«

»

Maj 04

Pierwsza zbiórka Drużyny Harcerskiej i Starszoharcerskiej

Po zakończonej akcji informacyjnej i naborowej do tworzonego przy naszej Parafii harcerstwa przyszedł czas na pierwsze zbiórki. W czwartek 4 maja spotkali się na niej przyszli harcerze (klasy 4-6 SP) oraz harcerze starsi (Gimnazjum).

Mimo deszczowej pogody, która uniemożliwiła rozpalenie obrzędowego ogniska, do harcówki w budynku parafialnym “Oratorium św. Wojciecha” przybyło prawie 60 osób z klas 4-6 Szkoły Podstawowej i 20 osób z Gimnazjum.

Podczas obrzędowego “świeczkowiska” przyszli harcerze i harcerze starsi poznali podstawowe elementy skautowych zbiórek.

Z pomocą naszej gitarzystki i przybocznej Gromady Zuchowej druhny Katarzyny Daniel nauczyli się pierwszych harcerskich piosenek – “Płonie ognisko i szumią knieje”, “Szarą lilijkę” i “Bratnie słowo”.

Podczas gawędy drużynowy Drużyny Harcerskiej ks. pwd. Kamil Dziurdź wskazał na wyjątkowość harcerskiej rodziny, w której każdy może odnaleźć swoją pasję. Przybliżył podstawowe tradycje harcerskie – znaczenie ogniska i świeczkowiska oraz zachowanie w trakcie ich trwania, sposób zwracania się do siebie (druhu/druhno, pozdrowienie “czuwaj!”), harcerskie zasady oraz symbolikę munduru.

Druhna pwd. Teresa Marczewska i druhna Ewelina Skorupa pokazały różnorodność harcerskich pląsów oraz okrzyków, pokazując jak ważną pełnią rolę we wzajemnej integracji i tworzeniu wspólnoty i braterstwa.

Następnie druh phm. Dariusz Mróz w luźnej “rozmowie o harcerstwie” pokazał, jak wiele dobrego niesie bycie harcerzem, a obecne dzieci i młodzież w swych wypowiedziach pokazali, co chcą odkryć w skautingu.

Po zakończeniu “świeczkowiska” śpiewem “Już do odwrotu…”, “Bratnim słowem” i “iskierką przyjaźni” –  instruktorzy przekazali kilka ważnych informacji:

– zadanie międzyzbiórkowe – “wskaż swoje dwie zalety i dwie wady”,  “załóż zeszyt harcerski na piosenki oraz ważne wydarzenia i wspomnienia”

– ze względu na dużą liczę chętnych powstaną oddzielne drużyny z innymi terminami zbiórek – dwie drużyny harcerskie (4-6 SP) i jedna starszoharcerska (Gimnazjum) – szczegóły zostaną ustalone podczas kolejnej zbiórki

– kolejna zbiórka (11 maja, godz. 16.00-18.00) będzie podobnie jak ta zbiórką wspólną – wyruszymy w teren w kierunku Ośrodka “Na Kopcu” w Zaklikowie.

Czuwaj!