«

»

Kwi 14

Wielki Piątek 2017

Drugi dzień Triduum Paschalnego związany jest z Męką i Śmiercią Jezusa. W Wielki Piątek na znak smutku i żałoby nie odprawia się Eucharystii. Liturgia składa się z czterech części – Liturgii Słowa, Adoracji Krzyża, Komunii Świętej i Procesji do Grobu Pańskiego.

Liturgię Wielkopiątkową poprzedziła ostatnia w tym czasie pokuty i nawrócenia Droga Krzyżowa. W całości śpiewane nabożeństwo poprowadził Ks. Proboszcz Michał Mierzwa.

W tym dniu modlitwom przewodniczył Ks. Wikariusz Piotr Strojny w asyście Ks. Proboszcza Michała Mierzwy, Ks. Kanonika Henryka Krzyżanowskiego i Ks. Wikariusza Kamila Dziurdzia.

Obchody dnia Męki i Śmierci Jezusa rozpoczęły się w milczeniu. Główny celebrans na znak szacunku wobec Zbawiciele padł na twarz i w chwili adoracji wraz z wiernymi oddał cześć Jezusowi. Następnie zgromadzeni wysłuchali Słowa Bożego – czytań, psalmu oraz opisu Męki Pańskiego wg. św. Jana. Wykonał ją Chór Parafialny “Gloria” wraz z solistami. Słowa Jezusa wyśpiewał Ks. Proboszcz. Zakończeniem Liturgii Słowa była uroczysta śpiewana modlitwa powszechna.

Druga część Liturgii związana była z Adoracją Krzyża – Celebrans odsłonił Ciało Zbawiciela na krzyżu, zaś wierni trzykrotnie oddali Mu cześć przez uklęknięcie. Następnie miała miejsce adoracja przez ucałowanie figury Zbawiciela.

Trzecim momentem nabożeństwa była Komunia Święta – Najświętszy Sakrament został przyniesiony z “Ciemnicy” i rozdzielony zgromadzonym wiernym.

Na zakończenie w uroczystej procesji przy dźwięku kołatek i śpiewie “Odszedł Pasterz nasz…” Najświętszy Sakrament w monstrancji zakrytej welonem (symbolem całunu) został przeniesiony do “Grobu Pańskiego”. Strażacy z OSP Zaklików i OSP Zdziechowice zaciągnęli warty. Najświętszy Sakrament będzie adorowany przez całą sobotę i noc przed porankiem Zmartwychwstania Pańskiego.

Uroczystości Wielkopiątkowe ubogacił Chór Parafialny “Gloria”, ministranci oraz przedstawiciele młodzieży i dorosłych, zaangażowanych w Liturgię Słowa.

Tegoroczny zaklikowski “Grób Pański”, podobnie jak “Ciemnica” bazuje na surowości wykonania. Szary kamień tworzy podłoże, zaś z piasku wykonany został kopiec grobu, na którym spoczęła figura Chrystusa. Ściana frontowa wykonana została z białych pustaków. Klimatowi zadumy nad tajemnicą śmierci sprzyjają białe kwiaty – kalie i hortensje. Istotną rolę odgrywa również gra świateł – naturalne światło czerwonych zniczy, czerwony LED oraz oświetlenie punktowe. Całość wieńczy umieszczony na szarym tle cytat zaklikowskiej poetki i humanistki Anny Nagórskiej: “Jesteśmy jak okręty spuszczone ze stoczni, płyniemy póki trzeba, aż Bóg rzeknie: spocznij!”

 

(zdjęcia: Sylwia Janiszewska)