Cze 02

Zaklikowski dzień dziękczynienia

Na zakończenie Białego Tygodnia w sobotę 2 czerwca dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami, rodzeństwem,  krewnymi  i wychowawcami klas udali się do Krakowa na pielgrzymkę dziękczynną za wyjątkowy czas I Komunii Świętej. Już o 6.00 rano 154 osobowa grupa zgromadzona w 3 autokarach ruszyła w stronę “Miasta św. Faustyny i św. Jana Pawła II” pod kierunkiem ks. Kamila Dziurdzia i p. Izabeli Spyry.

Pierwszym punktem wyjazdu było “Centrum św. Jana Pawła II”, gdzie pielgrzymi razem z kilkuset dziećmi komunijnymi z całej Polski dziękowali Bogu za najlepszy “prezent” – Pana Jezusa! Następnie przy pomocy przewodnika poznali historię i zwiedzili piękną świątynię, poświęconą “Największemu z Rodu Polaków”. Wielkie wrażenie na wszystkich zrobiły mozaiki w Górnej Świątyni, pokrwawiona sutanna Jana Pawła II z dnia zamachu na Jego życie oraz kaplice w Dolnej Świątyni – m.in. ta z papieską płytą nagrobną, przywiezioną z Watykanu.

Z “Centrum św. Jana Pawła II” pielgrzymi udali się do pobliskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Zwiedzili Bazylikę, miejsce życia św. Siostry Faustyny oraz Kaplicę ze znanym na cały świecie obrazem Jezusa Miłosiernego. Tam oddali cześć Jezusowi i relikwiom Apostołki Miłosierdzia.

Z Sanktuarium Miłosierdzia wszyscy ruszyli w kierunku Wawelu, gdzie zwiedzili Katedrę z Ołtarzem Ojczyzny (relikwiami św. Stanisława) i Grobami Królów Polskich, Kaplicę Srebrnych Dzwonów i Dziedziniec Zamkowy.

Ze Wzgórza Wawelskiego udali się do kolejnego wyjątkowego miejsca – “królestwa” Smoka Wawelskiego! Po spotkaniu ze “strażnikiem Wawelu” wszyscy ruszyli plantami w kierunku Rynku. Po drodze dzieci i ich bliscy zobaczyli sławne “Okno Papieskie” przy ul. Franciszkańskiej 3, gdzie polski Papież wielokrotnie spotykał się z młodzieżą.

Po dotarciu na Krakowski Rynek przyszła pora na czas wolny dla dzieci i ich bliskich. Była to okazja na posiłek, zakup pamiątek, a także zwiedzenie Kościoła Mariackiego czy Sukiennic.

O godz. 17.00 pielgrzymi wyruszyli w drogę powrotną. W jej trakcie nie brakło radosnych śpiewów!

To wyjątkowe zwieńczenie rocznego przygotowania do dnia I Komunii świętej z pewnością przyniesie obfite duchowe owoce, w czym z pewnością wspomogą z nieba św. Faustyna i św. Jan Paweł II !

Zdjęcia – Izabela Spyra