„Pójdźmy wszyscy do stajenki…” w Starych Barakach!

W ostatnich latach w naszej Ojczyźnie w czasie Świąt Bożego Narodzenia coraz częściej można zobaczyć tzw. „żywe szopki”. Tego wyjątkowego sposobu przedstawienia stajenki z Betlejem nie mogło zabraknąć także w naszej parafii!

Na terenie parafii, w sołectwie Stare Baraki powstała „żywa stajenka betlejemska”. Inicjatorem i wykonawcą tego pięknego dzieła jest pochodzący ze Śląska, a związany z parafią pan Hieronim. 

W tej wyjątkowej stajence można zobaczyć naturalnej wielkości figury Dzieciątka Jezus, Maryi, Józefa, Mędrców ze Wschodu oraz osiołka. Wokół niej przechadzają się żywe zwierzęta – daniele, muflon oraz gęsi.

W imieniu wykonawcy „żywej stajenki”, pana Hieronima, zapraszamy do odwiedzin tego miejsca, zwłaszcza rodziny z dziećmi!

Kluczową rolę w tradycji budowania szopek odegrał św. Franciszek z Asyżu (1181-1226), włoski duchowny katolicki, średniowieczny mistyk i stygmatyk, założyciel zakonu żebraczego.

24 grudnia 1223 zorganizował on we włoskim Greccio pierwszą na świecie „żywą szopkę bożonarodzeniową.” Przedstawiała ona wnętrze stajenki betlejemskiej w naturalnej skali wraz z osobami i żywymi zwierzętami.

Franciszek pragnął w ten sposób przybliżyć ludziom tajemnicę zbawienia. Grotę wypełniono sianem. Braciszkowie złożyli na nim wyrzeźbioną w drzewie figurkę Jezusa, a obok niego ustawili żywego woła i osła. W postacie Świętej Rodziny wcielili się mieszkańcy Greccio. 

Gdy w 1225 roku zmarł św. Franciszek, jego zakon kontynuował zwyczaj budowania szopek. Okazało się, że ten prosty sposób prezentowania treści ewangelicznych w szczególny sposób trafia do wiernych.

Początkowo szopki powstawały tylko przy klasztorach franciszkańskich, jednak z czasem tradycja ich budowania rozpowszechniła się w całej Europie. Najbardziej rozwinęła się we Włoszech, gdzie można je oglądać nie tylko w czasie Bożego Narodzenia.

W Polsce tradycja ta zapoczątkowana została u schyłku XIII wieku przez zakon franciszkanów, który w tym czasie osiedlił się w naszym kraju.