Cze 28

Po harcersku na zaklikowskim Zamku

Uroczystym apelem na Zamku w Zaklikowie oraz obrzędowym ogniskiem zuchy, harcerze i harcerze starsi z 5 Szczepu Harcerskiego ZHP, działającego przy naszej parafii, zakończyli czas harcerskiej formacji przed wakacyjnym odpoczynkiem.

Wakacje to okres wypoczynku nie tylko od szkoły, ale także od spotkań w konkretnych grupach – dotyczy to także zbiórek zuchowych i harcerskich.

Z tej okazji w środę po południu nasz Szczep spotkał się na uroczystej zbiórce.

Po dotarciu spod naszej harcówki na Zamek w Sali Balowej rozpoczął się apel. Drużynowi zameldowali prowadzącemu stan drużyn, po czym odczytane zostały rozkazy – komendanta Hufca oraz komendanta Szczepu. Tym samym mianowani zostali – komendant szczepu, zastępca komendanta, drużynowi i przyboczni, a także Rada Szczepu. Rozkazem komendanta Hufca został otwarty okres próbny dla naszych gromad i drużyn, a także zostały im nadane konkretne numery. Okres ten trwa od 2 do 6 miesięcy i w tym czasie gromady i drużyny posługują się określeniem „próbna”.

Po rozkazie nastąpiły okoliczne przemowy – ks. Proboszcza oraz komendanta Szczepu.

Kolejnym punktem było nałożenie sznurów funkcyjnych. Ks. Proboszcz nałożył sznur komendantowi, a on z kolei drużynowym. Ci zaś wręczyli sznury swoim przybocznym.

Po odśpiewaniu Hymnu harcerskiego zakończono uroczysty apel.

Miłą niespodzianką dla Kadry był specjalnie wymyślony i wykonany przez harcerzy pląs, będący wesołym podziękowaniem za utworzenie Szczepu i poświęcany czas na zbiórkach.

Z Zamku wszyscy udali się na zewnętrzny dziedziniec. Tam rozpalono obrzędowe ognisko. Przy nim był czas na śpiewy przy gitarach i pląsy.

Na koniec zbiórki przyszedł moment na zabawy w terenie wokół Zamku – każda gromada i drużyna znalazła coś dla siebie! Była też okazja do zwiedzenia zamkowych komnat.

Następnie odśpiewano Bratnie słowo i puszczono Iskierkę przyjaźni – znak, który przypomina nam, że jesteśmy dla siebie bliscy jak jedna wielka rodzina, a zuchem i harcerzem jest się cały czas – także na wakacjach!

PS. Na początku sierpnia rozpoczynamy mundurowanie, abyśmy po wakacjach mogli poczuć się w 100 % zuchami i harcerzami!

Na dzień dzisiejszy 5 Szczep Harcerski w Zaklikowie liczy ponad 160 osób i  składa się z 6 jednostek.

Komendant Szczepu: phm. Dariusz Mróz

Zastępca Komendanta Szczepu ds. organizacyjnych i medialnych: ks. pwd. Kamil Dziurdź

Próbna 15 Gromada Zuchowa (klasy 1 i 2 Szkoły Podstawowej) – 27 osób

– zbiórki w harcówce w każdy piątek od godz. 16.00 do 17.00