Afrykańskie klimaty w zimowym Zaklikowie!

Od piątku 26 stycznia do niedzieli 28 stycznia gościliśmy w naszej parafii dwie Siostry Karmelitanki z Burundi w Afryce: Siostrę Jacqueline i Siostrę Esperance. Siostry spotkały się z dziećmi i młodzieżą naszej parafii oraz zostały przyjęte przez Siostry Opatrzności Bożej w Irenie. W niedzielę zaś Karmelitanki mogły zobaczyć się z parafianami podczas każdej Mszy świętej, dzieląc się swoim doświadczeniem posługi w Burundi.

Piątek i sobota to czas spotkań Sióstr z dziećmi i młodzieżą. Swoje spotkania miały dziewczęta ze Scholi Dziecięcej „Ignis” oraz ministranci i lektorzy. W sobotę wieczorem Siostry spotkały się z harcerzami i z radością wzięły udział w harcerskiej zabawie karnawałowej.

W niedzielę siostra Jacqueline, mówiąca biegle po polsku, opowiedziała o swojej posłudze wśród dzieci i młodzieży w Burundi, gdzie wraz z innymi siostrami prowadzi przedszkole. W planach jest budowa budynków szkoły podstawowej oraz średniej, aby zapewnić godne warunki edukacji,  a tego brakuje w tamtejszym kraju. Siostra Esperance, mówiąca po francusku, przy pomocy tłumacza – Ks. Proboszcza, przybliżyła parafianom sprawę powołań zakonnych w Burundi – wraz z Siostrą Jacqueline odpowiadają za formację kandydatek do ich zakonu.

Wieczorem Siostry wzięły udział w „Zaklikowskim Kolędowaniu”, które odbyło się w Gminnym Ośrodku Kultury. Wraz ze Scholą Dziecięcą „Ignis” i Ks. Proboszczem wykonały dla wszystkich piękną piosenkę w ich rodowity języku.

Dziękujemy Siostrom Jacqueline i Esperance za odwiedziny naszej wspólnoty parafialnej! Mamy nadzieję na ponowne spotkanie – tym razem być może już na afrykańskiej ziemi!

 

Zdjęcia – Sylwia Janiszewska, Dominika Dwornikiewicz