«

»

Maj 28

Uroczystość I Komunii Świętej

Ostatnia niedziela maja stała się niepowtarzalnym dniem dla 66 dzieci naszej Parafii, które podczas Mszy świętej o godzinie 9.00 po raz pierwszy przyjęły Pana Jezusa do swoich serc.

Słoneczną niedzielę poprzedził równie słoneczny piątek, kiedy dzieci doświadczyły Bożego Miłosierdzia podczas spowiedzi świętej.

Dzień I Komunii przebiegł w radosnym, ale jednocześnie głębokim duchowo klimacie. Celebrację, której przewodniczył Ks. Proboszcz Michał Mierzwa, rozpoczęło błogosławieństwo dzieci, udzielone u progu świątyni przez kapłana oraz rodziców.

W kazaniu Ksiądz Proboszcz “zaprosił” dzieci do nieba, wskazując, że dzięki spowiedzi świętej i przyjętej komunii jest ono obecne w świątyni, w ich sercach i w rodzinach.

W tym wyjątkowym dniu obstawę liturgiczną zapewnili ojcowie i mamy dzieci komunijnych. Dzięki temu ich pociechy mogły w skupieniu i spokoju przyjąć Pana Jezusa oraz radośnie śpiewać na Jego cześć. Rodzice zaangażowali się w skierowanie prośby o udzielenie I Komunii Świętej swym dzieciom, czytania, psalm, modlitwę powszechną i procesję z darami. Na koniec podziękowali Kapłanom, Katechetom, Dyrekcji, Nauczycielom i wszystkim bliskim za wszelkie dobro.

Warto podkreślić niesamowitą radość dzieci, przejawiającą się w wyjątkowym śpiewie i uśmiechach nie schodzących z twarzy.

Wielkie świadectwo wiary i oddania dla Parafii złożyli rodzice tych dzieci, którzy przez cały rok wraz z dziećmi czynnie angażowali się w coniedzielną Mszę świętą (każdej niedzieli 3 rodziny – czytania, modlitwa powszechnych i procesja z darami), uczestniczyli w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych, a przez cały miesiąc poprzedzający Uroczystość Komunijną troszczyli się o porządek wewnątrz i na zewnątrz świątyni. Jako dar dla świątyni od dzieci i rodzin złożyli nowy pulpit pod mszał oraz cztery lichtarze i świece ołtarzowe.

Kontynuacją Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej jest Biały Tydzień, podczas którego dzieci dziękują Bogu i ludziom za łaski i wychowanie. Każde dziecko czynnie angażuje się w tych dniach w przebieg liturgii. Ostatnim akcentem Białego Tygodnia będzie wstępowanie dzieci do grup parafialnych – 25 Gromady Zuchowej, Scholi Dziecięcej “Ignis” lub ministrantów. Zaś sobota to dzień pielgrzymki dziękczynnej do Krakowa (Centrum św. Jana Pawła II “Nie lękajcie się!”, Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, Wawel, “Okno Papieskie” i Rynek). Wybiera się na nią ponad 150 osób z grona dzieci i ich najbliższych!

Za całoroczne przygotowanie dzieci klas III naszej Parafii (SP z Zaklikowa i SP ze Zdziechowic) odpowiadał Wikariusz Ks. Kamil Dziurdź oraz Katechetka P. Izabela Spyra, która dodatkowo zatroszczyła się o stronę muzyczną.

 

 

Zdjęcia: Sylwia Janiszewska, Izabela Zmysłowska