trzeci do wspólnego śpiewania z obecnymi w świątyni wiernymi.

Chór „Gloria” pod kierunkiem dyrygenta pana Stanisław Długosza zaśpiewał „Głoś Imię Pana” i „Omni die dic Mariae”, a wspólnie z wiernymi zaśpiewano „Wielbić Pana chcę”.

Schola „Cantate Deo”, prowadzona przez panią Agnieszkę Krawczyk zaprezentowała utwory „Uwielbiajcie Pana” i „Gdzie jesteś Panie Boże?”. Wspólnie ze scholą odśpiewano piękną pieśń „Maryjo nasza Matko”.

Z kolei Harcerska Grupa Muzyczna, którą kieruje druhna Katarzyna Daniel, w związku z obchodzonym 100-leciem Niepodległości Polski, przedstawiła utwory patriotyczne. Dwa z nich pochodziły z projektu „Panny Wyklęte” Darka Malejonka i Maleo Reggae Rockers. Harcerze w ambitnych muzycznie piosenkach „Tam, gdzie nie ma słów” oraz „Jedna chwila” opowiedzieli historię bohaterskich kobiet z grona Żołnierzy Niezłomnych – anonimowej bohaterki Powstania Warszawskiego oraz Danuty Siedzikówny „Inki”. Śpiewowi towarzyszyły scenki rodzajowe. Wspólnie ze wszystkimi zaśpiewano wojskową pieśń „Maszeruja strzelcy”.

Powstały kilka miesięcy temu Młodzieżowy Zespół Wokalno – Instrumentalny, którym opiekuje się ks. proboszcz Michał Mierzwa, zaprezentował „Ubi caritas” oraz „O Chryste, Zbawco nasz”. Do wspólnego śpiewania zachęcił kanon „Nie bój się, nie lękaj się…”.

Na zakończenie wystąpiły najmłodsze wykonawczynie – Schola Dziecięca „Ignis”, prowadzona przez katechetkę panią Izabelę Spyrę. Dziewczynki zaśpiewały „Kto spożywa moje Ciało” oraz porywający i skoczny utwór „Raduje się dusza ma…”. Jako finał wspólnego świętowania wraz z wiernymi odśpiewano „Jesteś Królem!”.

Kolejny „Wieczór cecyliański”, a drugi w tej formie wspólnego śpiewania, cieszy się coraz większą popularnością wśród parafian. Wspólne śpiewanie niewątpliwie łączy, prowadząc dobre myśli ku Bogu i drugiemu człowiekowi!

 

Zdjęcia – Sylwia Janiszewska