«

»

Sie 05

Z Maryją po krętych drogach życia – IV Jubileuszowa Pielgrzymka Fatimska

W pierwszą sobotę miesiąca sierpnia o godzinie 20.00 w kościele pw. św. Anny rozpoczęło się celebrowanie czwartej Jubileuszowej Pierwszej Soboty Fatimskiej. Tym razem pielgrzymi skierowali się w kierunku kolejnego ośrodka kultu na terenie parafii – Radnej Góry i klasztoru Sióstr Józefitek. Razem z Siostrami gospodarzami miejsca byli mieszkańcy Józefowa, Nowych Baraków i Starych Baraków. 

Tak, jak co miesiąc, modlitwa rozpoczęła się w Zaklikowie – tym razem jednak nie w kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej, w którym trwa gruntowny remont, lecz w zabytkowej modrzewiowej świątyni pw. św. Anny, mieszczącej się na cmentarzu.

Po pieśni maryjnej, obrzędzie Komunii świętej oraz wysłuchaniu opisu czwartego spotkania dzieci fatimskich z Maryją w dniu 13 sierpnia 1917 roku, bardzo licznie zgromadzeni parafianie i goście z lampionami i świecami w ręku wyruszyli w ponad 4,5 kilometrową trasę w kierunku Radnej Góry. Po ilości rozdanych okolicznościowych obrazków fatimskich można wnioskować, iż w pielgrzymce uczestniczyło ponad 600 osób!

Wędrówce przewodził Ks. Proboszcz Michał Mierzwa, który w miesiącu sierpniu jest “podwójnym pielgrzymem” – po raz 28 wędruje w tych dniach w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. W trakcie zaklikowskich “mini-rekolekcji w drodze” odśpiewana została litania loretańska i różaniec „fatimski”. Czas wędrówki wypełniały także śpiewy pieśni maryjnych i pielgrzymkowych. Były również chwile na medytację, jak również opowiadanie pielgrzymkowych świadectw i wrażeń z trwającej w tym czasie pielgrzymki do Częstochowy.

Ostatni etap wędrówki, wiodący leśną drogą i polami, przyniósł nieoczekiwane (według zaś niektórych “wtajemniczonych” oczekiwane) zdarzenie – pielgrzymka się zgubiła! Po przejściu kilkuset metrów okryta mrokiem polna droga się skończyła… Trzeba było wracać. Po chwili wszystko się wyjaśniło – “zgubienie się” było zaplanowane i służyło wprowadzeniu urozmaicenia w zaklikowskim pielgrzymowaniu! Jednocześnie wszyscy odczuli na własnej skórze, iż Maryja potrafi wyprowadzić człowieka z każdego życiowego zagubienia!

Po dotarciu do celu po godz. 22.00, pielgrzymów przywitała Orkiestra Dęta OSP Zdziechowice! To kolejna nieoczekiwana niespodzianka tego wieczoru! Przed klasztorną kaplicą odśpiewano „Apel fatimski” oraz pieśni maryjne.

Po zakończeniu modlitw przyszedł czas na wspólne biesiadowanie. Przy utworach Orkiestry Dętej – i tych religijnych, jak również rozrywkowych i biesiadnych – wszystko smakowało znakomicie!  Na pielgrzymów czekały różnorodne domowe wypieki, pączki, owoce oraz zimne i gorące napoje – wszystko to przygotowane zostało przez Siostry Józefitki oraz mieszkańców Józefowa, Nowych Baraków i Starych Baraków.

Po skończonym spotkaniu pielgrzymi mieli zagwarantowany transport autobusowy w kierunku swoich domów.

W przygotowanie przebiegu pielgrzymki zaangażowali się policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli, miejscowi strażacy, harcerze, ministranci oraz młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Dokumentację fotograficzną wykonała P. Sylwia Janiszewska.

Wszystkim organizatorom, gospodarzom celu pielgrzymowania w Radnej Górze oraz tak licznym uczestnikom – dzieciom, młodzieży i dorosłym – składamy staropolskie „Bóg zapłać!”

Już teraz zapraszamy na kolejną – piątą już Jubileuszową Pierwszą Sobotę Miesiąca – 2 września udamy się w pielgrzymce w kierunku kolejnego miejsca kultu w naszej parafii – Ireny!

 

Zdjęcia – Sylwia Janiszewska.