Diecezjalny Start Harcerski!

Harcerską tradycją diecezji sandomierskiej jest coroczny zlot zuchów i harcerzy z okazji rozpoczęcia nowego roku skautowej przygody. Tegoroczny Diecezjalny Start Harcerski odbył się w sobotę 23 września w Staszowie. Zgromadził prawie 400 zuchów i harcerzy wraz z instruktorami ze środowisk, należących do trzech Chorągwi ZHP – Podkarpackiej, Kieleckiej i Lubelskiej. Nasz 5 Szczep Harcerski „Brzask” reprezentowało 88 zuchów, harcerzy i harcerzy starszych oraz 9-osobowa kadra.  

Zlot rozpoczęła Msza święta harcerska, której przewodniczył ks. phm. Dariusz Sidor – Diecezjalny Duszpasterz Harcerzy.

Następnie wszyscy harcerze udali się do pobliskiego Pałacu w Kurozwękach – tam czekały na nich nie lada atrakcje! Jedną z nich była wyprawa na pobliskie „Safari” i spotkanie oko w oko z amerykańskimi bizonami. Kolejną niespodzianką było zwiedzanie pałacu Popiela oraz zejście do jego podziemi.

Kolejnym punktem zlotu były zajęcia w grupach. Harcerze spotkali się z policjantami z Komendy Powiatowej Policji, którzy przeprowadzili zajęcia z zakresu bezpieczeństwa dzieci i młodzieży. Zuchy zaś wzięły udział w zabawie „zgaduj zgadule przyrodnicze”, przygotowanej przez Nadleśnictwo Staszów.

Po zajęciach zuchy i harcerze udali się na obiad. Z odwiedzinami przybył Biskup Sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.

Po popołudniu rozpoczęła się gra terenowa „Poznaj Staszów” – każdy patrol otrzymał mapę miasta z zaznaczonymi punktami, do których należało dotrzeć w trakcie 2 godzin. Dzięki grze zuchy i harcerze mogli lepiej poznać miasto i jego historię, a także wykazać się skautowymi sprawnościami, jak choćby z udzielania pierwszej pomocy czy odczytywania szyfrów.

Ostatnim wydarzeniem zlotu był uroczysty apel z podsumowaniem gry terenowej. W jego trakcie nasze środowisko wraz z zaprzyjaźnionym 4 Szczepem Harcerskim „Feniks” ze Stalowej Woli wykazało się wielką pomysłowością, energią i kreatywnością poprzez radosne śpiewy i harcerskie okrzyki! 

Z radością informujemy, iż zaklikowska 15 Gromada Zuchowa „Łowcy Przygód” w grze terenowej zajęła I miejsce, zaś 65 Drużyna Starszoharcerska uplasowała się na III miejscu! Pozostałe drużyny zostały także sklasyfikowane na wysokich pozycjach, co pokazuje, jak wielki potencjał drzemie w naszych  „5 – miesięcznych” zuchach i harcerzach!

Zloty harcerskie są okazją do budowania tego, co w harcerstwie najważniejsze – ducha służby i braterstwa! Oby więcej takich zlotów!

 

Zdjęcia – Arch. Szczepu