«

»

Cze 04

Dziękczynienie po krakowsku!

Na zakończenie Białego Tygodnia w sobotę 3 czerwca dzieci pierwszokomunijne wraz z rodzicami, rodzeństwem,  pozostałymi krewnymi  i wychowawcami klas udali się do Krakowa na pielgrzymkę dziękczynną za wyjątkowy czas I Komunii Świętej. “Kameralna”, bo prawie 150 osobowa grupa zgromadzona w 3 autokarach ruszyła w stronę “Miasta św. Faustyny i św. Jana Pawła II” pod kierunkiem ks. Piotra Strojnego i p. Izabeli Spyry.

Pierwszym punktem wyjazdu było “Centrum św. Jana Pawła II”, gdzie pielgrzymi przy pomocy przewodnika poznali historię i zwiedzili piękną świątynię, poświęconą “Największemu z Rodu Polaków”. Wielkie wrażenie na wszystkich zrobiły mozaiki w Górnej Świątyni, pokrwawiona sutanna Jana Pawła II z dnia zamachu na Jego życie oraz kaplice w Dolnej Świątyni – m.in. ta z papieską płytą nagrobną, przywiezioną z Watykanu.

Najcenniejsza relikwia – ampułka z krwią Papieża, zamknięta w szklanej szkatule, została umieszczona wewnątrz marmurowego ołtarza stojącego pośrodku ośmiobocznego Kościoła Relikwii.  To właśnie tam, w Dolnym Kościele, odprawiona została Msza św. dziękczynna za dar I Komunii Świętej. Dzieci włączyły się w liturgię poprzez czytanie, modlitwę powszechną i radosne śpiewy.

Z “Centrum św. Jana Pawła II” pielgrzymi udali się pieszo do pobliskiego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Zwiedzili Bazylikę, miejsce życia św. Siostry Faustyny oraz Kaplicę ze znanym na cały świecie obrazem Jezusa Miłosiernego. Tam oddali cześć Jezusowi i relikwiom Apostołki Miłosierdzia. Na koniec młodsi i starsi pielgrzymi weszli na wieżę widokową – najwyższy punkt Krakowa, skąd mogli podziwiać poprzednią stolicę Polski.

Z Sanktuarium Miłosierdzia wszyscy ruszyli w kierunku Wawelu. Tam zwiedzili Katedrę z Ołtarzem Ojczyzny (relikwiami św. Stanisława) i Grobami Królów Polskich, Kaplicę Srebrnych Dzwonów i Dziedziniec Zamkowy.

Ze Wzgórza Wawelskiego udali się plantami w kierunku Rynku. Po drodze dzieci i ich bliscy zobaczyli sławne “Okno Papieskie” przy ul. Franciszkańskiej 3, gdzie polski Papież wielokrotnie spotykał się z polską młodzieżą.

Po dotarciu na Krakowski Rynek przyszła pora na czas wolny. Była to okazja na posiłek, zakup pamiątek, a także zwiedzenie Kościoła Mariackiego czy Sukiennic.

Po godz. 19.00 pielgrzymi wyruszyli w drogę powrotną. W jej trakcie, pośród radosnych śpiewów i rozmów, miały miejsce połączenia telefoniczne z pielgrzymami, wędrującymi tego dnia w Jubileuszowej Fatimskiej Pierwszej Sobocie Miesiąca z kościoła parafialnego do kaplicy w Karkówce. Dzięki nagłośnieniu zaklikowscy pielgrzymi usłyszeli dziecięce relacje i śpiewy! Na tym nie koniec niespodzianek – krakowscy pielgrzymi przyjechali prosto do Karkówki, gdzie już “na żywo” spotkali się z zaklikowskimi pielgrzymami w trakcie Agapy na zakończenie wędrowania przy stołach pełnych samkołyków.

To wyjątkowe zwieńczenie rocznego przygotowania do dnia I Komunii świętej z pewnością przyniesie obfite duchowe owoce, w czym z pewnością wspomogą z nieba św. Faustyna i św. Jan Paweł II !

 

Zdjęcia – Izabela Spyra