„Chleba z nieba Panie Boże daj!”

Te słowa znanej i lubianej przez najmłodszych piosenki bardzo trafnie wybrzmiały w naszej Parafii w ostatnią niedzielę maja. Wtedy to 64 dzieci podczas wyjątkowej Mszy świętej w plenerze na placu klasztornym w Radnej Górze po raz pierwszy przyjęły Pana Jezusa do swoich serc.

Słoneczną niedzielę poprzedził równie słoneczny piątek, kiedy doświadczyły one Bożego Miłosierdzia podczas pierwszej spowiedzi świętej.

Dzień I Komunii przebiegł w radosnym, ale jednocześnie głębokim duchowo klimacie. Celebracji w plenerze (wynikłej z trwającego remontu świątyni parafialnej) przewodniczył Ksiądz Proboszcz Michał Mierzwa. Rozpoczęło ją błogosławieństwo dzieci, udzielone u progu „świątyni pod niebem” przez kapłana oraz rodziców.

W kazaniu Ksiądz Proboszcz wskazał, że dzięki spowiedzi świętej i przyjętej komunii Trójca Przenajświętsza jest szczególnie obecna w tej wyjątkowej świątyni, w ich sercach i w rodzinach.

W tym niepowtarzalnym dniu obstawę liturgiczną zapewnili ojcowie i mamy dzieci komunijnych. Dzięki temu ich pociechy mogły w skupieniu i spokoju przyjąć Pana Jezusa oraz radośnie śpiewać na Jego cześć. Rodzice zaangażowali się w skierowanie prośby o udzielenie I Komunii Świętej swym dzieciom, czytania, psalm, modlitwę powszechną i procesję z darami. Na koniec podziękowali obecnym Kapłanom, Siostrom Józefitkom, Katechetom, Dyrekcji, Wychowawcom, Nauczycielom i wszystkim bliskim za wszelkie dobro.

Warto podkreślić niesamowitą radość dzieci, przejawiającą się w wyjątkowym śpiewie i uśmiechach nie schodzących z twarzy.

Wielkie świadectwo wiary i oddania dla Parafii złożyli rodzice tych dzieci, którzy przez cały rok wraz z dziećmi czynnie angażowali się w coniedzielną Mszę świętą o godz. 10.30 (każdej niedzieli 3 rodziny – czytania, modlitwa powszechnych i procesja z darami), uczestniczyli w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych, a także zatroszczyli się o przygotowanie placu przy klasztorze do Mszy świętej oraz kaplicy zakonnej do przeżywania Białego Tygodnia.

Jako dar dla świątyni od dzieci i rodzin w procesji z darami złożona została odnowiona zabytkową (ponad 250-letnia) monstrancja.

Kontynuacją Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej jest Biały Tydzień, podczas którego dzieci dziękują Bogu i ludziom za łaski i wychowanie. Każde dziecko czynnie angażuje się w tych dniach w przebieg liturgii.

Ostatnim akcentem Białego Tygodnia będzie możliwość wstąpienia dzieci do grup parafialnych –  Gromady Zuchowej, Scholi Dziecięcej “Ignis” lub ministrantów (chociaż tak się składa, że zdecydowana większość tych dzieci już od dawna do nich należy;).

Sobota to dzień pielgrzymki dziękczynnej do Krakowa śladami św. Jana Pawła II (Centrum św. Jana Pawła II “Nie lękajcie się!”, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Wawel, “Okno Papieskie” i Rynek). Wybiera się na nią ponad 150 osób z grona dzieci i ich najbliższych!

Za całoroczne przygotowanie dzieci klas III naszej Parafii (SP z Zaklikowa i SP ze Zdziechowic oraz dzieci spoza tych szkół) odpowiadał Wikariusz Ks. Kamil Dziurdź oraz Katechetka P. Izabela Spyra, która dodatkowo zatroszczyła się o stronę muzyczną.

Jako duszpasterze składamy podziękowania za zaangażowanie się w organizację tego wyjątkowego dnia: rodzicom dzieci komunijnych za przygotowanie placu, ołtarza i dekoracji kwiatowej; siostrom Józefitkom za gościnę i pomoc w organizacji i przebiegu uroczystości; Gminnemu Ośrodkowy Kultury w Zaklikowie za użyczenie sprzętu nagłaśniającego; strażakom z OSP Zdziechowice i z OSP Zaklików za pomoc przy kierowaniu ruchem samochodowym.

 

Zdjęcia – Krystyna Hamera