«

»

Sie 16

Na straży harmonii w przyrodzie

W Księdze Rodzaju czytamy: Pan Bóg wziął zatem człowieka i umieścił go w ogrodzie Eden, aby uprawiał go i doglądał  (Rdz 2,15). Od chwili stworzenia zadaniem człowieka jest dbanie o harmonię w otaczającej go przyrodzie. Czyni to z pewnością zaklikowskie Koło Łowieckie “Tur”, które uroczystą liturgią Eucharystii w plenerze z udziałem myśliwych i ich rodzin rozpoczęło kolejny sezon.

Koło Łowieckie “Tur” rozpoczęcie sezonu świętowało 15 sierpnia w uroczystość Wniebowzięcia NMP. Mszy świętej, sprawowanej przy krzyżu obok kompleksu stawów “Żużel”, przewodniczył ks. proboszcz Michał Mierzwa. W homilii wskazał na potrójny wymiar oddawania czci Matce Bożej w dniu 15 sierpnia – jako Najświętszej Maryi Pannie Wniebowziętej, która z ciałem i duszą została wzięta do nieba, jako Matce Boskiej Zielnej, która w polskiej tradycji czczona jest jako Orędowniczka w sprawie błogosławionych płodów rolnych oraz jako Matce Bożej Zwycięskiej – Tej, która w wygranej Bitwie Warszawskiej z 15 sierpnia 1920 roku, zwanej “Cudem nad Wisłą”, uchroniła Polskę i Europę przed nawałą bolszewicką. Ks. Proboszcz podkreślił także, iż służba, jaką pełnią “Koła Łowieckie” dla otaczającej nas przyrody, oparta jest na zasadach etyki oraz wyrasta ze wspólnego działania dla dobra – tylko wtedy przynosi właściwe efekty, zgodne z zamysłem Stwórcy, który powierzył człowiekowi zadanie uprawiania i doglądania świata.

Koło Łowieckie “Tur”, do którego należy ponad 40 myśliwych powstało 12 lat temu.

Niejednokrotnie łowiectwo jest źle rozumiane w społeczeństwie, istnieje na jego temat wiele stereotypów. A tak na prawdę jest ono doskonałym sposobem utrzymania właściwej harmonii środowiska przyrodniczego. Wiąże się to z ochroną zwierząt łownych i gospodarowaniem ich zasobami w zgodzie z etyką i zasadami ekologii oraz przepisami gospodarki rolnej, leśnej i rybackiej.

Członkowie kół to ludzie oddani idei łowiectwa, zaangażowani w ochronę przyrody i racjonalne gospodarowanie łowiskiem. Dbają o dobrostan pogłowia zwierzyny drobnej i grubej, dokarmiają zwierzynę, podejmują walkę z kłusownictwem.

Niech święty Hubert, patron myśliwych i leśników wspiera ich w dbaniu o harmonię otaczającej nas przyrody, która jest darem Stwórcy dla człowieka!

 

Zdjęcia – Diana Mróz