«

»

Kwi 02

Dekoracje świąteczne 2018

Wystrój świątyni w czasie świąt i uroczystości pomaga w głębszym przeżyciu wyjątkowych wydarzeń religijnych. Tak jest zwłaszcza podczas Triduum Paschalnego i Świąt Wielkanocnych. Zabytkowa drewniana zaklikowska świątynia pw. św. Anny niewątpliwie sprzyja zadumie i modlitwie. 

W tym roku motywem przewodnim dekoracji Ciemnicy i Bożego Grobu była prosta i surowa forma, czego wyrazem były naturalne materiały – drewno i cegła.

Ciemnica – symbol więzienia, w którym przebywał Chrystus po pojmaniu, czekając na poranny proces, to wykonane ze starego pnia lipy tabernakulum, zamykane stalową kratą. Obok niego w mniejszych drewnianych pniach umiejscowione zostały kwiaty – fioletowe i białe goździki. Refleksji modlitewnej sprzyjało fioletowe tło oraz oświetlenie – czerwone LED i białe punktowe, skierowane na wizerunek Jezusa za kratą (wykonany przez bieszczadzkiego artystę Zdzisława Pękalskiego).

Grób Pański – zbudowany został z prawie 400 czerwonych cegieł. Składa się z ławy pogrzebowej na Ciało (podobnie, jak miało to miejsce w grobie jerozolimskim) oraz podwyższenia na monstrancję z Najświętszym Sakramentem. Zgodnie z tradycją pogrzebową z czasów Jezusa, Ciało zostało owinięte w płótno, zaś Twarz nakryta chustą. Obok nóg Chrystusa znalazły się zakrwawione narzędzia zbrodni – młotek i gwoździe. Ozdobą grobu jest ponad 150 białych róż.  Zadumie sprzyja oświetlenie – czerwone LED (po zmartwychwstaniu zmienione na kolor błękitny), białe LED oraz białe punktowe, ukierunkowane na Najświętszy Sakrament.

Po zmartwychwstaniu Chrystusa w grobie pozostał tylko całun pogrzebowy oraz chusta z Twarzy Zbawiciela. Na miejscu Ciała znalazł się wielki okrągły chleb, przekrojony przez połowę – symbol Chrystusa, który pozostał wśród nas w Eucharystii pod postacią chleba.

Dodatkowo świątynię ozdobiły kompozycje z białych róż przy tabernakulum oraz kolorowe tulipany i goździki przed balaskami.

Tegoroczną Ciemnicę i Grób Pański zaprojektował i wykonał wraz z młodzieżą z grona harcerzy, ministrantów i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży ks. Kamil Dziurdź.

Dekorację kwiatową przygotowała Pani Agnieszka Pąk wraz z Panią Edytą Dragan.

 

Zdjęcia – Sylwia Janiszewska, Mirosław Dwornikiewicz