Nasza Babcia jest w niebie

Każdego roku dzień 26 lipca w naszej parafii jest bardzo odświętnie przeżywany. Wtedy to w uroczystość Świętej Anny, Patronki wspólnoty, przypada jeden z dwóch głównych odpustów. Mama Matki Bożej i Babcia Pana Jezusa, a więc i nasza, jest wspominana i czczona.

Msze święte, sprawowane w kościele św. Anny na cmentarzu w porządku niedzielnym, zgromadziły wielu parafian. Eucharystię o godz. 10.30 od strony muzycznej wzbogaciła Schola „Cantate Deo”.

Sumę odpustową o godz. 12.00 celebrował i okolicznościowe kazanie wygłosił ks. dr Władysław Kret, kapłan diecezji rzeszowskiej. Liturgię ubogacił śpiew naszej Scholi Dziecięcej „Ignis”, która zadebiutowała w nowych strojach, przysłanych prosto z Burundi w Afryce przez zaprzyjaźnione siostry zakonne. W liturgię zaangażowały się również pozostałe grupy duszpasterskie – ministranci i lektorzy, Wspólnota Lektorów Dorosłych oraz harcerze. Obecni byli kapłani z dekanatu Zaklików.

Po południu na godz. 16.30 zaproszone zostały wszystkie dziewczęta i panie, noszące imię Anna. W nabożeństwo do świętej Patronki polecano je Jej opiece, zaś o godz. 17.00 sprawowana była Msza święta w intencji Solenizantek z całej parafii.

Kult tej wyjątkowej świętej – Mamy Maryi i Babci Pana Jezusa, obecny jest na tej ziemi już od wieków. Kościół cmentarny, pochodzący z 1580 roku, nosi jej Imię, a w głównym ołtarzu mieści Jej obraz. Podobny wizerunek Anny Samotrzeciej (św. Anny, Maryi i Jezusa) znajduje się w kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej, zbudowanym w 1608 roku.

Od ponad roku Ks. Proboszcz Michał Mierzwa czyni starania, aby na nowo zdynamizować kult św. Anny. Dzieje się to m.in. poprzez cotygodniową wtorkową Nowennę ku Jej czci, naukę nowych pieśni o św. Annie czy okolicznościowe kazania. Coraz większa liczba Parafian odkrywa na nową tę wyjątkową Postać – patronkę rodzin wielopokoleniowych, niezastąpioną pomoc w wychowaniu dzieci i wnuków czy też w wyproszeniu daru upragnionego potomstwa.

Zachęcamy Parafian i Gości do uczestnictwa we wtorkowej Nowennie do św. Anny, odbywającej się pół godziny przed Mszą świętą wieczorową.

Św. Anno – patronko naszej parafii – módl się za nami!

 

Zdjęcia – Sylwia Janiszewska