Radosny patriotyzm!

Tegoroczne zaklikowskie świętowanie Narodowego Święta Niepodległości było wyjątkowo uroczyste i radosne. Rynek Miasta zgromadził wielu mieszkańców gminy, od najmłodszych po najstarszych, którzy pragnęli we wspólnocie i radości uczcić ten ważny dzień.

Gminne obchody 99 rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęły się o godz. 10.15 przy Gminnym Ośrodku Kultury. Stamtąd wyruszył radosny pochód w stronę Rynku. Przewodziła mu Orkiestra Dęta OSP Zdziechowice, Strażacy z Zaklikowa i Zdziechowic, liczne poczty sztandarowe i delegacje oraz zuchy, harcerze i harcerze starsi z naszego 5 Szczepu Harcerskiego „Brzask”.

Po dotarciu na Rynek pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego nastąpiło uroczyste wciągnięcie flagi państwowej na maszt oraz odśpiewanie hymnu narodowego.

Kolejnym punktem była okolicznościowa przemowa Burmistrza Zaklikowa oraz złożenie wieńców przez poszczególne delegacje.

Przyszedł czas na program patriotyczny w wykonaniu naszego szczepu. Poprzez symbolikę 6 krzyży z datami, wskazującymi na „rany” naszego narodu, powstałe w wyniku walki o wolność, wiersze oraz śpiewy harcerze ukazali piękno patriotyzmu – miłości do Ojczyzny.

Po występie patriotycznym wypuszczono w niebo gołębie pokoju oraz nastąpiła uroczysta zmiana warty przy pomniku Piłsudskiego z akompaniamentem trąbki sygnałowej.

Zwieńczeniem uroczystych obchodów była polowa Msza święta za Ojczyznę, której przewodniczył ks. proboszcz Michał Mierzwa w towarzystwie ks. kanonika Henryka Krzyżanowskiego oraz kapelanów domów zakonnych – ks. Mariana Kowalczyka i ks. Mieczysława Jańca. W liturgię zaangażowało się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, harcerze i bardzo liczni ministranci. Oprawę muzyczną zapewnił Chór „Gloria” i Orkiestra Dęta OSP ze Zdziechowic. W kazaniu główny celebrans podkreślił, iż jako ludzie wierzący budujemy swoje życie na miłości do dwóch ojczyzn – tej ziemskiej i tej niebieskiej – wiecznej.

Na koniec wszyscy uczestnicy zostali obdarowani „rogalikami śwętomarcińskimi”.

Narodowe Święto Niepodległości to dzień radości, który najlepiej przeżywany jest we wspólnocie ludzi, cieszących się z wolnego kraju! Oby więcej takich chwil w naszych miejscowościach i w naszej parafii!

 

Zdjęcia – Archiwum Szczepu