Harcerski zlot w Stalowej Woli

Każdego roku 22 lutego skauci i harcerze na całym świecie obchodzą Dzień Myśli Braterskiej, związany z urodzinami założycieli skautingu – generała Roberta Baden-Powella i jego żony Olave. Z tej okazji składają sobie życzenia, spotykają się na uroczystych zbiórkach, biwakach czy zlotach. Nie inaczej było w tym roku, kiedy to z tej okazji odbył się hufcowy XXI Złaz DMB w Stalowej Woli. Jego tematem przewodnim, obok harcerskiego braterstwa było życie i wartości, jakimi kierowali się Żołnierze Wyklęci. 

W dniach od 23 do 25 lutego prawie 350 harcerzy z Lasowiackiego Hufca ZHP im. Powstańców Styczniowych w Stalowej Woli i środowiska z sąsiednich hufców (m.in.  z Janowa Lubelskiego, Kolbuszowej, Zarzecza czy Gorzyc) spotkało się na złazie, którego bazą była Publiczna Szkoła Podstawowa nr 12 w Stalowej Woli.

Wśród nich nie mogło zabraknąć naszych harcerzy, którzy w prawie 70-osobowej reprezentacji 5 SH „Brzask” po raz pierwszy uczestniczyli w tego typu wydarzeniu.

Pierwszy piątkowy dzień złazu rozpoczął się uroczystym apelem, a po nim miała miejsce kolacja. Wspólne zabawy i śpiewanki poprzedziły długo wyczekiwany koncert Darka Malejonka i jego córki Kasi Malejonek w ramach projektu „Panny Wyklęte”. Koncert – jedyny w swoim rodzaju, bardzo kameralny i przeplatany rozmowami o wartościach, doskonale wprowadził harcerzy w fabułę tegorocznego zlotu. Na zakończenie dnia odbyła się wyjątkowa harcerska Droga krzyżowa, kiedy to rozważania (dialog młodego człowieka z Jezusem) przeplatane były zupełnym milczeniem ponad 300 młodych ludzi – niesamowite przeżycie!

Drugi dzień zlotu związany był głównie z Grą miejską „Tropem Żołnierzy Wyklętych”. Każdy z 21 patroli wcielił się w oddział podziemia, który miał przeprowadzić akcję sabotażową. Patrole otrzymały odpowiednie mapy miasta z punktami kontrolnymi oraz konieczne pakiety. W grę zaangażowała się Komenda Powiatowa Policji i Państwowej Straży Pożarnej. Po obiedzie i popołudniowym odpoczynku przyszedł czas na spotkanie z gościem z Głównej Kwatery ZHP- phm. Rafałem Mareschem z Wydziału Wychowania Wodnego. Dowiedzieliśmy się dużo interesujących rzeczy o wyjątkowym człowieku- generale Mariuszu Zaruskim oraz o żaglowcu harcerskim „Zawiszy Czarnym”, na którym każdy harcerz może popłynąć! Na zakończenie dnia odbyło się uroczyste świeczkowisko z udziałem zaproszonych gości. Kominek ukazał wartość braterstwa i bezinteresownej służby, jakimi cechował się założyciel skautingu gen. Robert Baden-Powell, Żołnierze Wyklęci oraz do których dążą współcześni harcerze. Zwieńczeniem dnia był film pt. „Pseudonim Anoda” o życiu jednego z Żołnierzy Niezłomnych, przyjaciela hm. płk. Leszka Włodka, z którym mieliśmy się spotkać już w niedzielę. Jak każdego wieczoru czynna była harcerska kawiarenka – miejsce spotkań i wspólnych harcerskich śpiewów.

Trzeciego dnia po uroczystej harcerskiej Mszy świętej w kościele pw. Opatrzności Bożej nasi harcerze uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu – gościem był hm. płk. Leszek Włodek, Żołnierz Wyklęty i Bohater Szarych Szeregów, który opowiedział harcerzom niezwykłe historie ze swojego życia, kiedy walczył zarówno podczas wojny, jak i w trudnych czasach stalinizmu, kiedy był więziony. Po spotkaniu nadszedł czas na apel kończący złaz, podsumowania i wręczenie nagród:  I miejsce w Grze miejskiej „Tropem Żołnierzy Wyklętych” zajął patrol 65 DSH „Niezłomni” z Zaklikowa; I miejsce w kategorii „Najciekawszy list do Żołnierza Wyklętego” otrzymał patrol „Fafkulce” z Janowa Lubelskiego, zaś zwycięzcą w kategorii „Najbardziej kreatywna rymowanka patriotyczna w stylu reggae” został patrol „Huragan” ze Stalowej Woli. 

Wyjątkowy Zlot, pierwszy dla naszego szczepu, był wyjątkowym czasem doświadczenia harcerskich klimatów oraz zawierania nowych znajomości! Nie możemy już doczekać się kolejnych złazów!

 

Zlot mógł się odbyć dzięki wsparciu Prezydenta Lucjusza Nadbereżnego i Urzędu  Miasta w Stalowej Woli, który sfinansował wyjątkowy koncert Darka Malejonka i Kasi Malejonek!

 

 

Link do zdjęć:

https://photos.app.goo.gl/v6kwfexe6m7bZBfP2

 

Linki do artykułów prasowych:

https://sandomierz.gosc.pl/doc/4524081.W-koncu-sie-zeszli

https://sandomierz.gosc.pl/doc/4533599.Niezlomni-najlepsi