Wrz 03

Z Maryją w codzienność! Kolejna Pielgrzymka Fatimska

W pierwszą sobotę miesiąca września nasza parafia celebrowała piątą już Jubileuszową Pierwszą Sobotę Fatimską. Tym razem pielgrzymi skierowali się w kierunku kolejnego ośrodka kultu na terenie parafii – Ireny i Domu zakonnego Sióstr Opatrzności Bożej.

Tak, jak miesiąc temu, modlitwa rozpoczęła się o godz. 20.00  w zabytkowej modrzewiowej świątyni pw. św. Anny w Zaklikowie.
Po pieśni maryjnej, obrzędzie Komunii świętej oraz wysłuchaniu opisu piątego spotkania dzieci fatimskich z Maryją w dniu 13 września 1917 roku, bardzo licznie zgromadzeni parafianie i goście z lampionami i świecami w ręku wyruszyli w 4-kilometrową trasę w kierunku Ireny.

Wędrówce przewodził Ks. Proboszcz Michał Mierzwa wraz z Ks. Mieczysławem Jańcem – Kapelanem Domu Zakonnego w Irenie. W trakcie zaklikowskich „mini-rekolekcji w drodze” odśpiewana została litania loretańska i różaniec „fatimski”. Czas wędrówki wypełniały także śpiewy pieśni maryjnych i pielgrzymkowych. Były również chwile na medytację i dzielenie się radością pielgrzyma.

Po dotarciu na plac przy Domu Zakonnym w Irenie słowa powitania wobec Matki Bożej Fatimskiej skierowała Siostra Zdzisława – przełożona Sióstr Opatrzności Bożej i Pan Marek Babicz – sołtys Ireny. Powitani zostali także pielgrzymi – takiej liczby życzliwych ludzi miejscowość Irena w swej historii jeszcze nie gościła! Po ilości rozdanych okolicznościowych obrazków fatimskich można wnioskować, iż tym razem w pielgrzymce uczestniczyła największa do tej pory liczba wiernych – ponad 900 osób!

Odśpiewany został „Apel fatimski”, po czym figura Matki Bożej została umieszczona w kaplicy zakonnej, gdzie wierni będą Jej oddawać cześć przez cały miesiąc aż do kolejnej pielgrzymki.

Po zakończeniu modlitw przyszedł czas na wspólne biesiadowanie. Na pielgrzymów czekały różnorodne domowe wypieki, pączki, owoce oraz zimne i gorące napoje – wszystko to przygotowane zostało przez mieszkańców Ireny i Siostry Opatrzności Bożej!

Po skończonym spotkaniu pielgrzymi mieli zagwarantowany transport autobusowy w kierunku swoich domów.

W przygotowanie przebiegu pielgrzymki zaangażowali się policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli, miejscowi strażacy, harcerze, ministranci oraz młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. O stronę muzyczną zadbała Pani Izabela Spyra, zaś dokumentację fotograficzną wykonała Pani Sylwia Janiszewska.

Wszystkim organizatorom, gospodarzom celu pielgrzymowania w Irenie oraz tak licznym uczestnikom – dzieciom, młodzieży i dorosłym – składamy staropolskie „Bóg zapłać!”

Już teraz zapraszamy na ostatnią – szóstą Jubileuszową Pierwszą Sobotę Miesiąca! Wieczorem 7 października udamy się w pielgrzymce w kierunku kolejnego miejsca kultu, gdzie niegdyś znajdował się pierwszy kościół parafialny – do Zdziechowic!

Zdjęcia – Sylwia Janiszewska.